Home / Seyahat  / Akbük’ün Şifalı ve Saklı Güzellikleri

Akbük’ün Şifalı ve Saklı Güzellikleri

Ege'nin muhteşem deniz kıyılarından birisine sahip olan Akbük'ü mutlaka gezmelisiniz.

Ege’nin en güzel tatil beldelerinden biri olan Akbük, Aydın ilinin Didim ilçesine bağlıdır. İl merkezine ortalama 100km uzaklıkta ve Didim’e ise 25km mesafede konumlanmıştır. Ekonomisi turizm ile balıkçılığa dayanan Akbük’ün Nüfusu ortalama 3.000 üzerindedir. 15km’lik bir sahil şeridine sahip olan belde doğal güzellikleri ve tarihi kültürü açısından kesinlikle görülesi yerlerden biridir. Peki, Akbük’ün Şifalı ve Saklı Güzellikleri nelerdir? Akbük 1922 senesinde Rum göçünden sonra nüfus bakımından bir hayli azalma yaşamış ancak turizmin gelişmesi üzerine ise 1990’lı yıllardan itibaren oldukça hareketlenerek şimdilerde yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir belde özelliğini kazanmıştır. Bu bölgeyi insanların ziyaret etmesi için oldukça fazla neden vardır. Öncelikle doğa harikası bir güzelliğe sahip olan Akbük, konuklarına denize karşı doğa yürüyüşü yapma fırsatı sunmaktadır. Asırlık çınar ağaçları arasında bol oksijen eşliğinde yürüyüş yapabilir ve üzerinizde biriken negatif enerjiden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Akbük’te Gezilecek Yerler konusunda fazlaca alternatif vardır. Bunların başında tabi ki kusursuz görüntüsü ile Saplı Ada gelir. Denizden yürüyerek geçebileceğiniz bu ada oldukça hoş bir görüntüye sahip olmakla birlikte deniz seviyesi yükseldiğinde ise kara ile bir bağlantısı kalmamaktadır. Ancak deniz seviyesinin alçalmasında arabayla bile adaya geçiş mümkün olmaktadır.  1870’li yıllara dayanan yapımı ile Rum Kilisesi hala o yılların izlerini taşımasıyla görülesi değere sahip bir yerdir. Ayrıca Tarihi Su Sarnıcı ile Şapelin(tonozlu yapı) de Akbük ziyaretçilerinin görmesi gereken tarihi güzellikler arasında yer alır. Bronşit ve nefes darlığı gibi sorunları olan kişiler içinde Akbük’ün Şifalı Güzellikleri arasında birinci sırada yer alan sağlık turizmi gelmektedir. Denizden gelen iyotlu hava ile birleşen bol oksijen solunum yolu problemi yaşayanlar için bire bir fayda sağlamaktadır.

Tertemiz sahile sahip olan Akbük’te yelken ile su kayağı sporu yapabilir ve muhteşem denizinin keyfini sürerken bir yandan da kusursuz kumunda güneşlenebilirsiniz. Geçimi kaynağının bir kısmı balıkçılıktan elde edildiğinden Akbük’te Ne Yenir? Diye merak edenler için tabi ki her çeşit deniz mahsulüne rastlayabileceğiniz ve ustalıkla pişirilen bu ürünleri tüketebileceğiniz söylenebilir. Son derece sakin ve nezih bir ortama sahip olan beldenin etrafında Saklı Cennet ve Bozburun koyları bulunmaktadır. Bu koyları da gezebilir, güzelliklerini keşif ederek farklı deneyimlere imza atabilirsiniz. Akbük tam anlamıyla ruhen ve fiziksel dinlenebileceğiniz aynı zamanda yüksek enerji sağlayabileceğiniz bir tatil bölgesidir. Dolayısıyla Akbük’te Gece Hayatı Nasıl? Derseniz, burada çok hareketli eğlencelerin var olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Ancak müzik dinlemek için tabi ki pek çok kafe bulunmaktadır. Bununla birlikte konaklama konusunda da belde de sıkıntı çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Fazlaca otel ve pansiyon seçenekleri olup, bütçenize uygun birini seçerek tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

İÇERİK ETİKETLERİ:
Puanlama özeti
YORUMSUZ

YORUM YAP

Güncel kalmak istiyor musunuz?

E-bültenimize abone olun güncel içeriklerimizden anında haberdar olun. Yaşam, Aile, Seyahat, Finans ve daha birçok konuda içeriklerimizi takip edin.

Teşekkürler