Home / Eğlence  / Dikey Dans Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dikey Dans Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sıradan danslardan çok farklı

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz dikey dans 1970 li yıllarda Amerika’da modern dansa benzer şekilde ortaya çıkmıştır. Modern danstan ayrılan kısmı ise modern dansın bir alt türü oluşudur. Tavana asılı olarak dans olarak bilinir. Koreografi dansçıları boşluğun 3 boyut özelliğini keşfedince bu dansı ortaya çıkarmışlardır. Dikey dansın modern dans ve diğer dans türlerinden farkı dans hareketleri olmayışıdır. Dikey dansta dans hareketleri bulunmamaktadır. Farkı binalar, dağlar, dik yamaçlar üzerinde yapılıyor oluşudur.

Ülkemizde Dikey Dans Tarihi

Yurt dışında dans eğitimi verilirken ülkemizde dans alanında kimsenin, eğitimcinin olmayışı, eğitiminin verilememesi dikey dansın adını duyurmasına sebep olmuştur. İpte dans olarak adını duyduğumuz bu dansı Türkiye’de iple erişim yani bildiğimiz adıyla dağcılıkta tırmanış olarak duyduk ilk olarak. Ülkemizde tırmanışa dair her şey estetikle, müzikle, eğlenceyle, dansla ortaya çıkmış adını dikey dans olarak almıştır. Dans çeşitleri arasında son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz en bilinen türdür.

Dikey Dansın Adını Duyurması ve Özellikleri

Dikey dans kısa zamanda eğlenerek fiziksel kapasitelerini artırmak isteyenlerin ve gösteri sanatlarında adını duyurmak isteyenlerin uğrak aktivitesi olmuştur. Dans nedir, kalıpları var mıdır diyenlere dansın kalıplara sığmayacağını mükemmel şekilde göstermiştir. Dikey dans projesi ile her yaş grubuna, ister amatör ister alanında profesyonel herkese hitap edilmektedir. Dikay dans gösterileri diğer danslardan ayıran bir noktası da uygulama yeri olmayışıdır. Bahçeler, parklar, kuleler, yüksek binalar, spor salonları, gösteri merkezleri, alışveriş merkezleri, sokaklar olmak üzere her yerde yapılabilmektedir. Dikey dans projesiyle spora yeni bir anlayış kazandırılmış olup, bu yeni anlayış eğlenceli şekilde halka sunulmuştur. Dikey dans her kesime, her yaşa hitap etmektedir. Dikey dansa meraklı kişilerin kondisyon, teknik ve koordinasyonları artırılmaktadır. Dağcılık alanında uygulanmadan önce kapalı spor salonlarında tüm çalışmalar yapılıp sonra dağcılık alanında uygulanmaktadır.

Dünyada Dikey Dans Çeşitleri ve Özellikleri

Dikey dansın istasyon, tahterevalli, uçuş efekti, aerial istasyon dansları gibi çeşitleri bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan bir grup dansçı dikey dans alanında da adlarını duyurdular. Bandaloop adıyla piyasaya çıkan grup binaların dik yüzeyini adeta sahne olarak kullanıyor. Bandaloop kimdir diyenler için adlarını danslarıyla duyuran, 25 yıllık dansçılık geçmişine sahip, dünyanın dört bir yanında şovlar yapan grup olduğunu söyleyelim.  1991 yılından günümüze kadar dünyanın her yerinde, iç ve dış mekanların tamamında performanslarını sergiliyorlar. Bu dansın eğitim almadan yapılmayacağını belirtelim. Dans YouTube üzerinden de yayınlanıyor. Şovlarını internete yükleyip binlerce kişinin ulaşmasını sağlıyorlar. Dikey dans yapan dansçılar gökdelenler, müzeler, köprüler, tiyatro salonlarında dikey kısımlarda adeta yer çekimine meydan okuyor. İzleyicilere coşkulu bir özgürlük duygusu tattıran performanslar sergiliyor. ABD de adını duyuran grup Çin, İtalya, Hindistan, Norveç, Brezilya gibi birçok ülkede performans gösteriyor.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
1 YORUM
  • Gökçe ŞENTÜRK Kasım 25, 2016

    ‘Dikey Dans Türkiye’ projesinin Kurucu ve ortaklarindanim. Yazınızda belirttiğinizin aksine artik Türkiyede de eğitim verilmektedir. GD Academia D’Esports ‘da ortaklaşa yürüttüğümüz projemize 7’den 70’e herkes dahil olabilir. Spor ve Gösteri Sanatları camiasına hayırlı uğurlu olsun.

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler