Home / Finans  / Emlak Vergisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Emlak Vergisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Türkiye sınırları içerisinde gayrimenkul sahibi olan herkes emlak vergisi ödemekle mükelleftir.

Türkiye sınırları içerisinde gayrimenkul sahibi olan herkes emlak vergisi ödemekle mükelleftir. Arsa, işyeri, konut gibi taşınmaz mal sahiplerinin ödediği emlak vergisi, senede iki kere eşit taksitler halinde tahsil edilir. Emlak beyanı, gayrimenkulün satın alındığı senenin sonuna kadar verilir, ancak emlak vergisi ödemeleri bir sonraki sene başlar.

 

Emlak vergisi ödemelerinin ilk taksiti Mart, Nisan, Mayıs aylarında, ikinci taksiti Kasım ayında yapılır. Peki, emlak vergisi borcu ödenmezse ne olur? 

 

Emlak Vergisi Muafiyeti

 

Emlak vergisi muafiyeti kapsamında 200 metrekareyi geçmemek kaydıyla tek meskene sahip olma koşulu bulunuyor. (Birden fazla gayrimenkul sahibi olanlar emlak vergisi muafiyetinden yararlanamazlar.) Bu koşulu yerine getiren ve emlak vergisinden muaf olan kişiler:

 

  • Bir tek meskeni olup da intifa sahibi olanlar
  • Emekliler
  • Hiçbir geliri olmayanlar
  • İşsiz olanlar
  • Gazi ve şehit yakınları
  • Dul ve yetimler
  • Gaziler

Emlak Vergisi Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

 

Eğer vergi ödeme dönemi kaçırılırsa, diğer vergi borçlarında olduğu gibi emlak vergisinde de gecikme faizi yaptırımı uygulanır. Emlak vergisini zamanında ödemeyen mükellef geciken her taksit için her ay 6183 sayılı kanun hükümlerine göre tespit edilen oranda gecikme cezası ödemek zorunda kalır. Bu oran her yıl değişkenlik gösterir. Büyükşehirlerde gayrimenkul sahibi olanlara da, büyükşehir dışında gayrimenkul sahibi olanlara da aynı oranda gecikme faizi uygulanır. Emlak vergisi ödemelerinde, ödemenin geciktiği her ay için en az %1.40 oranında emlak vergisi gecikme faizi alınır.

 

Geriye dönük emlak vergisi borcu, ‘öğrenilen tarih’ yerine ‘hesaplanan tarih’ üzerinden ele alınır. Yanan, yıkılan, tamamen kullanılmaz hale gelen veya vergiye tabi iken muaflık şartlarını kazanan binalardan dolayı mükellefiyet, bu olayların gerçekleştiği tarihi takip eden taksitten itibaren sona erer. Oturulması ve kullanılması kanunlar gereği yasak olan binaların vergileri, mükelleflerce, keyfiyetin vergi dairesine bildirilmesi veya vergi dairesince re’sen tespit edilmesi üzerine, bu olayların meydana geldiği tarihlerden sonra gelen taksitlerden itibaren, bu hallerin devam ettiği sürece alınmaz.

 

Emlak vergisi kapsamında olan borcunuzu cezaları ile birlikte öğrenmek için ilgili belediyenize başvurabilirsiniz.

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler