Home / Seyahat  / Antik Datça Kenti Knidos Rehberi

Antik Datça Kenti Knidos Rehberi

Doğa harikası bir liman kenti olan Knidos'ta çok güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Muğla ilinin Datça ilçesine bağlı olan Knidos, merkezinin 1,5km kadar kuzeydoğusunda Dalacak burnu, Burgaz mevkiinde yer alırken, sonraları adanın batı yönündeki 35km mesafedeki Tekir burnu tarafına taşınmıştır. Buram buram tarih kokan bölgede çok sayıda kalıntı bulunmakta olup, Bizans, Roma ve Helenistik dönemine ait tarihi yapıları görmeniz mümkündür. Tatilcilerin popüler uğrak yeri olan Antik Datça Kenti Knidos, aynı zamanda güzellik tanrıçası Afrodit için kurulan bir kent olarak da tanımlanmaktadır. Bölgede 5.000 ila 20.000 kapasiteye sahip iki adet tiyatro kalıntısı bulunmakta ve kesinlikle görülmeye değer bir görseli içermektedir. Knidos tepesine çıktığınızda bir yanınızda Ege bir yanınız ise Akdeniz’in müthiş manzarasını seyre dalabilirsiniz. Tam anlamıyla doğa harikası olan bu alanda birçok yeni yer keşif edebilir tarihi kalıntıları inceleyerek farklı bir deneyim edinebilirsiniz.

Ayrıca Knidos Plajları oldukça temiz ve yüzmeye değer alanları içerir. Dolayısıyla bölgeye tatile gittiğinizde sadece tarihi dokuyu incelemekle kalmayıp eşsiz denizinin de keyfini sürebileceksiniz. Önemli liman kentlerinden biri olan Knidos’ta gittiğinizde Propylon, Stoa, Apollon Tapınağı ve Altları, Yuvarlak Tapınak Terası, Dionsos Tapınağı gibi farklı dönemlere ait tarihi yapıları da görmeniz mümkün olacaktır. Engebeli bir coğrafi konuma sahip olan Knidos’ta Ulaşım yolu oldukça zorlayıcı olsa bile görülen manzara çekilen tüm sıkıntıya değecek niteliktedir. Deniz, doğa ve tarihi kalıntıların bir arada toplandığı bu bölgede kendinizi bambaşka bir atmosfer içinde hissedeceğinize emin olabilirsiniz. Çılgın partilerden, şehir kalabalığından uzak sessiz ve sakin bir tatil planı yapanlar için en ideal nokta olan Knidos, bugün aslında herkesin görmesi gereken yerlerden biridir. Knidos yolu üzerinde bulunan yazı köyü bölge turlarında mutlaka görülmelidir. Köyün yerel halkı tarafından satılan organik ürünlerden alabilir ve köy içinde çay-kahve molası verebilirsiniz.

Merak edilen bir konu ise Knidos’ta Konaklama seçeneklerinin olup, olmadığıdır. Tabi ki bölgede oldukça fazla konaklama seçeneği vardır. Knidos çevresindeki otellerden birini de tercih edebilir veya Knidos turunuzu tamamladıktan sonra Datça merkezde bulunan sayısız otel ve pansiyon seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Knidos’a 15 ila 20km uzaklıkta birçok otel konumlanmıştır. Dolayısıyla bölgedeki tarihi dokuları incelemek istiyorsanız en yakın konuma sahip otellerden birini seçmeniz sizler için avantaj sağlayacaktır. Her bütçeye uygun oldukça nezih tesislerde konfor içinde tatilinizi geçirebilir ve bu mükemmel görsele sahip alanın keyfini çıkarabilirsiniz. Tatile çıkmışken deniz ve tarihi kültürel gezinin yanı sıra birazda eğlenmek istiyorum derseniz, otelinizi bol aktivite hizmeti sunan tesislerden yana seçebilirsiniz. Ayrıca Datça merkezi sakin ve huzurlu bir bölge olsa da eğlence alanlarını da yer verdiği için gece kulübüne gitmek isterseniz, bölgede fazlaca kulüp ve barların yer aldığını bilmelisiniz. Her bakımdan doğru bir tatil beldesi seçimi olacak olan Knidos, ziyaretinizle keyif alacağınız bir süreç geçireceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler