Home / Finans  / Bu 5’liyi Bütçenizden Kısmayın

Bu 5’liyi Bütçenizden Kısmayın

Bütçenizden kısıntı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli 5 madde.

Paramız azaldığında bütçemizden bazı kalemleri kesmemiz gerekir. Bununla ilgili daha önce “Bütçenizi Tüketen 10 Büyük Kalem” yazımızda paylaşımda bulunmuştuk.

Maddi durumumuzdaki bu sıkışıklığın sebebi çeşitli sebepler ile nakit girişinizde azalma olması veya kazancımızdan daha fazla harcamamız olabilir. Bu durumu dikkatli bir şekilde kontrol altına almak gerçekten son derece önemlidir. Fakat bütçemizdeki bazı kalemlerden kesinti yaparken hiç dokunmamanız veya dokunurken detaylı düşünmeniz gereken bazı bütçe kalemleri vardır. Bunlardan en çok gözümüze çarpan 5 tanesini ele almak istedik.

1) Sağlık Giderleriniz:

Eğer düzenli olarak kendiniz ve aileniz için özel sağlık sigortası yaptırıyorsanız aylık 200 -300 TL bütçenizde yer açmak için sigortalarınızı iptal ettirmeyi düşünüyorsanız biraz daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Sağlık durumunuz son derece iyi olsa bile karşılaşacağımız ani bir sağlık problemi için hazırlıklı olmalıyız. Örneğin: Ani bir apandist problemi 15.000 – 20.000 TL arası bir ameliyat maliyetini karşılamamıza neden olacaktır. Bunu yapmak yerine sigorta poliçenizin kapsamını kontrol ederek hiçbir zaman kullanmayacağınız hizmetleri kapsamdan çıkartmayı deneyebilirsiniz. Bu sizen sağlık sigortası maliyetinizi düşürecektir.

2) Birikimleriniz:

Paraya sıkıştığımızda yapacağımız ilk şey birikim kalemlerimizi kısmak olacaktır. Çünkü bu son derece kolaydır.  Tabii ki durumunuz çok ciddi ise ve risk açısından kırmızı bölgede iseniz birikim yapmanız en son düşüneceğiniz şey olacaktır. Ama birikimlerinizi kesmeden önce durumun gerçekten böyle olduğundan emin olmalısınız. Durumunuzu daha iyi anlayabilmek için kendinize bir aylık birikim hedefi koyun. Örneğin: Aylık gelirinizin %10’u gibi eğer bu hedefi tutturamıyorsanız hedefinizi %5’e çekin. Finansal açıdan ilerlemek istiyorsanız birikim yapmanız şart. Hatta bazı uzmanlar kendinizi birazcık zorlayacak şekilde birikim yapmanızı tavsiye etmekteler.

3) Düzenli Ödemeleriniz:

Finansal sağlığınız için ödemelerinizin gerisine düşmemeniz son derece önemlidir. Zor zamanlarınızda borçlarınızın ödemelerini erteleyebilirsiniz ve bu gelecekteki yükümlülüklerinizi arttırmanıza sebep olabilir. Yükümlülüklerinizi yerine getirmek için daha fazla borçlanmanız gerekebilir. Kredi kartı ekstrenizin bir kısmını ödemek, site/apartman aidatınızı ertelemek, yakınlarımızdan aldığımız borçları ertelemek bu durumlar için verebileceğimiz örnekler arasındadır. Çok zor durumda kaldı iseniz bunun bu şekilde ilerlemesi normal karşılnabilir fakat borçlarınızı ertelemeden önce diğer giderlerinizi gözden geçirerek kestiğinizden emin olun. Örneğin: Eğlence giderleriniz, dışarıda yediğiniz yemekler, spor salonu üyelikleri vs. Borçlarınızı ödemeyi her zaman bir öncelik haline getirin. Unutmayın ki borçlarınızı temizledikçe finansal açıdan daha konforlu bir hale geleceksiniz.

4) Zorunlu Sigortalarınız:

Zorunlu taşıt sigortası olmadan araç kullanmanız veya konutunuzun zorunlu deprem sigortasını yaptırmamanız kanuna aykırıdır ve aynı zamanda varlıklarınızın başına gelebilecek beklenmedik felaketlere karşı finansal koruma sağlar. Bu sigortalar çok pahalı olmamakla birlikte trafik kazalarına veya doğal afetlere karşı belirli oranlarda korunmanızı sağlar. Eğer sigorta maliyetleriniz yüksek ise daha ucuz alternatifler için farklı sigorta şirketlerinden teklif alabilirsiniz veya farklı sigorta ihtiyaçlarınızı bir şirketten alarak ekstra indirim talep edebilirsiniz.

5) Eğlenceye Ayırdığınız Bütçe:

Herkesin kendisi için biraz para harcaması gerekir. Bu rahatlamanızı sağlayarak stresle başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda kendisi için aktivite yapma imkanı bulan kişilerin daha az harcama eğiliminde olacağını söylememiz yanlış olmayacaktır. Burada anahtar nokta bütçenizi zorlamayacak ve yükümlülüklerinizi yerine getirmenize engel olmayacak sosyal aktivitelere yoğunlaşmanızdır. Sosyal aktivitelere aylık 20-30 TL bile ayırsanız birçok şey yapabilirsiniz.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler