Home / Seyahat  / Yurt Dışına Özel Araçla Çıkış İçin Gerekli Belgeler

Yurt Dışına Özel Araçla Çıkış İçin Gerekli Belgeler

Yurt Dışına Özel Araçla Çıkış İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Yutdışı özel araçla ilgili belgeler nereden alınabilir?

yurt disina ozel aracla cikis icin gerekli belgeler

Tatil planları yaparken en çok akla takılan sorulardan biri de yurtdışına araba ile çıkma konusudur. Acaba daha ucuza mı gelir? Daha çok gezme fırsatı yakalayabilirim ama karşılığı ne olur?

Kafanıza takılan bu soruların cevabını aşağıda ki yazımızda bulabilirsiniz.

Özel araç ile yurtdışına çıkabilmeniz için üç durum söz konusudur;

  1. Araç ruhsatı sizin üzerinize olmalı
  2. Araç ruhsat sahibi sizin ile birlikte seyahat ediyor olmalı
  3. Araç ruhsat sahibi sizinle birlikte seyahat etmiyor ise size vekâletname vermelidir.

Peki Yurt Dışına Özel Araçla Çıkış İçin Gerekli Belgeler Hangileri?

Uluslararası Sürücü Belgesi

Schengen ülkelerine özel araç ile gitmek istiyorsanız hem gümrükte hem de vize işlemlerinde bu belge sizden talep edilmektedir. İsmi beynelmilel ehliyet olarak da geçtiği için şaşırmayın. Belgeyi Türkiye Turing ve Otomobil Kurumundan temin edebilirsiniz. Bu belgeyi almak için ehliyetinizin bulunması yeterli ekstra bir sınava girmiyorsunuz. Alacağınız belgenin 1 sene geçerlilik süresi bulunmakta ilk defa alıyorsanız biraz fazla ücret ödüyorsunuz sonraki senelerde yenileme ücreti yarı yarıya daha ucuz. Belge ücretlerini değişe bileceği için buraya yazmıyorum Turing’e ait siteden kontrol etmenizde fayda var. http://www.turing.org.tr/

Uluslararası Sürücü Belgesini almak için gerekli belgeler,

T.C. Vatandaşları için;

    • Sürücü belgesinin aslı,
    • C. Kimlik numarası, (Ehliyetinde T.C. Kimlik numarası yazmayan müracaat sahiplerinin kimlik aslı veya fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir)
    • 2 Fotoğraf

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için;

    • Sürücü belgesinin aslı,
    • 2 Fotoğraf,
    • Sürücü Belgesinin Diplomatik Temsilcilik (Konsolosluk veya Büyükelçilik) Onaylı Tercüme

Uluslararasi Sürücü Belgesi, ilgili Uluslararasi Anlaşma geregi, düzenlendiği ülkede geçersizdir. Bu belge Uluslararası anlaşmaya taraf pek çok dünya ülkesinde geçerlidir. Bunun tek şartı, o ülkede turist olarak bulunmak ve daimi ikametinin olmamasıdır. (Turing sitesinden alınmıştır)

Uluslararası Taşıt Belgesi

Uluslararası Sürücü Belgesi gibi 1 yıl geçerli olan Uluslararası Taşıt belgesi yurtdışında araç sahiplik belgesinin anlaşılması ve tanınması için gerekli bir belgedir. Uluslararası Taşıt Belgesini Turing şubelerinden temin edebilirsiniz.

Gümrüklerden Geçiş Belgesi – Triptik

Gümrüklerden geçiş belgesi Gümrük Yönetmeliği’nin 3/ğ, 444/a ve 450/a maddelerinde aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır.

Türkiye’ye kayıtlı taşıtların, yabancı gümrüklerden herhangi bir teminat bırakmaksızın geçişini sağlama ve aynı zamanda Türk Gümrükleri tarafından, çıkan taşıtların dönüşünün sorunsuz takip edilebilmesi için kullanılan, Türkiye’de Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından düzenlenen uluslararası nitelikte bir gümrüklerden geçiş belgesidir.

Eskiden zorunlu bir belge olan Triptik artık isteğe bağlıdır.

Uluslararası Sigorta – Yeşil Sigorta

Uluslararası sigorta yurtdışında kaza yapmanız durumunda karşı tarafı koruyucu bir sigortadır. Kendi aracınızı da bu kapsama almak istiyorsanız Türkiye’de yaptırdığınız kasko için kapsam genişletmeniz gerekmekte. Yeşil sigorta en az 15 gün yapılmaktadır. Yurtdışına çıkacağınız tarih aralığına göre sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Yurtdışında araba kiralamak için ne gerekiyor?

Yurtdışında araba kiralamak için uluslararası ehliyet gerekmiyor. Aynı şekilde yukarıda saydığım belgeleri dert etmenize gerek yok. Sadece en az 1 yıllık ehliyetinizin olması yurt dışında araç kiralamak için yeterlidir.

Turing şubeleri tüm sınır kapılarıyla birlikte, Samsun, İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Hatay, Gaziantep, Iğdır ve Antalya’da mevcuttur.

Daha fazla bilgi almak için Turing ile iletişime geçebilirsiniz. Sayfamızda bulunan bilgiler Turing’in internet sitesinden faydalanılarak yazılmıştır.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

Üzgünüz bu içerik için yorum alanımızı kapattık.

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN