Home / Aile  / Erkeklerde Fertilite Artışı İçin 4 Tavsiye

Erkeklerde Fertilite Artışı İçin 4 Tavsiye

Basit değişikliklerle baba olma şansınızı arttırın

Doğada çoğu zaman bir erkeğin üreyebilmesi için ihtiyacı olan tek şey onunla üremek isteyen bir dişidir.  Bunun için de erkek vücudunda yüz binlerce hücre vardır; uygun yumurtayı bulup dünyaya yeni bir canlı getirirler. Ancak bazı erkeklerin sağlıklı miktarda sperm üretebilmesi ve fertilitelerini arttırmaları için ekstra birkaç şey yapmaları gerekebiliyor.

 

Anne/Baba Olmaya Hazır Hissediyor Musunuz?

  1. Doğru iç çamaşırı giyin.

Sağlıklı spermler vücut ısısından bir derece kadar daha “serin” bir ortamda olmayı severler. Testislerin vücudun içinde değil de dışında olmasının sebebi budur. Ancak testisleri sıkıp vücuda fazla yaklaştıran iç çamaşırlar  sıcaklığı yükselterek buradaki hücrelere zarar verip verimliliklerini düşürebiliyor O yüzden ön tarafı sıkmayan boxer tarzı iç çamaşırlar erkek için daha uygundur.

 

  1. Sigarayı bırakın.

Birçok çalışma, sigaradaki toksinlerin spermleri saran zara zarar verip buradaki hücrelerin yavaşlamasına ve tembelleşmesine yol açtığını gösteriyor. Sigara spermlerin yüzme kabiliyetini tamamen durdurabildiği gibi, durdurmasa bile “gitmesi gereken yere” çok daha uzun bir sürede varmalarına neden olabiliyor. Sigarayı bırakarak daha sağlıklı işleyen bir vücuda ve de spermlere sahip olun!

 

  1. Bol bol sebze meyve yiyin.

Yağlı ve şekerli yiyecekleri çok seviyoruz, tamam ama bu yiyecekler “baba olmaya giden yolda” pek işimize yaramıyor. Bu tür gıdalar arterlerde tıkanmaya yol açabiliyor ve dolayısıyla babalık için gereken organlara gitmesi gereken kan akışı sekteye uğrayabiliyor. Sebze ve meyveler ise vücuda hücreleri yaşlanmaya karşı koruyabilen antioksidan takviyesi yapıyor. Bol sebze ve meyve tüketen bir erkeğin ürettiği sperm daha sağlıklı ve daha “hedef odaklı” oluyor. Sperm sağlığını geliştiren yiyecekler arasında:

  • Brokoli
  • Mavi yemiş (yabanmersini)
  • Biber çeşitleri
  • Portakal

 

gibi yiyecekler sayılabilir. Babalığın elzem hormonlarından testosteron için de birçok uzman ton balığı, yarım yağlı süt, D vitamini (kemikler için), yumurta sarısı (kolesterolü fazla olduğundan günde belli sayıda yiyin), istiridye, deniz kabukluları, demirhindi ve bakliyat (özellikle kara ve kuru fasulye) gibi yiyeceklerden yiyebileceğinizi söylüyor.

 

  1. Egzersiz yapın.

Özellikle vücudun orta yerinde (göbek!) boş yere taşıdığınız o kilolar da babalık hayalinizin düşmanı olabilir. Haftada birkaç kez aerobik egzersiz yaparak hem yağlarınızdan kurtulun hem de testosteron hormonunuzu canlandırın.

 

Editörün Ö'sü.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler