Home / Finans  / Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken 13 İlginç Özellik

Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken 13 İlginç Özellik

Bitcoin’in 2017 yılında Google’da en çok aranan 2. kelime olduğunu biliyor muydunuz?

Litecoin, Ethereum, Zcash, Ripple ve Bitcoin en sık duyduğumuz kripto para isimleri. En aşina olduğumuz, artık köşedeki bakkalda bile geçerli olması an meselesi olan dijital para birimi ise kuşkusuz ki Bitcoin. Bitcoin’in 2017 yılında Google’da en çok aranan 2. kelime olduğunu biliyor muydunuz? Peki onun hakkında hiç bilmediğiniz başka neler var?

 1. Dünyada 900’den fazla dijital para birimi olmasına rağmen en popüler olanları Bitcoin ve Ethereum’dur.
 2. İçlerinde en güçlü olan ve en çok kabul gören kripto para birimi Bitcoin’dir.
 3. Bu para birimi sanal olsa da gerçek hayatta pek çok şey satın alınabilir.
 4. Bitcoin ile satın alınan ilk şey bir pizzadır. Bu tarihi alışverişte 25$’lık bir pizza için 10.000 Bitcoin ödenmiştir.
 5. Bazı üniversitelerde Bitcoin ile okul harcı veya derslerin parası ödenebilir.
 6. Türkiye’de 100’e yakın işletmede Bitcoin ile alışveriş yapılabilmektedir.
 7. Kripto para birimleri çok ani bir şekilde değer kazanabilir ya da kaybedebilir. Bunu öngörmek çok zordur. Bu yüzden riskli bir yatırım çeşididir.
 8. Bitcoin’i kimin yarattığı hala kesin olarak bilinmemektedir. Kaynaklarda Satoshi Nakamoto ismi çıkıyor olsa da bu kesin bir bilgi değildir.
 9. 2016 yılında Genesis Mining adlı bir dijital madencilik firması bir hava balonu içerisinde uzaya Bitcoin göndermiştir.
 10. PayPal gibi ödeme yöntemlerinin aksine Bitcoin transferleri tek yönlüdür ve asla geri alınamaz.
 11. Bitcoin adresleri 34 satırdan oluşan alfanümerik karakterlerden oluşmaktadır. Bu yüzden göndericinin ve alıcının kimliği asla bulunamaz. Tamamen anonimdir.
 12. İrlandalı bir piyango şirketi olan Lottoland, toplam ödülün 1.025 BTC olduğu, dünyanın ilk Bitcoin piyangosunu düzenlemeyi planlıyor. Şu anki değerine göre 1 BTC’nin değeri 50.000 TL’ye yakın.
 13. Piyasadaki Bitcoin’lerin bir limiti bulunmaktadır; sonsuz bir para birimi değildir.

Bu yüzden elinizi çabuk tutun, hepsi kapılmadan önce birkaç(!) Bitcoin‘e yatırım yapmayı ihmal etmeyin. Ancak yatırım yapmadan önce Bitcoin alım satımlarını yapacağınız güvenilir bir şirket seçmenizi ve bu işlemler karşılığında bu şirketin sizden alacağı ücretleri iyi incelemenizi tavsiye ederiz, çünkü komisyon oranları oldukça değişkenlik göstermektedir. Yatırım yapacağınız platformu seçtikten sonra mutlaka 2FA özelliğini devreye sokun. Bu çift aşamalı güvenlik hesabınızın hackerlar tarafından ele geçirilip paranızın çalınma riskini en aza indirmektedir.

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler