Home / Finans  / Doların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Doların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Para piyasalarında en çok dolaşımı olan para birimi kuşkusuz ki dolardır ve sahtesi en çok yapılan para da dolardır.

Günlük hayatta elimize geçen en kıymetli nesne para olsa gerek. Elden ele dönüşümü bu kadar hızlı ve kolay olan bir nesne olan paranın sahtesini de yapmak çok zor değildir. Dünya piyasasında en çok kullanılan para birimlerinden biri de dolar olduğu için, en çok sahtesi yapılan para da dolardır. Para bankalardan tahsil edilirse sahte para olma ihtimali neredeyse yoktur ancak 3. şahıslardan elden alınan paranın sahte olma olasılığı her zaman vardır.

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır?

sahte doları anlamanın yolları

Kağıt ve Mürekkep Kalitesi

Doların sahte olduğunu ilk bakışta anlamak çok zor olmasa da birkaç püf noktası bulunuyor. Genellikle sahte paraların kağıt, baskı ve renk kaliteleri onları ele verir. Gerçek doların basılı olduğu kağıt kalitelidir ve biraz kaygandır. Sahte dolar daha ince bir kağıda basılmıştır ve kaygan değildir. Sahte doların basımında kullanılan mürekkep kalitesizdir ve bu yüzden sahte doların rengi gerçeğine göre daha soluktur. Grafik kalitesi düşüktür, resimler düzensiz ve buğuludur, ufak yazıların okunması zordur.

 

Filigranın Üstündeki Yazılar
Gerçek doların üzerinde ince ve dikey bir şerit halinde filigran bulunur ve sahte doların üzerinde bu filigran yoktur. Bu filigrana paranın ipi de denir. Bu güvenlik şeridinin üzerinde o paranın miktarı, yani banknot tutarı ve USA yazar. Örneğin 100 doların üzerinde USA HUNDRED yazar. Aydınlıkta bakılınca gerçek doların üzerindeki bu filigran ve üzerindeki bu yazılar, paranın her iki yüzünden de  bakınca fark edilir ancak sahte doların üzerinde bu alan ya yoktur ya da çok farklıdır.

 

Işığa Tutma Yöntemi
10, 20 ve 50 dolarlık banknotların ön tarafında, sağ üst taraftaki boşlukta banknotun üzerindeki resmin aynısı olan bir gizli filigran ve renk değiştiren bir bant bulunur ve bu sadece banknot ışığa tutulduğu zaman fark edilir. Sahte dolarda bu filigran ve bant bulunmaz.

 

Kabartma Kontrolü

Gerçek doların ortasına bulunan portrenin etrafındaki çizgiler düzgün ve nettir. Sahte paralarda bu çizgiler silik veya eğridir. Sahte olmayan doların üzerinde bazı bölümler kabartmalıdır ve parmağınızı paranın üzerinde gezdirdiğinizde herhangi bir kabartı hissetmiyorsanız, o dolar sahte olabilir.

İÇERİK ETİKETLERİ:

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler