Home / Dünya  / Amerika’da Yaşanabilecek En İyi 10 Şehir

Amerika’da Yaşanabilecek En İyi 10 Şehir

Amerika'da yaşamayı düşünüyorsanız Amerika'da yaşanabilecek en iyi 10 şehir listesine mutlaka göz atın.

Hayal kurmak güzeldir, onları gerçekleştirmek daha da güzel. Eğer Amerika’da yaşama hayali kuruyorsanız, ya da Greencard çekilişi sonuçları açıklanmadan önce araştırma yapıyorsanız veya şanslı olanlardan ve Amerika’da yaşayan Türkler‘den biriyseniz ama taşınmayı düşünüyorsanız, Amerika’da yaşanabilecek en iyi 10 şehir listesi sizin için gelsin.
 

U.S. News & World Report’un seçtiği 2018 yılında Amerika’da en iyi yaşanabilecek 10 yer sıralamasında Austin, Texas bu sene yine birinci sırada yer alıyor. Bu sıralamada hayat pahalılığı ve iş olanakları gibi kriterlere göre seçilen Amerika’nın en büyük 125 metropol bölgesi de yer alıyor. Araştırmalar, günümüzde artık “milenyallerin” yani 1980-1999 yılları arasında doğan Y kuşağının kariyer olanakları için taşınmaktan çekinmediğini gösteriyor. Yaşanan şehrin insanın sağlığına, sosyal hayatına ve doğrudan mutluluğuna büyük bir etkisi bulunuyor.

 

Amerika’nın yaşanabilecek en iyi şehirler 3000 kişi ile yapılan anket sonucu toplanan datalar, ABD nüfus sayımı, Gallup-Healthways Well-Being Endeksi, Çalışma İstatistikleri Bürosu, FBI’ın suç raporları ve diğer ABD haber istatistikleri incelenerek çıkarılmıştır. Çıkan sonuçlarda iş imkanlarının fazla olması en büyük paya sahip. Bölgedeki hayat standartı, eğitim kalitesi, ulaşım imkanları, suç oranı, kira giderleri, satılık ev fiyatları, eğitim ve gıda fiyatları ve bölgenin gelişmişliği de diğer kriterler arasında yer alıyor.

 

2016 yılında Amerika’da yaşanacak en iyi şehir olarak seçilen Colorado eyaletinin Denver şehri, 2017 ve 2018 yıllarında birinciliği Teksas eyaletinin Austin şehrine kaptırmış durumda. Amerika denince herkesin ilk aklına gelen New York ise listenin sonlarında, en yaşanmayacak şehirler arasında yer alıyor.

 
Amerika’da Yaşanabilecek En İyi 10 Şehir

1. Austin, Texas

2. Colorado Springs, Colorado

3. Denver, Colorado

4. Des Moines, Iowa

5. Fayetteville, Arkansas

6. Portland, Oregon

7. Huntsville, Alabama

8. Washington, D.C.

9. Minneapolis, Minnesota

10. Seattle, Washington

deneyimli bir editör. iyi bir çevirmen. çömez bir anne.

Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler