Home / Eğlence  / Eski Çoraplardan Tavşan Yapımı

Eski Çoraplardan Tavşan Yapımı

Ailece gerçekleştirebileceğiniz keyifli bir aktivite

Çocuklarınız ile birlikte yapabileceğiniz en eğlenceli el işi aktiviteleri arasında yer alan çoraptan tavşan yapımı, oldukça kolay ve basit olan ve aynı zamanda evinizde eskimiş çorapları da kullanışlı bir şekilde değerlendirebileceğiniz yöntemlerden bir tanesi olarak karşınıza çıkıyor.

Çoraptan tavşanlarınızı iğnedenlik olarak kullanabilir ya da çocuklarınıza el işi oyuncaklar yapabilirsiniz. Bunun için renkli havlu çoraplar en güzel seçenekler arasında yer almakla birlikte, çizgili pamuk çoraplar hatta düz renk çoraplarınızı bile kullanabilmeniz mümkün.

Eski Çoraplardan tavşan yapımı için pek çok farklı yöntem bulunuyor olsa da biz bu yazımızda en pratik ve en kolay olan yöntemi aktarmaya çalışacağız.

Çoraptan Tavşan Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Çoraptan tavşan yapımı için işinize yarayacak olan en önemli gereçler, bir adet çorap, bir adet makas, iğne, iplik ve elyaf olmakta. Çorapları, yeni doğan çorabı, çocuk çorabı ya da yetişkin çoraplarından seçebilirsiniz.

Yapmak istediğiniz tavşanın boyutları çorap seçiminizi belirleyecektir. Yapımda tavşanın içini doldurmak için elyaf yerine pamuk ya da yün kullanabilmeniz mümkün. Ancak elyaf dokusu itibariyle duruşu daha hoş olan bir tavşan yapmanızı sağlayacaktır. İplik rengi olarak iki farklı iplik kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Tavşanın dikişli kısımlarını birleştirmek için çorabın renginde bir iplik kullanılır. Tavşanın göz ağız ve burnunu işlemek için ise koyu renk ya da çorabın rengine göre kontrast oluşturacak bir iplik rengi tercih edilmelidir.

Pratik Tavşan Yapımında Çorap Nasıl Kesilir?

Eski çoraplardan tavşan yaparken, çorabın en pratik şekilde kesimini gerçekleştirmek için çorabı tıpkı ayağınıza giydiğiniz haline getirip düz bir zemine sermeniz gerekir. Bu aşamadan sonra çorabı ayak ucundan başlayıp, topuk kısmına kadar kesebilirsiniz. Daha sonra elde ettiğiniz parçayı ters çevirin ve dikim işlemine başlayın.

Az önce kesim yapmış olduğunuz kısım, tavşanınızın kulak kısımlarını oluşturacak. Uygun şekilde dikimi yaptıktan sonra, altta kalan açık kısımda elyafı doldurmaya başlayabilirsiniz. Elyafı doldurduktan sonra alt kısmın dikimine sıra gelecektir.

Tavşanın ayakta dik durması için bu kısmı büzgü şeklinde bir dikiş ile dikmeniz gerekmekte. Bunun için önce bir ucu sonra diğer ucu çapraş şekilde birleştirerek oval dikim gerçekleştirebilirsiniz.

Kulakların Sabitlenmesi

Tavşanın ana görüntüsü oluşturulduktan sonra kulak kısımlarını sabitlemek gerekiyor. Bunun için kulakları bir araya getirecek şekilde büzgü yapmanız uygun olacaktır. Basit bir büzgü dikişi ile kulakları sabitleyip bir araya getirebilirsiniz.

En basit şekliyle çoraptan tavşan yapımı bu şekilde olmaktadır. Tavşanın kulaklarını ve gövde kısmını ayrı ayrı oluşturup sonradan birleştiren tarifler de mevcuttur. Ancak çocuklarınızla birlikte en eğlenceli ve anlaşılır şekilde yapabileceğiniz tarif bu şekilde olmaktadır.

Tavşanın Yüzü İçin Tavsiyeler

Pratik tavşan yapımında, tavşanın yüzünü oluşturup süslemek tamamen sizin hayal gücünüze kalmıştır. Ağız için çapraş dikiş ya da minik bir düğme kullanabilirsiniz. Gözleri çapraz dikiş ile oluşturarak oldukça sevimli bir görüntü ortaya çıkartabilirsiniz.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler