Home / Seyahat  / Gaziantep’e Gitmenize Sebep Olacak Müthiş Lezzetler

Gaziantep’e Gitmenize Sebep Olacak Müthiş Lezzetler

Birbirinden güzel bu lezzetli yiyecekleri Gaziantep'te yemenin tadı farklı olacak!

Günümüzde hemen her bölgede farklı yörelerin yemek kültürüne yer verilmiştir. Özellikle İstanbul bölgesinde Türkiye’nin dört bir tarafında yapılan her yemeği bulmanız mümkündür ama unutmayınız ki yöresel yemekler ancak yerinde tadıldığında gerçek lezzetine varılacaktır. Bildiğiniz gibi kebap türleri, ana yemekleri ve özellikle tatlılarıyla dillere destan Gaziantep’e Gitmenize Sebep Olacak Müthiş Lezzetler bulunmaktadır. Yaşadığınız bölgede bu lezzetleri tatsanız dahi mutlaka yolunuz düşünde yerinde denemeyi ihmal etmemelisiniz. Bu unutulmayacak lezzetlerden birkaçını aklınızda bulunması adına aşağıda sizler için sıraladık.

Yenidünya Kebabı

Oldukça farklı bir lezzeti içeren kebap çeşidi malta eriği olarak da bilinen yenidünyanın çekirdekleri çıkarılıp, içine köfte yerleştirilmesiyle oluşturulmaktadır. Ardından mangalda pişirilen kebap lavaş ile birlikte servi edilir ve lezzeti karşısında tadanı kendinden geçireceği tartışmasız gerçektir.

Muhammara

Çoğu kişinin kahvaltılık çeşidi olarak tercih ettiği lezzet meze olarak da tüketilebilir. Domates, ceviz, zeytinyağı, kişniş ve salçanın birleşiminden oluşan lezzet damakta oldukça hoş bir iz bırakmaktadır.

Çağla Aşı

Çağla meyvesinin etle birleştirilip, yoğurtla terbiye edilmesiyle oluşturulan lezzet, ilk defa tadanlar için oldukça değişik bir tat içerecektir. Bu lezzeti yerinde denediğinizde damağınızda bambaşka bir tat bırakacağından emin olabilirsiniz.

Cartlak Kebabı

Yörenin en beğenilen kebap çeşitlerinden biri olan cartlak kebabı, ciğerin minik parçalar halinde kesilip, şişe geçirilerek mangalda pişirilmesiyle yapılır. Pişen ciğer lavaş içine sarılır ve servis edilir. Son derece iyi bir lezzete sahip olduğu aldığı ünden bellidir.

Malhıtalı Köfte

Mercimek ve bulgurdan yapılan köfte çeşidi ara öğünler için ideal bir lezzettir. Ustasının elinden yendiğinde tadına doyum olmayacaktır.

Şekerli Pide

Mutlaka pek çok pide çeşidi denemiş ve içlerinde beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz olmuştur. Ancak Gaziantep yöresine hasıl bu lezzet çıtırdayan pide hamuru üzerine tuzsuz peynir ve şeker ilave edilmesiyle bambaşka bir tadı içermektedir. Mutlaka denenmesi gereken yöresel bir lezzettir.

Alinazik

Bugün hemen her restoran menüsünde görebileceğiniz kebap çeşidi, Gaziantep yöresine ait olmakla birlikte en meşhur lezzetleri arasında yer almaktadır. Közlenmiş patlıcan üzerine dökülen kıymanın yoğurtla birleşimi oldukça iddialı bir lezzeti ortaya çıkartmaktadır. Yerinde denediğinizde Gaziantep’e Gitmenize Neden Olacak Lezzetler arasında ilk sırada yerini alacaktır.

Lebeniye Çorbası

Görüntü itibariyle yayla çorbasını andırsa da aslında hiç alakası yoktur. İçeriği buğday, süzme yoğurt, kıyma ve nohuttan oluşmakta olup, çorbasız yemek yediğini anlamayanlar için farklı bir deneyim olacaktır.

Baklava

Tatlı konusunda “master” yapmış olan Gaziantep, Türkiye’nin en iyi tatlılarının çıktığı bölgedir denebilir. Baklavanın her çeşidinin mutlaka denenmesi gerektiği gibi, denediğinizde ise ben hiç tatlı yememişim düşüncesi oluşacağından emin olabilirsiniz.

Yemek kültürü konusunda oldukça zengin çeşide sahip olan bölge aynı zamanda bu çeşitleriyle herkesin dilinde olmayı başarmıştır. Gezmeyi ve yiyip içmeyi seviyorsanız, Gaziantep tarafınıza mutlaka rotanızı çevirmeli ve bu enfes lezzetleri yerinde denemelisiniz.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler