Home / Dünya  / Dünyanın En Ücra (ve Ekstrem) Yerleşim Yerleri

Dünyanın En Ücra (ve Ekstrem) Yerleşim Yerleri

Bir şeyden veya birilerinden kaçanlara “ulaşılamaz” garantili dört yer.

Herkes hayatında en az bir kere her şeyden uzaklaşmak ister. Birilerinden veya bir şeyden kaçıyordur. Veya bir süre sessiz bir yaşantı sürdürmek istiyordur. Ama bugünün dünyasında kıvıl kıvıl insanın olmadığı bir yer var mı? En ücra kasaba bile internette yazısı çıktı mı ertesi gün “story” çekenlerle doluyor. Ama hiç kaygılanmayın. 1000 kişiden belki de sadece birinin giderim dediği yerler de var.

 

Oymyakon

http://www.tripbase.com/articles/remoteplaces/images/oymyakonfull.jpg

Soydaşlarımız Yakutların yaşadığı Sibirya’daki Saha Cumhuriyeti’nin en ücra yerleşim yeri olur. Yakutların Öymököön dediği Oymyakon “donmuş göl” demektir. Ortalama sıcaklığın -49,2 °C, kaydedilen en düşük sıcaklığın ise -68°C olduğu bir yer için bizce uygun bir isim. Zira dünyanın en soğuk kasabasıdır. Burada üşümemek için kürk giymekten başka seçeneğiniz yok.

Oymyakon o kadar soğuk ki kuşlar uçuş halindeyken donup yere çakılabiliyor. Tükürüğünüz ise önce havada donup sonra yere buz olarak düşüyor. Nüfusu ise 800 kişiden az.

 

Sokotra Adası

http://www.tripbase.com/articles/remoteplaces/images/socotrafull.jpg

Dünyanın en “dünya dışı” görüntülü yeri olarak ünlenen Sokotra Adası aslında bir iki adayla birlikte bir takımada oluşturuyor. Yemen’e bağlı bu adanın en ayrıksı özelliği ise bitki örtüsü: Ejderin kanı ağacı denen bir garip ağaçlarla süslü olan Sokotra aslında çok tenha sayılmaz. (Sadece bu ağaçlar için bile gidilir.) 40 bin kadar kişi yaşıyor. Toplu taşıma yok (zaten epi topu iki yolu var). Aslında normalde adaya her gün uçak da var ama Yemen’deki savaş yüzünden şu anda hiçbir uçuş yok.

 

Tristan de Cunha

http://www.tripbase.com/articles/remoteplaces/images/tristandacunhanew.jpg

Güney Atlas Okyanusu’nda konumlanan Tristan de Cunha, sadece 270 kişinin yaşadığı ve dünyanın üzerinde yerleşim olan en ücra adasıdır.

Bu adada yaşamak için çiftçilik yapmanız şart çünkü yapacak başka bir şey yok ama buna razı gelseniz bile turistten öteye gidemeyeceğinizi de bilin. Ada toprağının tamamı yerli halka ait ve yabancılar toprak satın alamıyor.

Televizyonun bile 2011 yılında geldiği Tristan de Cunha adasında öğrencilik 15’te bitiyor. Daha tuhafı ise adada sadece 8 soyadı ve 80 aile var. Siz hesap edin.

 

Bouvet Adası

http://www.tripbase.com/articles/remoteplaces/images/bouvetislandnew.jpg

Dünyanın en ücra adası olarak bilinen Bouvet adası, Güney Atlas Okyanusu’ndadır. En yakın kara parçası Antarktika ki o da 1.750km uzaklıkta! Adada şu anda araştırma istasyonlarında geçici olarak kalanlar hariç kimse yaşamıyor.

Ada nispeten küçük. 49km2 büyüklükteki adanın %93’ü buzulla kaplı. Öyle ki bırakın insanı canlı olarak görebileceğiniz tek şey ya yosun ya da liken oluyor. “En hiçbir şeyi olmayan” yer burası gözüküyor.

Editörün E'si.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler