Home / Teknoloji  / Sanal Gerçeklik Gözlüğü Tavsiyeleri

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Tavsiyeleri

Sanal gerçekçilik teknolojisi gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Siz de bu teknolojiye adım atmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız yazımız tam size göre

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Tavsiyeleri

Sanal gerçeklik gözlüğü seçimi yaparken bu kaliteyi etkileyecek olan faktörleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu faktörler ise 4 ana başlık altında incelenebilir.

1-) Kullanılan Akıllı Telefonun Ekran Kalitesi

Sanal gerçeklik gözlükleri içinde yer alan mercekler aracılığı ile telefonumuza bakarak görüntüyü görmüş oluyoruz. Yani bir nevi telefonumuzda ki görüntüyü bu mercekler aracılığı ile büyüterek izlemiş oluyoruz. Ve bu büyüme sonucu kendimizi adeta bu görüntünün içinde hissediyoruz. Bu mantıkla yola çıkıldığı zaman telefonun ekran kalitesi ne kadar yüksek olursa göreceğiniz görüntü de o kadar kaliteli olacaktır. Son zamanlarda daha fazla yayılan 4K ekranlı telefonlar ile görüntü kalitesinin daha da arttığını söylemek mümkün.

2-)Sanal Gerçeklik İçeriğinin Kendi Kalitesi

Bu akımın başlaması ile Appstore ve Google Play Store içerisinde birden fazla VR uygulaması yer alıyor ve her geçen gün bunların sayısı artıyor. Fakat her uygulamanın aynı kalitede olduğunu söylemek yanlış olur. Bu yüzden bir adım öne çıkmış ve adından sıkça söz ettiren uygulamaları tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.

3-)Sanal Gerçeklik Gözlüğü Lens Özelliği

Aslında en önemli faktörlerden birisi budur. Çünkü edineceğiniz sanal gerçeklik gözlüğü lensi ne kadar kaliteli olursa alacağınız görüntü de aynı oranda kaliteli olacaktır. Çok kaliteli akıllı bir telefonunuz olsa bile merceklerden alacağınız görüntüyü etkileyen lens özelliği ve kalitesi düşük ise pek bir yararı olmayacaktır sizler için.

4-)Sanal Gerçeklik Gözlüğü Fov Değeri

Piyasada yer alan sanal gerçeklik gözlükleri arasında malzeme ve lens konusu ne kadar önemli ve fark yaratıcı özellikler taşıyorsa FOV konusu da aynı derece de fark yaratıyor. Çünkü sanal gerçeklik gözlüğünün FOV değeri ne kadar yüksek olursa gözlükten alacağınız görüntü de o kadar kaliteli ve gerçeklik hissi buna paralel olarak yüksektir. Piyasada yer alan ucuz gözlüklerde FOV değeri oldukça düşüktür ve bu özelliğin kötü olması ürünün fiyatını otomatik olarak aşağıya çeker.

Cardboard Sanal Gerçeklik Gözlükleri Tavsiyemiz!

Bu sanal gerçeklik gözlükler karton olanları göz önüne aldığımız zaman fiyat bakımından oldukça ekonomiktir. Kurulum bakımından oldukça çabuk bir şekilde hazırlanabilir ve sanal gerçekliğin tadı çıkartılmaya başlanabilir. IOS ve Android ile uyumlu çalıştığını da belirtmek gerekir. Peki bunun tadını çıkarttıktan sonra daha fazlasını mı istiyorsunuz? Fiyatı arttırarak çok daha kaliteli ve kendinizi adeta içinde hissedeceğiniz sanal gerçeklik gözlüklerini tercih edebilirsiniz.

Bu konuda seçim yaparken mutlaka lens konusuna ve FOV konusuna dikkat ederek en doğru seçimi yapabilirsiniz. Bu aşamada karşınıza çıkacak olan ve piyasada yer alan VR BOX, BaofengMojing, Zeiss VR One ve Fiit VR gibi markalar arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Son derece keyifli anların tadını çıkartmak için en kaliteli görüntüyü elde etmeniz gerekir ve bunun için yukarıda belirtilen kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

incetutku@gmail.com

Arabalara ve teknolojiye tutku ile bağlı bir bilgisayar mühendisi

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN