Home / Kültür Sanat  / Victor Wooten İstanbul’da

Victor Wooten İstanbul’da

Bas gitarın efsanesi Victor Wooten İstanbul'da!

Victor Wooten İstanbul'da

Bas gitar… Her ne kadar genelde geri planda bırakılsa da neredeyse tüm müzik türleri için olmazsa olmazdır. Bir şarkının adeta kolonunu oluşturur. Küçük armoni nüanslarıyla şarkının duygusunu değiştirir. Konumuz bas gitardan açıldıysa, bas gitarın adeta sembolü haline gelmiş olan isimden yani Victor Wooten‘dan bahsetmemek olmaz.

victor wooten

Victor Wooten, 1964 doğumlu, hayatı tamamen müzik olan bir müzisyen, hatta müzisyenden de öte bir virtüözdür. Tüm hayatı müzik diyoruz çünkü kendisi bas gitar ile 2 yaşında tanışmış, ilk konserine ise 5 yaşında, ağabeyleri olan Wooten Brothers, ile çıkmıştır. Konuşmayı ve enstrüman çalmayı aynı anda öğrenmiştir desek, yanlış olmaz muhtemelen. Müzik kariyeri başarılarla dolu olan bu büyük üstat, 5 Grammy Ödülü sahibidir. Ayrıca Bass Player dergisi tarafından 3 defa Dünyanın En İyi Bas Gitaristi olarak gösterilmiştir. Birçok müzisyen tarafından kendisi hala dünyanın en iyi bas gitaristi olarak görülmektedir. Kendisinin geliştirmiş olduğu bas gitar teknikleri birçok bas gitarist tarafından kullanılmaktadır, ya da kullanılmaya çalışılmaktadır (uygulanması oldukça zordur). Kendisini bu denli farklı ve iyi yapan şey sadece ise mükemmel tekniği değil, aynı zamanda müziğe kattığı ruhtur.

Sözü biraz da kendisine bırakalım 🙂

Gelelim güzel habere. Victor Wooten, 11 – 12 Kasım tarihlerinde İstanbul,  Zorlu  Performans Sanatları Merkezin’de sahne alıyor olacak. Şimdiden heyecanlandınız, biliyorum. Kendisini ekran karşısından izlemek bile büyük bir keyifken, sahnede izlemek mükemmel olacaktır. Victor Wooten hayranları, özellikle bas gitaristler, çoktan bu pencereyi kapatıp, biletlerini aldılar bile. Ve siz, bu yazıyı okumaya devam edenler, biletler tükenmeden acele etmelisiniz. Böylesine büyük bir müzisyeni kaçırmak pişmanlık olur. Şimdiden iyi eğlenceler.

eminkoklu90@gmail.com

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN