Home / Finans  / En Kötü 10 Kredi Kartı Alışkanlığı

En Kötü 10 Kredi Kartı Alışkanlığı

Kredi kartlarımız ile harcama yaparken en çok yaptığımız 10 hataya değindik. Bunlar öyle hatalar ki artık alışkanlığa dönüşmüşler.

Kötü alışkanlıklara kapılmak son derece kolaydır. Bi kerede bir şey olmazlarımız zaaman içerisinde rutin davranışlara dönüşür. Siz farkına varana kadar iş işten geçmiş olabilir. Kötü kredi ve borçlanma alışkanlığınız kredi skorunuzu olumsuz etkiler, daha çok borçlanmanıza neden olur ve kendinizi bir dizi finansal problemin içerisinde bulabilirsiniz. Bu uyazımızda geçen kredi kartı alışkanlıklarını kendizinkilerle karşılaştırın. Eğer bunları yapıyorsanız düzeltmek için çaba sarf edin.

1) Kredi Kartı Ekstrenizi Okumamak

Her ay email adresimize veya posta kutumuza gelen kredi kartı ekstrelerini satır satoır bütün detayları ile okumak zamanımızı tüketiyor ve çok sıkıcı bir iş. Fakat ekstrenizi takip etmenin hatrı sayılır avanajları olabilir. Yanlış çekilen bir tutarı, kartınızda oluşan ve sizin tarafınızdan yapımayan bir ödemeyi yakalamnızı sağlayabilir. Kredi kartı ekstrenizde sadece ödemeniz gereken tutarr yerne ekstrenin bününe bakarsanız ve aylık finansal hareketlerinizi doğrularsanoz nereye gittiğinizi anlayabilirsiniz.

2) Kredi Kartı Limitinize Bakmadan Alışveriş Yapmak

Bir iki hafta önce kart limitimi kontrol etmiştim hala limitim var demeyin. Bu süre içerisinde o an hatırlayamadığınız başka harcamalarınız olabilir veya henüz bakiyenize yansımamış bişr ödeme gerçekleşmiş olabilir. Hatta banka tarafından kredi kartı limitinizde düşüş bile gerçekleşebilir. İnternet bankacılığından yapacağınız küçük bir kontrol limitinizi doğrulamanıza yardımcı olacaktır.

3) Bankamatik Kartı Kullanmanız Gereken Yerde Kredi Kartınızı Kullanmak

Kredi kartınıza bonus kazandıracak bir durum yoksa veya kredi kartınızın ödemelerini düzenli olarak yapamıyorsanız kredi kartınızı yaptığınız her işlemde kullanmayın. Bankamatik kartınız banka hesabınıza direk erişiminizdir, yani bu kartla yaptığınız harcamaları hesabınızdaki gerçek para ile yaparsınız. Genellikle küçük market alışverişleri, benzin, ev ihtiyaçları gibi konuları bankamatik kartınızla ödemeniz daah güvenli olabilir. Bütün harcamalarınızı kredi kartı ile yapmanız ve diğer taraftan da nakit harcamalarda bulunmanız sizi sıkıntıya sokabilir.

4) Sadece Asgari Tutarı Ödemek

Sıra kredi kartı borcumuzu ödemeye geldiğinde asgari tutarı yatırmak çok tatlı olabilir J Sadece minimum tutarı ödediğiniz zaman borcunuzu kapatmak konusunda çok küçük adımlarla ilerliyorsunuz demektir. Yani borcunuzun tamamını ödemeniz yıllarınızı alabilir. Ekstra bir kamyon dolusu faiz ödeyebilirsiniz. Üstelik bu durum kredi skorunuza da zarar verebilir. Kredi kartı borcunuzun tamamını ödemek için elinizden geleni yapın.

5) Kredi Kartı Ödemelerinizi Geciktirmeyi Alışkanlık Haline Getirmek

Kredi kartı ödemelerinizin size SMS ve E-mail yoluyla hatırlatıldığı ve hatta düzenli ödeme talimatı verebildiğiniz bir dönemde ödemelrinizin gecikmesini alışkanlık haline getirmeniz çok kabul edilir bir şey değil. Düzenli olarak borcunuzun ödemesini geciktiriyorsanız bunu hatırlatacak veya ödemeyi otomatik hale getirecek bir yapı kurarak ödemelerinizi zamanında ödemeye başlayın. Bu sizi gereksiz yere faiz ödemekten ve kredi skorunuzun düşmesinden kurtaracaktır.

6) Ödemeyi Geciktirmek İçin Bakiyeyi Kartlar Arasında Transfer Etmek

Bir kredi kartının borcunu başka bir kredi kartı ile ödüyorsanız bu huyunuzdan vaz geçin. Ödeyeceğiniz faiz miktarı giderek artmakta ve borcunuz farkında olamadan hızlıca büyümekte demektir. Bu durum içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız borç kapatmak için kredi kullanabilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız kredi başvurularında krediyi borçlarınızı kapatmak için aldığınızı mutlaka belirtin. Bu kredi başvurunuzun onaylanmasını biraz da olsa kolaylaştırabilir.

7) Nakit Avans Kullanımı

Nakit avans piyasadak en pahalı kredi seçeneklerinden birisidir. Genelde en yüksek faiz oranı uygulanır ve faiz kullandığınız andan itibaren günlük olarak işlemeye başlar.

Normal koşullarda kredi kartınız hi bir zaman sizin için nakit kaynağı olmamalı, eğer bunu alışkanlık haline getirdiyseniz biran önce sonlandırmanızı tavsiye ederiz. Bütçenizi gçzden geçirin ve burada yaptığınız harcamalarda kesintiye gitmeye gayret edin.

8) İhtiyacınız Olmayan Yeni Kredi Kartlarına Başvurmak

Bir tane uçuş kartım olsun, bu da çok bonus kazandırıyor ama bu kartta çok prestijli diye düşündüğünüzde bir de bakmışsınız ki cüzdanınızda kartlarınızı koyacak yer kalmamış. Bütün pormosyonları cazip bulup hepsinden yararlanmak son derce cezbedici olabilir. Yeni kredi kartları kredi skorunuzu azaltacağı gibi borçlanma olasılığınızıda arttıracaktır. İhtiyacınız olmayan kredi kartlarınız var ise iptal ettirin.

9) Gücünüzün Yetmeyeceğ Şeyleri Satın Almak

Kredi kartı ödemelerinizi geciktirmenin yanında tartışmalı olarak en kötü alışkanlıklardan biriside gücümüzün yetmeyeceği şeyleri satın almaktır. Bu borç batağına nasıl girdiğinizin en önemli göstergelerindendir. Satın almak istediğiniz fakat gücünüzün yetmediği şeyler var ise finansal açıdan olgunlaşıncaya kadar bekleyin ve zamanı geldiğinde satın alın. Satın almadan duyacağınız tatmin duygusu borçlarınızı öderken size yardımcı olmayacaktır.

Herhangi bir alışveriş öncesi mutlaka kendinize o alışverişe gücünüz yetermi diye sorun. Eğer yetmiyorsa bunu erteleyecek kadar cesur davranıun bve kendinizi koruyun.

10) Kredi Kartınızı Hiç Kullanmamak

Kredi kartınızı hiç kullanmamak bazen kullanmak kadar zararlı olabilir. Eğer kartlarınız uzun süre kullanılmadıysa kredi skorunuz bundan olumsuz olarak etkilenecektir.Kredi kartınızı en azaında 3 veya 6 ayda bir kullanın.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler