Home / Finans  / En Uygun Kredi Hangisi?

En Uygun Kredi Hangisi?

Yüzlerce kredi seçeneği arasında en uygun kredi hangisi? En uygun en ucuz kredi seçeneğini nasıl buylabilirim?

En uygun kredi seçeneği öncelikle ihtiyaçlarınıza hitap etmelidir. Bu nedenle krediyi ne için almak istediğinizi planlayın, örneğin ev kredisi kullanmak istiyorsanız, yapacağınız harcamaların tamamını belirleyin. Unutmayın ki, sadece evi satın almak için çekeceğiniz kredi sizin için yeterli olmayacaktır. Planladığınız her şey için öncelikle tüm masraflarınızı belirleyin. Evinizi emlakçıdan alacaksanız, komisyon ücretini, tapu dairesinde devir işlemleri için ödemeniz gereken miktarı, evinizi aldıktan sonra yapacağınız boya, tadilat vs gibi ekstra tüm harcamalarınızı hesaplayın. Sonrasında mevcut borçlarınızı da düşünerek çekmek istediğiniz tutarı belirleyin.

 

Yapmanız gereken en doğru hareket her zaman için ödemelerinizin tek bir yerde toplanmış olmasıdır. Alacağınız kredi ile mevcut borçlarınızı kapatıp, tek bir kalemde giderlerinizi hesaplarsanız daha ferah bir maddi yapılandırma yapmış olursunuz.  Kredi vadenizin süresini gelirinizin yanı sıra gelecek planlarınızı da göz önünde bulundurarak hesaplayın, örneğin daha az kredi taksiti ödemek için uzun vadede alacağınız bir kredi, ileriki zamanlarda evlilik veya yüksek lisans gibi planlarınızda sizin için sıkıntı yaratabilir. Tabii bunu düşünürken gelirinizin büyük bir kısmını da krediye ayırıyor olmak doğru değil. Unutmayın en uygun kredi ihtiyaçlarınıza cevap veren kredidir.

 

Güncel hayatımızda bir anda ortaya çıkan nedenlerden ötürü ekstra harcama yapmamızın gerektiği durumlar illaki yaşıyoruz. Bu gibi durumlarda kredinizi ödeyemiyor olmanız sizin için kötü bir kredi geçmişi oluşturabilir. Ödeme planınızda gelirinizin max %30 u kadar kısmını kredi taksidi olacak şekilde ayarlayın. İlk başta elinize geçecek toplu para sizi rahatlatacak olsa bile ilerleyen süreçte fazla kredi taksiti ödeyecek olmanız sıkıntı yaratabilir. En uygun kredi ödemelerini zamanında yapacağınız kredidir.

 

Ödeme planınızı belirleyip kredinizi aldıktan sonra ki süreçte kendinize hedefler koyun. Örneğin aylık kredi taksitiniz 400 tl ise her maaş döneminizde 400 tl kredini payını ayırdıktan sonra 200 tl bir kenara alıp saklayın. Bir sonraki ay 200 TL üzerine ekleyerek 2 ayda 3 kredi ödeme gibi avantajları kendi kendinize yaratabilirsiniz. Ayrıca şunu unutmayın, aldığınız para her zaman için isteklerinizi karşılamanız için yeterli olmayacaktır.

 

Örn: 1.000 TL maaş alıyorsanız ve bu size yetmiyorsa eğer emin olun ki 900 tl de yetmeyecektir. Ancak Her ay maaş döneminizde kenara ayıracağınız 100 Tl bile olsa ilerleyen süreçte ciddi bir ihtiyacınızı kapatmanız konusunda önemli etkisi olacaktır.

 

Tasarruf veya birikim yapmak istiyorsanız eğer, elinizdeki mevcut parayı ay sonuna kadar arttırmayı ya da daha az harcamayı düşünmeyin. Planladığınız miktarı ayın başında ayırın ve harcamanızı ona göre yapın.

 

Umarız ihtiyacınıza cevap veren en uygun kredi seçeneğini bulmanıza yardımcı olabilmişizdir.

 

Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız En İyi İhtiyaç Kredisi yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler