Home / Teknoloji  / Windows 10 Yenilikleri

Windows 10 Yenilikleri

Windows 10'un getirdiği özellikleri öğrenince eski işletim sisteminize veda edeceksiniz

Windows 10 Yenilikleri

Windows 10 yenilikleri öncelikle diğer sürümlere oranla iki kat daha hızlı bir sürüm olması ile başlıyor. Windows 10’ un çıkacağını bundan iki yıl önce Microsoft firması duyurmuştu. Firma yeni sürümün Project Spatan olarak tanıttığı yeni tarayıcısını tanıtıma açtı. Windows 9’ u atlayarak direkt Windows 10’ a geçiş yapan Microsoft firmasının Ceo’ su Satya Nadella Windows 10’ a geçiş yapacak olan sürümlerin Windows yedi, sekiz ve sekiz nokta bir olabileceğini açıkladı. Windows phone’ larda ise geçişler ancak 8,1 ile gerçekleşebilecek.

Windows 10’ un Getirdikleri

Windows 10’ un getirdiği yeniliklerin başında Cortana akıllı asistan bulunuyor. Windows on sayesinde Cortana akıllı asistan masa üstüne geliyor. Bu bahsedilen Microsoft firmasının dijital asistanıdır. Bu uygulama bilgisayar, tablet ve telefonlarda kullanılabilecek. Microsoft’ un Apple’ın Siri’ sine bir gönderme olarak ilk kez mobilde açıkladığı Cortana, kullanıcılarına akıllı anımsatmalar yapan ve kullanıcının bilgiye daha hızlı ulaşmasını sağlayan bir uygulamadır.

Uygulama ile yazı yoluyla veya konuşarak kullanıcıya en hızlı şekilde cevap ve çözüm sunmaktadır. Cortana’nın henüz çok fazla kullanıcısı yok ama kısa sürede milyonları tavlayacağını tahmin etmek o kadar da zor değil.

Windows Phone veya Windows RT Yerine Windows 10

Windows 10’ un yenilikleri arasında tek bir işletim sistemi ile tüm cihazlara hükmedebilme özelliği mevcut. Microsoft firması ikinci defa ve daha güçlü bir şekilde geliştirdiği hibrit işletim sistemi ile çok daha etkili bir çıkış yapmak için adımlar atıyor.

Eğer Microsoft firması başarılı olabilirse bu alanda rakiplerinin önüne geçeceğe benziyor. Çünkü Apple ve Google halen ayrı ayrı işletim sistemleri ile uygulama tabanlı senkronizasyon işlerinin yürütüyor.

Yeni İnternet Explorer İçin Yepyeni Özellik

Windows 10’ un yepyeni özelliği yeni internet Explorer için yeni bir sürüm olmasıdır. Yeni bir tasarıma sahip olan Windows 10 sürümünün getireceği en özel yeniliklerden bir diğeri de web siteleri arasında gezinirken not alma özelliğidir. Yani tuş takımı veya kalem ile web sayfalarını kolayca başkaları ile paylaşma ve okuma özelliği mevcut olacaktır. Tüm bu yenilikler sayesinde İnterneti kullanmak eskisine oranla çok daha kolay olacaktır. Çünkü PC’ ye dokunmadan da komut vererek istenile bazı işlemlerin gerçekleştirilebilmesi söz konusudur.

Çevrimdışı Erişim ve Senkronizasyon 

Okuma moduna aktarılan her şeye çevrim dışı dahi olsa erişilebilecek ve Cortana buradaki bilgileri de değerlendirme bilgileri arasına katacaktır. Ayrıca Windows 10 sayesinde kullanıcı farklı cihazlar arasında senkronizasyon yapabilecektir.

Artık Windows işletim sistemini bir hizmet servisi olarak gören Microsoft şirketi masaüstü uygulaması ve mobil uygulaması ayrıcalığını ortadan kaldırarak tek bir işletim sistemi ile tüm cihazlara hitap edebilme özelliğini ortaya koyuyor. Böylelikle çalışanların da koca PC’ leri yanlarında taşımalarına gerek kalmayacak.

incetutku@gmail.com

Arabalara ve teknolojiye tutku ile bağlı bir bilgisayar mühendisi

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN