Home / Finans  / Gider Tablosu Yöntemiyle Sağlıklı Tüketiciye Dönüşün

Gider Tablosu Yöntemiyle Sağlıklı Tüketiciye Dönüşün

Bir nevi, ayağınızı yorganınıza göre uzatma rehberi

Günümüzün toplum yaşamı, parayı çok zor kazanan ve çok kolay harcayan insanların oluşturduğu, bir tüketim toplumuna dönüştü. Daha iyi bir yaşam arzusu ve hayali herkesi içine çekiyor. Ancak kazanılan paranın üzerinde harcamalar yapmak, insanları ulaşmak istenilen hayata değil, çözümsüz sıkıntılara sürükleyebiliyor.

Borç içerisinde kıvranırken kimse hak ettiği hayatın içinde değildir. Kazanılan para, yaşamak istenilen standartların altında olabilir ancak sürekli borçlanmak hak edilenin altında bir yaşama sürüklenmeye sebep olabilir. Borcu borçla kapama durumuna gelindiğinde artık bazı tedbirler için geç kalmadan harekete geçmek gereklidir.

Bütçenizi Değiştiremiyorsanız Hayatınızı Değiştirin

Harcamaları yönetebilmenin ve harcama alışkanlıklarımızı değiştirebilmenin yolu önce gelir gider dengesini sağlamaktan geçiyor.

Hayatta pek çok konuda kendimize hedefler koyuyoruz. Hem maddi hem manevi refaha ulaşmanın ilk kuralı ise harcama alışkanlıklarını kontrol altında tutabilmektir. Gelir gider dengesi sağlanamıyorsa giderleri azaltma yolları aranmalıdır.

Harcama Alışkanlığı Nedir?

Harcamalar yani giderler, zorunlu giderler ve lüks harcamalar olarak temelde ikiye ayrılır. Zorunlu giderler; kira, elektrik faturası, su gideri, azami yemek gideri gibi sıralanabilir. Lüks giderler ise, hayatta kalabilmek için ihtiyaç duymadığınız her şeyin toplamıdır.

Bu noktadan bakıldığında aslında harcama yaptığımız çoğu şey lüks sınıfına girmektedir. Ancak günümüz toplumunda yaşam kavramı, hayatta kalmanın ötesinde bir anlam taşımaktadır.

Harcamalarımın Lüks Olduğuna Nasıl Karar Verebilirim?

Gelirin üzerinde yapılan tüm harcamalar lüks sınıfına girmektedir. Zaruri olarak yemek için harcama yapılmalıdır. Ancak mutfak masrafı veya dışarıda yenilen yemek tutarı gelirle orantısız ise bu harcamalar lüks sınıfına girer.

İki insanın 5 çift ayakkabısı olabilir. Hiç kimsenin 5 ayakkabıya ihtiyacı yoktur ancak bu iki kişiden geliri düşük olan için 6. Ayakkabıyı almak kesinlikle lüks ve gereksizdir.

Modern hayatın içerisinde güzel giyinmek, iyi yerlerde yemek, sosyalleşmek önemlidir. Ancak bütçenin ne kadarının bunlara sahip olmak için harcanıldığının bazen farkına varılamayabilir. Bu sebeple gider tablosu yapmak finansal gelişim için öne taşımaktadır.

Gider Tablosu Oluşturma

Bilgisayar artık her evde ve iş yerinde yerini almış durumda. Basit bir gider tablosu excel programıyla hazırlamak, harcalamaları kontrol etmeyi, giderlerin toplamı, nerelerde fazla gider olduğunu görebilmeyi sağlamaktadır.

Excel üzerindeki sütunlarda sırasıyla; harcama zamanını belirten tarih, gider cinsini belirtecek gider, detayına yer verilen açıklama, ve gider tutarı başlıklarını açılabilir. Örneğin; ağustosun 15’inde market gideri, ekmek, kıyma, soğan, 32 lira şeklinde gider tablosu oluşturma mümkün.

Küçük Tutarları Bile Yazın

Bu tablo küçük meblağlarla bile toplamda ne kadar gider oluşturduğunu görmek için faydalı olacaktır. Ayrıca aylık gelirle giderlerin karşılaştırılması kolaylaşacaktır. Gelirin üzerinde harcama yapılması durumunda hangi ana başlıklardan kesinti yapılabileceği farkedilecektir.

Harcamaları yaparken çoğunlukla düşünmeden yaparız. Ancak tablo ile harcamalar somutlaşınca sonraki seferde almadan, 2 kere düşünülmesini sağlayacaktır. Bu sayede sağlıklı bir tüketici noktasına ulaşabilmek mümkündür.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler