Home / Kültür Sanat  / Elektronik Müziğin Tarihi

Elektronik Müziğin Tarihi

Elektronik müziğin tarihi, sandığınızdan daha eski

Elektronik müzik 19. Yüzyılda birçok Amerikalı ve Avrupa mucitlerin, girişimcilerin çalışmaları sayesinde kendine altyapı hazırlamıştır. Bu altyapı için gerekli olan aygıtlar bahsi geçen kimseler tarafından farklı alanlarda kullanılması için tasarlanmış icatları müzik için yorumlanmış halidir. Elektronik müzik dediğimizde aklımıza ilk gelen tanım elektronik aletlerle yapılan müzik türü şeklinde olacaktır. Bu tanım kesinlikle doğru bir tanım. İlk elektronik müzik 1960 yılında ilk elektronik klavyenin icadıyla hayat bulduğu düşünülmektedir. Borulu elektronik enstrümanlar da elektronik müzik tarihinde yerini aldıktan sonra kullanımları yavaş yavaş artmaya başladı.

İlk Elektronik Müzik Enstrümanı

İlk olarak icat edildiği düşünülen enstrüman yaklaşık olarak 7 ton büyüklüğünde ve Telharmonium adındaydı. Pek yaygınlaşması mümkün olamayacak kadar kaba ve ağır olan bu enstrüman elektronik müzik tarihi içerisinde yerini almıştır. 1897 yılından üretilen bu cihazın Thaddeus Cahill adında bir mucit icat etmiştir.

Bir başka görüş olarak da 1759 yılında Jean-Baptiste isimli bir rahip tarafından icat edilmiş Clavecin Electrique isimli enstrüman ile elektronik müziğin doğuşu adına ilk adımlar atıldığı düşünülmektedir.

Elektronika

Karşımıza electronica ismiyle de çıkabilecek olan elektronik müzik türüdür. Elektronik müziğin büyük bir kısmını kaplamakta olan bu tür, çeşitli zamanlarda ve mekanlarda çok farklı biçimlerde ortaya çıkmasından ötürü belirli bir tanıma ve sınırlara sahip değildir. Elektronika dans, ön dinleme ve etkinlikleri sırasında fon müziği olarak kullanılmak için tasarlanmıştır. Sonrasında modern elektronik müziğin tabanına önemli bir yapıtaşı olarak yerleşmiştir.

Bilgisayar Teknolojisi ve Elektronik Müzik

1957 yılına kadar kullanılan elektronik müzik aletlerinden farklı olarak bilgisayar teknolojisinin üzerinden kullanıldığı eş zamanlı çalma ve programlama özelliğine sahip iki farklı icat bulunmuştur. Bu yıllar içerisinde Max Matthews tarafından bulunan Music 1 adlı program ve RCA firmasının ortaya koyduğu Martk II Sound Synthesizer adındaki elektronik birleştirici elektronik müzik tarihinde önemli bir role sahiptir. Bu programlar sayesinde elektronik müzik içerisinde eş zamanlı çalınma olanağı sağlanmıştır.

1970 yıllarından elektronik müzik teknolojik gelişmelerin ışığında günümüzdeki haline iyice yaklaşmıştır. Bilgisayar üretimlerinin ucuzlaşması ve elektronik müzik konusunda program çeşitliliği gelişimini hızlandırmıştır.

Elektro-Akustik Müziğin Halka İlk Buluşması

Jean Michel Jarre adındaki Fransız müzisyen elektronik müzik ve elektro akustik müzik adına çalışmalar yapmıştır. Bu müzisyenin bestelediği bale 1971 yılında gösterime sunuldu ve böylece halka açık olarak yapılan ilk elektro-akustik müzik gösterisi olarak tarihte yerini aldı. Michel Jarre nin bir öncülük yaptığı alan ise ışık oyunları, lazer ışıkları ve havai fişekler gibi görsel unsurların elektronik müzik ile birlikte harmanlanarak sergilenmesidir. Günümüzde de elektronik müzik severlerin de katıldığı parti ve konser gibi birçok etkinlikte Fransız müzisyenin öncülük yaptığı ışık oyunları, lazer gösterileri, havai fişek gösterileri sunulmaktadır.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler