Home / Finans  / Yeni Başlayan Yatırımcılar İçin İpuçları

Yeni Başlayan Yatırımcılar İçin İpuçları

Bir acemi yatırımcı için daha başarılı ve daha fazla para kazanma yollarını gösterecek temel yatırım ipuçlarını vermeye çalışalım.

Bir acemi yatırımcı için daha başarılı ve daha fazla para kazanma yollarını gösterecek temel yatırım ipuçlarını vermeye çalışalım.

Maalesef ki gelecek için çok fazla tasarruf etmiyoruz. Yaşlandığımızda hayatımıza devam edebilmek için en büyük beklentimiz emekli ikramiyesinden gelecek olan para olarak gözüküyor. Hatta çoğu insan emekli olabilmek için tek yolun piyango kazanma olduğunu düşünmekte.

Ne olursa olsun yeni başlayan yatırımcıların burada bulabileceği çok değerli yatırım önerileri bulunmakta. Bu yatırım ipuçlarını değerlendirerek uzun vadede hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İyi yatırım yapmak hızlı bir şekilde zengin olmayı asla vaad etmez bu şekilde büyük gelirler kazanmak genelde şans işidir. Aynı şekilde büyük riskler alıp geceleri uykusuz kalmak istemiyorsanız size sunduğumuz bu ipuçlarını okumanızı tavsiye ederiz.

Yatırım İpucu # 1: Erken Başlangıç

Tasarruf ve yatırımlarınızın size daha fazla getiri sağlamasını istiyorsanız yatırımlarınıza erken başlamanız gerekmektedir. Daha iyi anlaşılması için bir örnekle devam edelim

Her ay aynı miktarda parayla yatırım yapan Cem ve Barış’ı, karşılaştıralım

Cem;

  • 20 yaşında para biriktirmeye başladı ve 60 yaşına kadar devam edecek
  • Her ay 100TL yatırım yapıyor
  • %8,5 ortalama gelir elde ediyor
  • Ve sonuçta elinde 406,825TL’si oluyor

Barış;

  • 30 yaşında para biriktirmeye başladı ve 60 yaşına kadar devam edecek
  • Her ay 100TL yatırım yapıyor
  • %8,5 ortalama gelir elde ediyor
  • Ve sonuçta 166,339TL’si oluyor

Cem 10 yıl önce yatırım yapmaya başlayarak Barış’tan 240 bin TL daha fazla kazanç elde etmiş olacak. Burada fark etmemiz gereken konu 10 yıl önce başlayarak sadece 12 bin TL fazla para biriktirdi ama elde ettiği para çok daha fazla oldu.

Yani mümkün olduğunca erken yatırım yapmaya başlamanız gerektiğini asla unutmayın!

Yatırım İpucu # 2: Borsaya Girmek İçin Dikkatli Davranın

Borsayı takip etmek sıkıcı geldiği kadar merak uyandırıcı da gelebilir. Hatta tanıdığınız ve buradan gelir elde eden birilerini gördüğünüzde iştah kabartır.

Hisse senetleriyle ilgilenmek büyük zamanınızı alacaktır. Hisse senetlerini takip etmek onları yönetmek alım ve satım işlerini yapmak sizi zorlayabilir. Anlık değişimler siyasi atmosferin değişmesi firma ürünlerinin ülkeye bakışının tüketicinin tepkileri bir anda yatırımlarınızın yok olmasını sağlayabilir. Bu sebeple eğer hiç daha önce bu alanda bir ilginiz veya bilginiz yoksa risk almayın.

Yatırım İpucu # 3: Yatırım Fonu

Halktan katılma belgeleri karşılığında toplanacak paralarla, belge sahipleri hesabına, riskin dağıtılması ilkesi ve inançlı mülkiyet esaslarına göre sermaye piyasası araçları, gayrimenkul, altın ve diğer kıymetli madenler portföyü işletmek amacıyla kurulan mal varlığıdır. (Ref: Garanti Bankası)

Yatırım seçenekleri sürekli değiştiği için yeni yatırım fırsatları da karşımıza çıkmakta fonlar bu konuda bize büyük katkıları sağlayabilmektedir. Kanun ile güvence altına alınmakta olması sayesinde rehin veya el koyma gibi bir risk yaşanmamaktadır. Fiyat bilgilerine çeşitli kaynaklardan ulaşabildiğiniz gibi küçük miktarlarda alınıp satılabilir olması da risk almaktan korkanların daha rahat hareket etmelerini sağlayacaktır.

Yatırım İpucu # 4: Stratejini Belirle Duygusal Olma – Varlıklarını Elinde Tut

Tarihsel olarak bakıldığında piyasa getirileri hep ortalama stabil bir yapısı olmuştur. Buna karşılık duygusal davranan yatırımcılar daima ortalamanın altında gelirler elde ederek yanlış yatırım stratejileri izlemişlerdir.

Evet bizler duygusal canlılarız televizyonlarda çıkan haberler bizi anlık kararlar almaya itebilir örneğin Marmara depreminden sonra her deprem haberinde insanlar yatırım yapmaktan vazgeçtiği gibi ev sahipleri de daha fazla indirim yapmaya başlamışlardı o günlerde ucuz rakamlardan ev alanlar şuan büyük gelir avantajı sağladılar ama duygularına daha doğrusu korkularına yenik düşen ev sahipleri yatırımlarının karşılığı olandan daha düşüğüne evlerini bıraktıkları gibi uygun fiyatlarla yatırım yapabilecek olanlar yanlış kararlarla yatırım yapmaktan vazgeçtiler.

Siz siz olun altında dalgalanma, dolar kurunda değişme, konut fiyatlarında dalgalanma gibi söylentiler çıktığında duygularınıza kapılarak yatırımlarınızdan vazgeçmeyin. Elbet altın düğün zamanlarında artacağı gibi sene sonuna doğru bir düşüş yaşayabilir veya ülke genelinde yaşanan krizler doların düşüp yükselmesine sebep olabilir deprem veya çeşitli sebeplerden konut yatırımlarınız değer kaybedebilir ama en sonunda bu dalgalanma sizin tarafınıza doğru olacaktır bu sebeple stratejinizin ve hedeflerinizin duygularınıza yenik düşmesine engel olun.

Yatırım İpucu # 5: Böl ve Yönet

Yatırımlarınızı çeşitlendirin bir kısmı ile tahvil alırken diğer kısmı ile altın veya döviz yatırımları yapın. Kendinizi güçlü hissettiğiniz alanlara yatırım yaparken bilmediğiniz alanlarda da ufak yatırımlar yaparak küçük risklerle kendinizi ödüllendirin. Yatırımlarınızı çeşitlendirmeniz yatırım getirilerinizi arttıracağınızı garantilemez ama bu şekilde davranarak risklerinizi kapatabileceğiniz başka kanallara da sahip olursunuz. Yani bireysel hedeflerinize ulaşmak için yatırımlarınızı dağıtın yatırım süreleri birbirinden farklı olan bu yöntem ile dönüşümlerin sonuçlarına göre kendinizi daha güvende tutmuş olursunuz.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN