Home / Finans  / Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ev almaya karar verdiniz, ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Ev alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine göz atın doğru evi bulmanıza yardımcı olalım.

Ev satın almak bir çok zorluğu berberinde getirsede günümüzün en önemli yatırım aracıdır. Satın alma süreci “Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?” sorusunuda beraberinde getirir. Sizler için bu sorunun cevaplarını araştırdık.

Finansal planlama, ilk defa ev alacak birisinin başarılı bir alışveriş yapması için atacağı en önemli adımlardan biridir. Birçok ev alıcısı, minimum şartlardaki bütçelerini hesaplayamayarak sıkıntıya girmektedir.

Yeni bir ev satın almak aylık bütçenize çok ciddi etki edebilir. Bu yüzden mali durumunuzu iyi analiz etmek, yeni bir ev satın almanın hayatınızda nasıl değişikliklere yol açacağını görebilmeniz açısından yararlı olacaktır.

Aylık olarak; yaptığınız günlük masraflarınızı, kredi borçlarınızı ve gelirinizi hesapladığınızda, yeni bir ev almak için ihtiyacınız olan aylık gideri karşılayacak bütçenizi görebilirsiniz. Aylık ulaşım giderlerinizden, bahçenin bakımına ya da evin bakım masraflarına kadar geniş bir yelpazede düşünmelisiniz.

Bütçenize göre aylık konut kredisine ne kadar ödeme yapabileceğinizi göreceksinizdir. Başkasına, kredi uzmanınız ve ya bir emlak şirketinin uzmanına güvenerek ödemenizi belirlemek size problem yaratabilir.

Kredi onayıyla ilgili yönergeleri analiz ederek belki de ödeyebileceğinizden daha fazla kredi alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bu yönergeler, sizin borç-gelir düzeyinizi analiz eder. Tüm gelirlerinizi, kredinizin masraflarını ve sadece sizin kredi raporunda listelediğiniz faturalar için gerekli miktarı karşılaştırır.

Gerçekçi bir bütçe hesabı, faturalarınıza ve kredi ödemesine ayırabileceğiniz miktara bakmalıdır. Tüm gelirlerinizi alım gücü olarak görmemelidir. Bu şekilde şu sorunun cevabını verebileceksiniz: Konut kredisine ne kadar ödeyebileceksiniz?

Nasıl Bütçe Yaratılır

1- Aylık olarak kazandığınız tüm parayı hesaplayın.

2- Tüm harcamalarınızın aylık toplamını hesaplayın.

3- Masraflarınızın hepsini toplayın

4- Harcamalarınızı şu ölçü oranlarıyla karşılaştırın:

  • Ev Masrafları – %35
  • Ulaşım – %20
  • Kredi borçlarınız – %15
  • Diğer tüm harcamalarınız – %20
  • Yatırımınız – %10

5- Bu ölçü oranlarını aşan harcamalarınızı yeniden düzenleyin.

6- Kayıtları saklayın ve bütçenizi takip edin.

Bütçenizi takip etmek çok hayati bir iştir. Eğer tam olarak ne harcadığınızı ve harcamalarınızın bütçenize ne kadar uygun olduğunu takip etmiyorsanız, ilk dört adımdaki uygulamalar sadece zaman kaybıdır.

Eski tarz bir tükenmez kalem ve bir kâğıt kullanmak, yapılacaklar listesi ve not almak için yeterlidir. Ancak bütçenizi takip etmeniz açısından iyi bir seçim değildir.

Basit ve ucuz bir “online” bütçe takip programı edinin. Hesaplarınızı bu uygulamalara bağlayın ki otomatik olarak işin çoğunu halletmiş olursunuz ve sıkıntı yaratan kalemleri tespit etmek için harcamalarınızı anında inceleyebilirsiniz.

Mali durumunuzu otomatik olarak kaydeden ve incelemenize olanak veren “online” bir araç hayatınızı ve finansal planlama yapmanızı çok kolaylaştıracaktır.

Bir Acil Durum Fonu Yaratmayı İhmal Etmeyin

Zor günler için birikimler yapmak, konut kredisi almaya çalıştığınızda da sizin için büyük bir artı olacaktır.

Birçok kredi anlaşmasında hâli hazırda birikiminizin olması şarttır. Acil durum fonunuz bu amaca hizmet edebilir.

Acil durum fonu, kısa vadede oluşturduğunuz ve sadece acil durumlar için kullanılması gereken birikimlerdir. Eğer banka hesabınızda sonra kullanabileceğiniz hiç paranız yoksa ilk işiniz bir aylık masraflarınızı karşılayabilecek bir fon oluşturmak olmalıdır.

Aylık masraflarınızı nasıl bilebilirsiniz? Bunun için ilk adımda anlattığımız hesapları yaparsanız, aylık masraflarınızı görebilirsiniz.

Birikimlerinize otomatiğe bağlamalısınız. Maaşınızın bir kısmını bir tasarruf mevduatına bağlayın fakat normal banka hesabınızla bir bağlantısı olmasın.

Eğer tasarruf hesabınızı normal hesabınıza bağlarsanız, harcamaya niyetleneceksinizdir. Gerçekten acil olmayan durumlardan etkilenmemek ve bu durumlar yüzünden acil durum hesabınızın erimesini önlemek için size tavsiyemiz, ayrı birikim hesapları ya da güvenli bir yatırım edinmeniz olacaktır.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler