Home / Finans  / Yatırım Yapmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 8 Soru

Yatırım Yapmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 8 Soru

Yatırım yapmadan önce sorgulayın. Doğru yatırımı yapmak için Yatırım yapmadan önce kendinize sormanız gereken 8 soruyu sizinle paylaştık.

Yatırım Yapmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 8 Soru

Yatırım yapmadan önce kendinize bu soruları sormanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Finansal Amacım Nedir ?

Para ile ne yapmayı planlıyorum? Paraya ne zaman ihtiyacım olacak? Seçenekler daraldıkça cevaplar ortaya çıkmaya başlayacak

Risk Toleransım Nedir?

Yatırımım zorlu bir sürece girdiğinde ne kadar üzülürüm?

Bir Süreliğine Yatırım Tutmak İçin Hazır mıyım?

Yatırım yapmak uzun süreli bir ilişkidir. Başarılı yatırımcılar seçimlerine 5,10,20 yıl belki daha fazla süre boyunca seçimlerine bağlı kalırlar.

Neye Yatırım Yaptığımı Biliyor muyum ?

Eğer yatırım yapacağınız şirketi, ürünü veya hizmeti tam olarak anlamadıysanız nasıl para kazanacaksınız ?  Bu gibi bir durumda yatırım yapmaktan uzak durun.

Olasılıklar Neler?

Önümüzdeki on yıl içinde  şirketin ürünlerine ve hizmetlerine olan talebi arttıracak veya azaltacak eğilimler var mı? Şirketin gelecekteki satışlarını ve kar oranını etkileyebilecek sorunları var mı ?

Fiyat iyi mi ? Yoksa çok iyi mi ?

Yatırımınızın şu anki fiyatıyla geçmiş ve benzer yatırımların fiyatlarını karşılaştırdığınızda çıkan sonuç nedir? Eğer bu durum bir pazarlık gibi görünüyorsa, fiyat neden bu kadar düşük? Gerçek olamayacak kadar iyi gözüken durumlar var

Maliyetler Neler?

Ödemeleri, komisyonları, gelirleri ve giderleri kontrol edin. Bir varlığı edinmek için ne kadar maliyet öderseniz o kadar az kazanç elde edersiniz. Yatırım araçlarını satan herkes farklı yollar ile para kazanır. Bunların ne olduğunu tespit edin.

Neden Yatırım Yapmalıyım ?

Bu sorunun cevabını veremiyorsanız belki de yatırım yapmamalısınız.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN