Home / Yaşam  / Boş Şişelerden Ananas Şeklinde Abajur Yapımı

Boş Şişelerden Ananas Şeklinde Abajur Yapımı

Birkaç boş şişe ve biraz tutkal. Evinizi güzelleştirmek aslında bu kadar kolay

Hanımların özel ilgi alanları arasında yer alan ev dekorasyonu konusu, binlerce uçuk ve ilgi çekici fikre açık olan geniş bir konu diyebiliriz. Evinizi dekore etmek için pahalı, şık ve lüks diyebileceğimiz biblolardan ve eşyalardan faydalanabileceğiniz gibi geri dönüşüm mantığını tercih ederek hem oldukça ekonomik hem de elinizin değdiği dekoratif eşyalar ortaya çıkartabilmeniz mümkün.

Pratik dekorasyon fikirleri aynı zamanda evinizi tam da kendi beğeninize göre dekore etmenize olanak tanıyor. Bu yazımızda boş şişelerden lamba yapımı konusunu anlatacağız.

Ev Yapımı Avizeler 

Bildiğiniz gibi avizeler bir evin en önemli dekoratif parçalarından bir tanesi durumunda. Elinizdeki boş pet şişeler ile şık, avangarde, sportif, vintage gibi dekorasyonlar akımları için ideal avizeler yaratabilmeniz mümkün. Bunun için pet şişeler ya da cam şişeler kullanabilirsiniz.

Ancak cam şişe seçimi bazı durumlarda güvenli olmadığından ince camdan imal edilmiş şişeler işinize daha çok yarayacaktır. Kendi zevklerinize göre pek çok tasarım tercih edebilirsiniz. Ancak biz yazımızda ananas şeklinde abajur yapımını anlatacağız.

Evde Abajur Yapımı İçin Gerekli Malzemeler 

Ananas abajur yapımı için ihtiyacınız olan gereçler, bol miktarda plasik kaşık, bir adet 5 litrelik pet şişe, yapıştırıcı, yağlı boya, el işi kağıdı, makas olarak karşımıza çıkıyor. Abajurun iskeletini ise, evinizdeki herhangi bir eskimiş abajurdan ya da dışarıda bir ikinci el mağazasından  oldukça ekonomik bir şekilde temin edebilirsiniz.

Ananas Abajur Yapımı 

Lamba yapımında, pet şişenin kapak kısmını ve alt kısmını ince bir tabaka halinde kesmeniz gerekiyor. Bu aşamadan sonra kaşıklarınızı ananas yaprakları şeklinde dizayn etmek için kaşığın uç kısımları sarı yağlı boya ile boyamaya başlayabilirsiniz. Kaşıkların tamamını boyayıp iyice kurumalarını bekledikten sonra artık sap kısımlarını uzaklaştırmanız gerekiyor.

Kaşık saplarını, kaşığın kavisli kısmından bir cm yukarıda olacak şekilde kesebilirsiniz. Bu 1 cm’lik kısım ise yapıştırma esnasında iç kısımda kalacak, beyaz kısımlar görünmeyecektir.

Yapıştırma İşlemi Nasıl Olmalı? 

Evde abajur yaparken, bu tasarımda dikkat etmeniz gereken nokta, yapıştırma işlemine abajurun altta kalacak kısmından başlamaktır.

Çünkü ananas yapraklarının birbiri üzerine bir kiremit şeklinde dizilişlerini sağlamak ve estetik görünümü korumak için alt kısmından başlamak gerekmektedir. Çember şeklinde pet şişenin etrafını dolanarak üst kısma kadar yapıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Son Yaprakları Nasıl Yerleştirilmeli? 

El yapımı abajurun genel görüntüsü ortaya çıktıktan sonra ananasın üst kısmı için yeşil el işi kağıdından brakte yaprak şekli çıkartmanız gerekiyor. Bunun için ayçiçeği modeli oluşturup ortası çember şeklinde delik olacak şekilde kesim yapıp abajurun en üst kısmına yerleştiriniz. Ortadaki boşluğu kapatmak ve gerçek bir ananas görüntüsü yakalamak için yeşil elişi kağıdımızı kullanmaya devam ediyoruz.

İnce kauçuk yaprağı gibi kesilen üst yaprakları, ortadaki boşluğun iç kısımlarına estetik bir şekilde yapıştırarak ananasın püskül yapraklarını oluşturuyoruz. Artık abajurunuz iskelet üzerine oturtmaya hazır hale gelmiş durumda.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler