Home / Seyahat  / Tatil Hazırlığı Kolay Değil

Tatil Hazırlığı Kolay Değil

Tatile gitmek için yapılan onca hazırlık zamanlama hatası nedeniyle size zorluklar çıkartabilir. Öncelikli olarak işlemlerinizi doğru ve zamanında yapabilmeniz için uçuşunuzun gerçekleşeceği havaalanına uçağınızın kalkış saatinden önce gitmeniz gerekecek. Peki ne kadar erken gitmelisiniz? Uzmanların

Tatile gitmek için yapılan onca hazırlık zamanlama hatası nedeniyle size zorluklar çıkartabilir. Öncelikli olarak işlemlerinizi doğru ve zamanında yapabilmeniz için uçuşunuzun gerçekleşeceği havaalanına uçağınızın kalkış saatinden önce gitmeniz gerekecek. Peki ne kadar erken gitmelisiniz? Uzmanların tavsiyesi yurt içi uçuşu için uçağınızın kalmasından 1.5 saat, yurt dışı uçuşu için ise 2.5 saat önce havaalanındaki yerinizi almanız. Yaşadığınız şehirdeki olası bir kaza ya da beklenmedik trafik, uçağınızı kaçırmanıza sebep olabilir. Bu yüzden havaalanına erkenden varılması işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Yapılması gereken ve size ciddi zaman tasarrufu sağlayacak bir diğer işlem ise;  online check-in.  Uçuşunuzun olduğu havayolu firmasının kendi sitesinde satın aldığınız bilet numarası veya rezervasyon(PNR) kodu ile internet üzerinden check-in işleminizi yapabilirsiniz. Bu işlem hem check-in sırasında beklemenizi engeller hem de uçaktaki yerinizi garantilemiş olursunuz. Herkes tarafından bilinmese de havayolu şirketleri kapasite üstünde bilet satışı yapabilmektedirler, maduriyet yaşamamak için online check-in yapmak sizi yaşanabilecek olası sıkıntılardan koruyacaktır.

 

Havaalanına gitmeden önce son kontrol yapmanızda fayda vardır. Her şeyi yanınıza aldığınıza emin olmak için evden çıkmadan önce gerekli evrakları alıp almadığınızı kontrol etmeniz havaalanında yaşiayacağınız olası problemlerin önüne geçecektir.

 

Yurt içi uçuşlar için nüfus cüzdanınız, yurt dışı uçuşlar için ise pasaportunuzun yanınızda olmasına önemle dikkat edin. Yanınıza alacağınız para, pasaport ya da değerli eşyaları aynı yere koymamaya özen gösteriniz, bu olası bir hırsızlık durumunda alacağınız riskleri azaltacaktır.

 

Yurt dışı seyahatlerinde pasaportunuzu belirli aralıklarla kontrol etmeli ve düşmesi zor yerlerde taşımanızda fayda var. Seyahat öncesinde pasaportunuzdaki geçerli vizenizin ve kişisel bilgilerin bulunduğu sayfaların fotokopisini çekmeniz ve bu evrakları farklı bir yerde saklamanız yaşayabileceğiniz bir çok kötü duruma karşı sizi koruyabilir. Pasaportun kaybolması durumunda en yakın türk konsolosluğuna gidip sahip olduğunuz pasaport fotokopileriniz ile kendinizi tanıtmanız prosedürü hızlandıracaktır. Ayrıca bilmelisiniz ki, pasaportun kaybolması durumunda konsolosluk tarafından size geçici bir belge verilecek ve en kısa zamanda ülkenize geri dönmeniz sağlanacaktır.

 

Havaalanında bagaj teslimi bölümünde havayolu şirketlerinin isimlik kartları vardır. Bagajınızı teslim etmeye gittiğinizde isimlik rica etmeyi unutmayın. Bu isimliğe gerekli iletişim bilgilerini yazıp bavulunuza bağlayın. Bu sayede olası bagaj kayıplarında bavulunuzun size geri dönme ihtimalini yükseltmiş olursunuz. Bavul rengi olarak klasik renklerden kaçınmanız bavul teslimat kısmında size kolaylık sağlayacaktır. Siyah, kırmızı ve ya gri gibi her evde bulunan bavul renklerinin dışına çıkmak olası karışıklıkları engelleyecektir.

 

Yemek

 

Havaalanından varmadan önce yemek yemeyi ihmal etmemekte yarar vardır. Her ne kadar bankaların ve ya bazı kuruluşların kredi kartı üyeliğiniz vasıtasıyla sağlamış olduğu hizmetler olsa da bunlar her zaman yeterli olmayabilir. Bu loungelar dışındaki yemek bölümü normal fiyatlandırmaların çok üstünde olduğu için yemek yedikten sonra havaalanına gitmek sizin için daha hesaplı ve yararlı olacaktır. Yurtdışı uçuşlarında sunulan yemeklerin menüsü kısıtlıdır. Alerji ya da özel olarak yeme sorunu çektiğiniz yemekler var ise en geç uçuştan bir gün önce uçuşunuzun olduğu firmayla iletişime geçerek çözüme ulaşmanız gerekmektedir.

 

Freeshop

 

Eskiden beri gelen duty freelerin ülkemizdeki satılan ürünlerin fiyatından daha düşük olduğu algısı mevcuttur ancak unutmamalıyız ki duty freeden aldığımız ürünü yabancı para birimi ile almaktayız. Satın almadan önce güncel kurlara bakmalı ve ufak çaplı bir araştırmadan sonra alışverişimizi yapmamızda yarar olacaktır. Son dönemdeki yabancı para birimlerinin TL’ye göre değer artışı free shoptan alışverişi eskisi kadar cazip kılmamaktadır. Türkiye’den taksitle alınabilinecek bir parfüm free shop daha ucuzdur mantığı ile alınacak bir parfüm kurların eski senelere göre yükselmesi nedeniyle pek de cazip bir alışveriş olmaktan çıkabiliyor.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN