Home / Finans  / Aylık Para Biriktirme – Bir Türlü Olmuyor

Aylık Para Biriktirme – Bir Türlü Olmuyor

Neden para biriktiremiyorsunuz? Bütçenizi kontrol altına almak istiyorsanız birlikte bu maddeleri inceleyelim.

Aylık para biriktirme hiç kolay değil anlıyoruz. Bu nedenle sizin için küçük bir inceleme yaptık ve bütçenizi tüketen ve dikkat etmeniz gerektiğini düşündüğümüz 10 kalemi ele aldık.

Aylık para biriktirme maalesef bütçemizi kontrol altına almakla olabilecek bir şey. Bütçenizi kontrol altına almak veya bütçenizi inceledikten sonra bazı kalemleri eleyerek yer açmak son derce zor olabilir. Listelediğiniz bütün kalemlerin gerekli olduğunu düşünebilirsiniz. Bunun aylık para biriktirme için yeterli olabileceğini düşünebilirsiniz.

Bu durum sizin kötü finansal alışkanlıklarınızın oluşmasına ve uzun vadede finansal problemler yaşamanıza sebep olabilir. Burada bahsedeceğimiz başlıklar bütçenizde yer alan kalemleri listelediğinizde vazgeçmekte en çok zorlanılan 10 konuyu ele alacak. Önemli olan bu 10 büyük bütçe kaleminden vazgeçmeden nasıl alternatifler üretebileceğiniz yollarını bulmak.

1) TV Hizmet Sağlayıcıları – Digiturk, D-Smart, Tivibu

Yaklaşık 30 – 120 TL aralığında seyreden aylık üye aidatlarıyla TV Hizmet sağlayıcıları bütçenizi sarsan en büyük maliyet kalemlerinden birisi.  Bu hizmetleri iptal etmeniz yıllık olarak size 720 – 1.440 TL arası bir kazanç sağlayacaktır. Faturalarınızı iptal etmek istemiyorsanız bile aboneliğinizi gözden geçirerek kullanmadığınız paketleri iptal ettirmeniz veya mevcut istekleriniz için daha ucuz çözümlere yönelmeniz bile ciddi kazançlar sağlayabilir.

2) Taşıt Krediniz:

Araç almayı planlıyorsanız cevaplamanız gereken soruların başında “0 mı 2. el mi olsun?”  sorusu gelecektir. 0 araç satın almak peşin ödeme yapmanız durumunda bütçenizden ciddi anlamda nakit çıkışına sebep olacaktır. Kredi kullanmak isterseniz 2. Ele kıyasla daha fazla borçlanacağınız için daha fazla faiz ödeyeceğiniz anlamına gelir. Bütçenizde yer açmayı ve aynı zamanda taşıt satın almayı düşünüyorsanız 2. El araçlara yönelmek sizin için daha iyi olabilir.

3) Dışarıda Yemek Yemek:

Eğer dışarıda yemek yemeyi seviyorsanız veya yemek pişirmeye üşeniyorsanız bu yemekler bütçenizde önemli bir kalem haline gelmiş olabilir. Dışarıda yemek için yaptığınız harcamaların haftalık ortalama 100 – 200 TL civarında olduğunu düşünürsek bu yemekleri evde yemeniz durumunda ayda ortalama 400 – 800 TL civarında bir kazanç elde etmeniz mümkün. Bu maliyetler sizin evli, bekar veya evli ve çocuk sahibi olmanıza göre değişebilir. Bu yemekleri tamamen kesmeseniz bile sayısını azaltmakta bütçenizi rahatlatacaktır. Dışarıda yemek yemeye iş arasında yenilen yemeklerde dahil olabilir. Bu yemeklerde genelde firmamızın bize sağladığı aylık yemek için ayrılan parayı geçiyoruz ve cebimizden harcamaya başlıyoruz. Ailemizle beraber veya iş dışında yaptığımız yemek aktivitelerine ek olarak bu durumda bütçe açığına sebep olabiliyor. Öğle arası yemeklerimizi planlarken bu durumu da göz önünde bulundurmamız bize kazanç sağlayacaktır.

4) Gym Üyelikleri:

Gym üyelikleri özellikle uzun vadeli kontratlarla üye olduğumuzda bütçe kalemlerimiz arasında yukarılarda yer alabilir. Gym üyeliklerinin fiyatlarını genelde içerisinde sağlanan hizmetler ve haftalık olarak kullanım sıklığımız belirler. Örneğin: Haftada 3 gün gitmekle 5 gün gitmek, günün dilediğin saati ile gitmek ile yalnızca sabah gitmek arasında fiyat farkı olabileceği gibi sauna, havuz, squash gibi etkinlikler içinde ekstra ücretler ödememiz söz konusu olabilir. Eğer gym üyeliği ile spor yapıyorsak kullanmadığımız etkinlikler için para ödemediğimize ve bizim için doğru zaman planını seçtiğimize emin olmalıyız. Gym üyeliklerimiz bizi uzun kontratlar ile bağlarken çoğumuz bu paraları ödüyoruz fakat gymlerden yararlanmıyoruz. Bunu engellemek içinde sporcard.com gibi platformlardan yararlanabiliriz. Bu platformlar üzerinden spor salonu girişi satın alabiliriz. Örnek: 1 giriş, 3 giriş, 5 giriş. Bu şekilde spor salonunun kendisini ve  devamlılığımızı daha iyi yorumlayabilir ve daha doğru karar verebiliriz.

5) Büyük Hediyeler:

Özel günlerde alınan hediyeler bütçemizde açılan büyük deliklerin en önemli sebeplerinden sayılabilir. Eğer  sizden büyük beklentiler içerisinde olan bir aileniz veya arkadaş çevreniz var ise işiniz daha da zorlaşacaktır. Bütçenizin hasar görmesini istemiyorsanız aldığınız hediyelerde daha akılcı davranmanız gerekecektir. Pahalı büyük hediyeler yerine orijinal ve daha ucuz hediye çözümlerine yönelebilirsiniz, bunun yanında hediyelerinizi kendiniz yapmanız hem sevdiklerinizi mutlu edecek hem de bütçenizi rahatlatacaktır.

6) Pahalı Tatiller:

Tatiller eğlencelidir fakat mevcut borçlarınız var ise veya ayın sonunu getirmekte zorlanıyorsanız tatil için her yıl yüksek paralar ödemeniz doğru olmayacaktır. Bunun yerine kamplar, kiralık yazlık daireler, pansiyonlar veya daha az konforlu oteller gibi daha ucuz tatil çözümlerine yönelebilirsiniz. Bunun dışında hayalini kurduğunuz bir tatil var ise bu tatile gitmek için borçlanmak yerine birikim yaparak nakit ödeme yolunu tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

7) Ödemelerini Karşılayamayacağınız Bir Ev Satın Almak veya Kiralamak:

Eğer aylık toplam gelirinizin %25’inden fazlasını kira veya mortgage ödemelerinize ayırıyorsanız bu durum sizi ciddi anlamda maddi sıkıntılara sokabilir. Bu nedenle mortgage ödemesine veya kira ödemesine başlamadan önce bütçe planlaması yapmanız ileride karşılaşacağınız problemlere şimdiden önlem almanızı sağlayabilir. Dikkatli bir şekilde ne kadarlık bir ev satın alabileceğinizi veya kiralayabileceğinizi belirlemeniz bankanızın size direttiği ödemekte zorlanacağınız kredi tutarlarına hayır demenizi sağlayacaktır.

8) Eğlence Giderleriniz:

Eğer video oyunları, sinema, opera, konser gibi aktivitelerin fanatiği iseniz bu aktivitelerin maliyeti bütçe açığınızın hızlı bir şekilde artmasına neden olabilir. Haklısınız bu aktivitelere son vermekte iç huzurunuz açısından doğru olmayacaktır. Fakat sıklığını ayarlamanız bütçenizi rahatlatabilir. Haftada bir yeni bir oyun almak yerine bunu aylık olarak yapabilirsiniz veya bu oyunları kiralayabilirsiniz. Konser, sinema gibi aktiviteleriniz için çevrenizi kullanarak sponsor bilet bulabilirsiniz. Bu şekilde birikimlerinizi arttırabilir ve sosyal hayatınızın bütçeniz üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.

9) Alışveriş Alışkanlıklarınız:

Alışveriş alışkanlıklarınız para harcama davranışınızı ciddi anlamda etkiler. Çok alışveriş yapıyorsanız mağazaları daha az ziyaret etmenizi öneririz. Mağazalar derken marketten giyime, e-ticaretten AVM’lere  kadar para harcadığınız her yeri kastediyoruz. Bunun yanında alışveriş yaparken sadece ihtiyaçlarınızı satın almak bütçenizi ciddi anlamda rahatlatacaktır. Bu nedenle ihtiyaç duymadığınız ürünleri satın almamak için alışverişe çıkmadan önce liste yapmanızı tavsiye ederiz. Bir diğer yöntem ise alışverişlerinizi kredi kartı ile yapmak yerine nakde yönelmek. Paranız yok ise satın almamak.

10) Beklenmeyen Acil Durumlar:

Unutmayın ki hayat son derece hızlı ve beklenmeyen masraflar her an karşımıza çıkabilir. Hastane masrafları veya arabamızda beklenmedik bir kaza/arıza durumu hazırlık değilsek bizi maddi anlamda zorlayacaktır. Bu neden bu durumlara karşı kenarda unuttuğumuz bir miktar paramızın olması başımıza gelen beklenmedik acil ihtiyaçlarımızın karşılanmasına yardım edecektir.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler