Home / Finans  / Sevgililer Gününde Aşırı Harcamadan Kaçınmanın Yolları

Sevgililer Gününde Aşırı Harcamadan Kaçınmanın Yolları

Segililer gününde sevgilinize hediye alırken abartmanıza gerek yok.

Sevgililer Gününde Aşırı Harcamadan Kaçınmanın Yolları

Havada aşk kokusu ve pahalı mücevher reklamları var. Sevginizi göstermenin yolu pahalı hediyeler almaktan geçiyor gibi görünebilir, ama hediyeye ne kadar para harcadığınız, birlikte ne kadar zaman geçirdiğinizden önemli değildir.

Size vereceğimiz ipuçlarına uyarak sevgililer günü giderlerinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Abartmayın.

Evlenme teklifi etmeyecekseniz veya bir yıl dönümü kutlamayacaksanız, neredeyse bir aylık maaşınızla eş değer olan hediyeler almanıza gerek yok.

Ne kadar süredir birlikte olduğunuzu düşünün:  İlişkiniz yeniyse eğer hesapsızca harcamalar yapmanıza gerek yok. Sevgilinizle veya eşinizle uzun süredir birlikteyseniz, birlikte planladığınız ortak finansal amaçlarınız vardır (tatil için ve ev içi birikim yapmak gibi). Amaçlarınızı gerçekleştirmek için planınıza sadık kalmak isteyebilirsiniz.

Beklentileri Tahmin Edin.

Eşinizi veya sevgilinizi herkesten iyi tanıyorsunuz, ama bu birbirinizin aklını okuduğunuz anlamına gelmez. Sevgililer günü ile ilgili planınız hakkında ipucu verin ve tepkisini gözlemleyin. Siz, bir akşam yemeğine servet dökmeyi planlıyorsunuz belki, ama onun isteği bir kanepeye uzanıp, pizza sipariş edip, birlikte film izlemek olabilir.

Aktivite Günleriniz Olsun.

Bazen, anlamlı bir hediye hediye paketine sığmayabilir.

Kredi kartınıza yüklenmek yerine, fotoğraflarınızın olduğu bir fotoğraf albümü hazırlayabilir, evde yemek yapabilir veya şiir yazabilirsiniz. Buz pateni yapmak, bowling oynamak veya sadece romantik bir yürüyüşe çıkmak gibi aktivite günleri belirleyin. Zamanınızı ona ayırmaktan daha değerli bir hediye var mı?

Kalp kalbe karşıdır.

Bu fikir başta çok romantik gelmeyebilir, ama Sevgililer Günü gelecek finansal planlarınızı tartışmak için mükemmel bir an olabilir. Mum ışığı eşliğinde birbirinizin gözlerine bakarken, sizi nelerin motive ettiğinden bahsetmek neden anlamsız olsun ki? Gelecek bir yıl için amaçlarınız nelerdir ? ya da gelecek beş yıl için ? ya da ömrünüzün geri kalanı için? Seyahat etmek mi istiyorsunuz ? Ev almak mı? Borçlarınızı kapatmak da olabilir? Hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz için amaçlarınız doğrultusunda bir yol haritası hazırlayın.

Planınızı yapın.

Kutlama için hangi yolu seçtiğinizin önemi olmaksızın , büyük ölçekli bir harcama yapmadan veya pahalı bir aktiviteye katılmadan önce bütçenizi kontrol edin. Savurganlık yapmak eğlenceli olabilir, tabi o kadar paranız varsa. Eğer bütçenizin yeterli olduğunu düşünmüyorsanız, geliriniz ile borçlarınızı ve giderlerinizi kıyaslamaya başlayın. Sonrasında bütçenize en uygun sürprizi belirleyin. Sevgiliniz için yapabileceğiniz en romantik şey, geleceğiniz için birikim yapmaktır.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN