Home / Finans  / Çalışmayan Kadınlara Kredi Veren Bankalar

Çalışmayan Kadınlara Kredi Veren Bankalar

Bankalar kadın girişimciler ve ev hanımlarına destek olmak için maaş bordrosu istemeden de kredi vermektedir.

Maaş bordrosu olmayan, sigortalı bir işte çalışmayan veya ev hanımı olan kadınlar bankadan kredi çekerken eskisi gibi zorlanmamaktadırlar. Normal şartlarda bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda sizden bir gelir belgesi istenir. Ancak günümüzde bankalar kadın girişimciler ve ev hanımlarına destek olmak amacıyla maaş bordrosu istemeden de kredi vermektedir. Bu yazımızda çalışmayan kadınlara kredi veren bankalar ile ilgili daha detaylı bilgi vermek istedik.

 

Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi?

 

Bu sorunun cevabı evettir; ancak belirli koşulları sağlandığı takdirde. Bankalar yapacağınız kredi başvurusunu ev hanımı olarak değil de, çalışmayan kişi olarak değerlendirmektedirler ve bugün herhangi bir işe sahip olun ya da olmayın, bankaların kredi verirken ilk bakacağı kriter kredi notudur. Kredi ön değerlendirmesi kredi notuna göre yapılır ve buna göre ön onay verilir.

 

Kredi notu, daha önce bankalardan kredi çektiyseniz veya kredi kartı kullandıysanız, ödeme geçmişinize ait oluşturulan bir referans puanıdır. Bu notu etkileyen en büyük faktör geçmişte yaptığınız ödemelerin ne kadar düzenli veya düzensiz olduğudur. İster kredi, isterseniz de kredi kartı kullanmış veya kullanıyor olun, hangi bankadan olduğu fark etmezsizin tüm bankalar bu notu, yani ödeme performanslarını görebilir. Eğer ödemeleriniz düzenliyse kredi notunuz yüksek olacaktır, ödemeleriniz düzensiz ise kredi notunuz düşük olacaktır.

 

Kredi Notu Düşün Olanlar İçin Kredi Başvurusunda Gereken Şartlar

 

Kredi notunuz yüksekse, yani en az 1500 ve üzerindeyse diğer koşulları sağlamıyor olsanız dahi büyük olasılıkla kredi alabilirsiniz. Kredi notu, çoğunlukla ödeme performansınızı yansıttığı için ödemeleri düzenli olan bir kişinin kredi notu da yüksek olur ve bu bankalara güven verir.

 

Kredi notunuzun hesaplanmasında ödeme performansınızın önemli olduğu kadar mevcut borç, finansal varlık ve yeni kredi açılışlarının da önemi vardır. Kredi notunuz düşük olsa dahi kredi alabilmeniz için farklı seçenekler de bulunmaktadır.

Daha önce bir bankadan kredi veya kredi kartı gibi ürünleri kullanmayan kişilerin kredi notu bulunmamaktadır ve bu kredi çekerken size dezavantaj yaratır. Bankaların kredi başvurusu değerlendirirken tek kriterleri kredi notu değildir. Aşağıda sıralayacağımız kriterlerden en az birini ya da birkaçını sağladığınız takdirde, kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali artacaktır.

 

1- Ek Gelir
Herhangi bir kira geliri elde ediyorsanız veya evinizde çalışarak (el emeğine dayalı ürünler üretip satmak gibi) belirli bir kazanç sağlıyorsanız bankalar ev hanımlarına kredi verirken bu kriteri göz önünde bulundururlar. Aylık binlerce lira geliriniz olması şart değildir. Örneğin, başvuru yapacağınız kredi tutarının aylık taksiti 500 lira ise ve sizin de aylık 500 ya da üzerinde ek gelir kazancınız varsa başvuru değerlendirmesinde bu durum size avantaj sağlayacaktır.

 

2- İpotek
Tüketiciler tarafından pek tercih edilmeyen bir yol olsa da yine de belirtmekte fayda var. Eğer arsa, arazi, konut gibi gayrimenkul sahibi iseniz; taşınmaz malınızı ipotek ederek kredi alabilme şansınızı arttırabilirsiniz.

 

3- Emekli Aylığı
Anne ya da babanızdan kalma bir emekli aylığı alıyorsanız, bu tür ödemeler düzenli gelir olarak kabul edildiği için, bankalar bunu olumlu bir kriter olarak görmektedir.

 

4- Finansal Varlıklar
Bankalarda bulunan finansal varlıklarınız kredi başvurularında olumlu bir etki bırakır. Başvurduğunuz bankada sizin adınıza bir birikim hesabı veya yatırım hesabı varsa hesaplarınızda yer alan varlıklar size bir çeşit garanti sağlar. Aynı şekilde mevduat faiz geliri elde ediyorsanız bu da olumlu bir kriterdir.

 

5- Kefil
Çalışmayan veya gelir elde etmeyen bir kadın olarak son seçeneğiniz finansal durumunda herhangi bir olumsuzluk bulunmayan bir kefil bulmaktır. Bulacağınız kefil, yukarıdaki kriterlerin en az birini karşılıyor olmak zorundadır.

 

Çalışmayan Kadınlara Kredi Veren Bankalar

  • TEB
  • Halk Bankası
  • Garanti Bankası
  • Denizbank
  • Vakıfbank
  • QNB Finansbank
  • Ziraat Bankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • ING Bank
  • Aktifbank

 

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Girişimcilik Kredisi

TEB ile işbirliği yapan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kadınlara ait olan işletmeleri genişletmek ve isteyen bayanların iş işletme sahibi olmasını sağlamak adına kredi imkânı sunuyor. Bu kredi teşvik amacı ile kadınları motive etmek için kullanılıyor. Kadınlara özel olan bu kredi ile 24 ay vade ile 125 bin TL kredi çekilebiliyor. Bu kredi tamamen masrafsızdır ve başvurusu 1 dakikadan kısa sürebilmektedir. Hızlı ve belgesiz bir başvuru olduğundan dolayı vakit kaybetmezsiniz. CEPTETEB üzerinden en fazla 30.000 TL kredi çekebilirsiniz. Kredisi onaylanan ev hanımına kredi vadesi süresince sağlık sigortası yapılır. %1,49 faiz oranı ile bu kredisi 48 ay vade ile çekebilirsiniz.

 

Enpara ile Ev Hanımlarına Belgesiz Kredi

Finansbank’ın dijital, şubesiz bankacılık ürünü Enpara, şubesi bulunmadığından dolayı tüm finansal bankacılık işlemlerinin internet üzerinden gerçekleştirildiği bir hizmettir. Kredi başvuruları da aynı şekilde internetten gerçekleştirilir. Gelir belgesi talep etmeden ev hanımlarına kredi veren bir banka olan Enpara bu krediyi %1,42 faiz ile vermektedir. Enpara resmi İnternet sitesi üzerinden yapacağınız kredi başvurusu ile en fazla 30.000 TL kredi kullanabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Destek Paketi

Türkiye’nin en eski ve köklü bankası olan Ziraat Bankası’nda kadınlara ayrıca değer verilmektedir. Bu maksatla Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) kefalet desteği ile verilen krediler, Kadın Girişimci Destek Paketi ile ev hanımlarına sunulmuş durumda. Buna göre kadınlar, ticarette daha etkin bir konumda yer alabilirler. Ayrıca ev hanımları, bu paket dâhilinde KOBİ Kart ürünlerine de sahip olarak birçok bankacılık avantajından (düşük komisyonlu POS, düşük EFT ve havale ücreti vb.) yararlanabilir. Ziraat Bankası 60 ay vade imkânı ile girişimci kadınlara kredi veriyorlar. Eğer iş yeri alımları durumu da dahil olursa kredi süresi 96 aya kadar uzatılabilir.

 

İş Bankası Kadın Girişimci Kredisi

Anında Kredi hizmeti sayesinde internet üzerinden direkt kredi veren bankalardan bir diğeri olan İş Bankası’ndan da kredi başvurusu yapabilmeniz mümkün olacaktır.
 

Garanti Bankası Kadın Girişimci Kredi Destek Paketi

Garanti Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi karşılığında ev hanımlarına ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadırlar. Ev üzerine yapacağınız ipotek ile bankadan evin değerinin %75-%80’ine kadar kredi alabilirsiniz. Kredi başvurusu için gerek şubeleri gerekse Garanti internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz alanlar ise: ev tadilati, yeni ev satın almak, bireysel ihtiyaçlar, eğitim giderleri ve otomobil almak.

 

Denizbank Ev Hanımı Paketi

En kolay şekilde kredi almak isteyen kadınlar Denizbank’ı tercih edebilir. Sadece bir SMS ile 80 bin TL varan kredi alabilirsiniz. Kredi başvurularını şubelerden yapabilirsiniz.

 

Kredi Çekerken Aklınızda Olsun

Daha önce çalıştığınız bir banka varsa, ya da az da olsa bir hesap hareketi olan bir kredi kartı veya banka kartı kullanıyorsanız, kredi çekmek için ilk önce o bankaya başvurmanızda yarar vardır.

 

Eğer 2 bin lira gibi düşük miktarda bir nakit paraya ihtiyacınız varsa, kredi çekmek yerine kredi kartı çıkartabilir ve bu karttan nakit avans çekerek, onun taksitlerini kredi ödermiş gibi ödeyebilirsiniz. Ama bunu sadece çok zor durumda kaldığınız bir zamanda yapmanızı öneririz.

 

Ayrıca devlet evde ek iş yapan ve gelir belgesi bulunmayan ev hanımlarına 20 bin liraya kadar Devlet Teşvik Hibesi vermektedir. Bunun yanısıra KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) de girişimci kadınlara kendi işlerini kurmaları için 50 bin TL hibe (karşılıksız kredi) vermektedir.

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler