Home / Finans  / Güvenli Çevrimiçi Ödeme

Güvenli Çevrimiçi Ödeme

Online ödemelerde güvenlik nasıl sağlanır? İnternetten kredi kartı ile ödeme yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Online alışverişlerde ödeme yaparken her zaman risk alıyoruz: Alışveriş esnasında kredi kartı bilgilerimiz bilişim hırsızları tarafından çalınabilir. Bu aslında sadece online alışverişlerde karşılaşabileceğimiz bir durum değildir. Günlük alışverişlerimizde de kredi kartı bilgilerimizin çeşitli şekillerde  yanlış ellere geçtiği durumları hepimiz okuyoruz, kimilerimiz ise maalesef yaşıyoruz.

Güvenlik anlamında teknolojiye büyük ölçüde güvenebilirsiniz. Bilgileriniz genelde güvenli metotlar ile şifrelenecektir. Fakat güvenlik problemi her zaman web sitesinden kaynaklanmaz. Ziyaret ettiğiniz sitelerde, açtığınız bir e-postada yer alan zararlı yazılımlar bilgisayarınızda yaptığınız hareketleri kaydediyor olabilir.

Bu tarz yazılımları engellemek için antivirüs programları büyük oranda başarılı olacaktır. Bu nedenle antivirüs programınızı güncel tutmanız önem taşır.

İnternetten Ödeme Yaparken Hangi Ödeme Yöntemini Tercih Etmeliyim?

Herhangi bir e-ticaret platformundan ödeme yaparken kaygılarımıza bağlı olarak bir seçim yapmak zorunda kalıyoruz: Kredi kartımızla, bankamatik kartımızla (debit kart olarakta bilinir) veya PayPal gibi bir ödeme servis sağlayıcısı aracılığıyla ödememizi gerçekleştirebiliriz.  Peki bu ödeme metotlarının artıları ve eksileri nedir?

Kredi Kartları:

Artılar: Kredi kartları online ödeme için iyi bir ödeme yöntemidir diyebiliriz. Kredi kartlarının sahteciliğe karşı güçlü bir korunma mekanizması vardır. Bunun yanında olumsuz bir durumla karşılaşıldığında, örneğin kendinizin gerçekleştirmediğiniz bir ödemeyi tespit ettiğinizde, tespiti işlemin yapıldığı gün bankanıza bildirirseniz paranızın iadesi gerçekleşecektir. Bankanız kredi karınızdan yapılan yurtdışı işlemlerini, yüksek miktarlı işlemleri bloklayacaktır veya size SMS /arama yoluyla bildirimde bulunacaktır.

Eksiler: Kredi kartları günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi ve bir çok alanda yaşamımız içerisinde yemek emek, market alışverişi gibi ihtiyaçlarımızın ödemelerini kredi kartları ile gerçekleştiriyoruz. Bunu yanıında kredi kartımıza bağlı fatura ödemeleri, dergi aboneliği, dernek aboneliği, bağışlar gibi düzenli ödeme talimatlarımız var. Kredi kartı bilgilerimizin çalınması kartımızı iptal ettirmemiz anlamına geliyor. Buda bir süre kredi kartı olmadan yaşamamızı ve vermiş olduğumuz ödeme talimatlarımızı  iptal ederek kartımız geldiğinde tekrar tanımlamamıza neden oluyor.

Öneriler: Yaptığınız online alışverişlerde kredi kartınızıtopluma açık yerlerde kullanmamanızda yarar var. Dışarıdan sizi izleyen gözler kredi kartı detaylarınızı çalabilir. Bunun yanında kredi kartınızı güvendiğiniz e-ticaret platformlarında kullanmanızı öneririz. Bunun yanında belirli miktara kadar olan alışverişlerinizde bankaların sanal kartlarını kullanmanız alışveriş bazında işlem limitini belirleyebileceğiniz için güvenlik açısından daha iyi olabilir. Sık online alışveriş yapıyorsanız limitini sizin belirlediğiniz ve sadece online alışverişlerde kullandığınız ayrı bir kredi kartı edinebilirsiniz. Bu kartınızı iptal ederseniz mağdur olmamanızı sağlayacaktır. Bu kart aynı zamanda mevcut kartınızın ek kartı olabilir.

PayPal, BKM Ekspres Gibi Ödeme Servis Sağlayıcıları

Artılar: Alışveriş yaptığınız platformun dışında o platform için ödeme yapmanızı sağlayan servis sağlayıcıları güvenli alışveriş için iyi bir opsiyon olabilir. PayPal bu servisler arasında en çok tanınanı olmakla birlikte BKM ekspres gibi başka çözümlerde karşımıza çıkabilir. Bu tarz uygulamalar aışveriş yaptığınız platform ile sizin aranızda bir güvenlik katmanı oluşturur. Kredi kartı veya hesap bilgilerinizi e-ticaret platformları ile paylaşmak yerine merkezi ve güvenli bir sistem üzerinde tutmak güvenliğiniz için iyi olacaktır. Bir çok e-ticaret sitesinden alışveriş yapıyorsanız hacker’ların kredi kartı bilgilerinize ulaşma riskini ciddi ölçüde azaltacaktır.  Bu tarz ödeme servisi sağlayan uygulamaların aynı zamanda müşteri haklarını korumak için yaptırımları vardır. Örneğin, ürünlerin teslimatının yapılmaması durumunda bu sistemler üzerinden başvuruda bulunarak paranızın iadesini alabilirsiniz.

Eksiler: İşler kötüye gittiğinde, örneğin satıcı ile bir anlaşmazlığa düşerek itirazda bulunduğunuzda hesabınız askıya alınabilir. Anlaşmazlıklarınızın sayısı artar ise hesabınız kapanabilir ve bu ödeme servislerinden bir daha yararlanamayabilirsiniz.

Öneriler: Bu servis sağlayıcılar ile gerçekleştirdiğiniz ödemelerinizde mümkün olduğunca kredi kartınızı kullanın. Servis sağlayıcınızla çözemediğiniz anlaşmazlık durumlarını bu şekilde bankanızla çözme imkanı bulabilrisiniz.

Bankamatik Kartları (Debit Kartlar):

Artılar: Bankamatik kartları ödemeyi direk vadesiz hesabınızdaki mevcut paranızdan yapmanızı sağlayan ödeme yöntemidir. Bu kartların başvuru süreci yoktur, kredi yükümlülüğü yoktur, tamamen hesabınızdaki kendi paranızla işlem yaparsınız. Bu kartların aynı zamanda yıllık ücretleri de yoktur.

Eksiler: Kart bilgilerinizin bilginiz dışında kullanılması durumundahesabınızda bulunan birikimleriniz kaybolacağı için bu durum finansal açıdan sizi zorluğa itebilir. Faturalarınızı ve diğer giderlerinizi karşılamakta zorlanabilirsiniz. Bankamatik kartları ile yapılan ödemelerin teknik alt yapıları kredi kartlarına kıyasla olanaklar açısından daha kısıtlıdır. Bu nedenler alışverişinizin para iadesinde gecikmeler olabilir veya firmalara para iadesi yaparken nakit yerine size hediye çeki önerebilir.

Öneriler: Çok zorunda kalmadığınız sürece online ödemelerinizdebankamatik kartı kullanmamanız daha iyi olacaktır. Özellikle hesabınızda bulundurduğunuz nakit miktarı yüksek olduğu durumda aldığınız risk artacaktır. Eğer kredi kartı kullanmak istemiyorsanız Ininal gibi ön ödemeli bir kart çözümünden yararlanabilirsiniz.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler