Home / Aile  / Anne/Baba Olmaya Hazır Hissediyor Musunuz?

Anne/Baba Olmaya Hazır Hissediyor Musunuz?

Bu soruya net bir şekilde "evet" cevabını vermek imkansız ama hazır değilseniz de bunu önceden bilmelisiniz

Çocuk yapmadan önce kendinize “anne/baba olmaya hazır mıyım?” diye sormanız gerekir. Genellikle sorulan sorular “bir bebeğim olsun istiyor muyum?” ve “ona bakacak maddi gücüm var mı?” ile sınırlı kalmaktadır. Bir çocuk sahibi olmaya hazır olup olmadığınızı anlamak için bu sorulara evet cevabını vermeniz yeterli değildir. Çocuk yapmayı istemeniz, çocuk bakmaya hazır olduğunuz anlamına gelmez. Eğer planlı gebelik olacak ise, öncelikle kendinize ve eşinize şu soruları sorup, çocuk yapma konusu uzun uzun konuşmanız gerekir –ideal olan da budur.

Doğru İnsanla Birlikte Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Neden bir çocuk yapmak istiyorsunuz?
Eşler arasında herhangi bir sorun varsa ve bu soruna çözüm olarak çocuk yapmayı düşünüyorsanız, asla yapmayın. Var olan her sorun, çocuğunuz olduktan sonra kat be kat büyüyecektir. Çiftler arasında iletişimsizlik, uyumsuzluk, fiziksel ve sözlü şiddet, güven sorunları, sorumluluklarını yerine getirmeme, aldatma vb. sorunlar varsa, bunlar henüz bir çocuk yapmamanız gerektiği konusunda birer uyarı niteliği taşır. Çocuk yapmak bu sorunların hiçbirine çözüm olamaz.

 

Hayatınızı tamamen değiştirmeye hazır mısınız?
Eğitim hayatınızda, kariyerinizde ve sosyal anlamda istediğiniz bir noktaya geldiniz mi? Güzel, öyleyse artık daha fazla ilerleyemeyeceğinizi bilmeniz gerekir –en azından bir süreliğine. Çocuğunuz olduktan sonra işe ve sosyal hayata ara vermek zorunda kalacaksınız; buna zihinsel olarak hazır hissediyor musunuz? Çocuğunuza yasal olarak en az 18 yıl boyunca bakabilecek kadar maddi ve manevi anlamda gücünüz var mı? Çocuk doğduktan sonra çalışmaya devam edecek misiniz? Eğer çalışacaksanız çocuğunuza kim bakacak? Bakıcı ya da kreş için yeterli geliriniz var mı? Anneanne ya da babaanne çocuk bakımı konusunda destek olacak mı?
 

Kimden destek alacaksınız?
Çocuğu olan çiftlerle konuşarak bu uçsuz bucaksız sorulara yanıt vermeye çalışırsanız, çocuk sahibi olduktan sonra nelerle karşılaşacağınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer çocuğunuza tek başına bakmayı planlıyorsanız, bunun için ruhsal anlamda kendinizi hazırlamalısınız. Çiftlerin çoğu anne/baba olduktan sonra, yeteri kadar destek almadıkları durumlarda ev-iş-çocuk döngüsüne takılarak, çocuk sahibi olmadan önceki hayatlarından eser kalmadığını görünce bunalıma girmektedirler ve bu çok daha büyük problemlere sebep olmaktadır. Bu yüzden çocuğunuza kimin bakacağına çocuk yapmadan önce karar vermelisiniz.

 

Fiziksel ve ruhsal anlamda en iyi durumda mısınız?
Eşiniz ve siz bir bebek yapmak için yeterince sağlıklı mısınız? Hem zihinsel hem de fiziksel olarak güçlü müsünüz? Aylar sürecek uykusuzluğa, yorgunluğa ve bitmek bilmeyen sorunlara karşı ne kadar dayanıklısınız? Eşinizle aranızda sağlıklı bir iletişim var mı? Sorumlulukları paylaşabiliyor musunuz? Çocuğunuz olduktan sonra evdeki işlerin iki katına çıkacağını ama sahip olduğunuz zamanın da yarıya ineceğini bilmeniz gerekir. Önceliğiniz tamamen çocuk olacağı için, kendinize ve eşinize vakit ayıramayacak duruma geleceksiniz; bu evde yatılı bir bakıcı olsa dahi karşılaşacağınız bir durum. İlişkiniz böyle zor zamanlardan çıkabilecek kadar güçlü mü?

 

İşte tüm bu sorulara cevap verdiğiniz zaman, anne/baba olmayı düşünebilirsiniz. Kimse asla %100 hazır olamaz ancak en azından nelerle karşılaşacağınızı bilirseniz, bu zorlu ama güzel sınava biraz daha hazır hissedebilirsiniz.

Aile ve İş Hayatını Dengede Tutmanın 6 Yolu

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler