Home / Finans  / Paranızla Yapmamanız Gereken 6 Şey

Paranızla Yapmamanız Gereken 6 Şey

Finansallarımızı yönetmeye gelince hepimizin sıkıntı yaşadığı dönemler olmuştur ama bir çoğumuz bu sorunların farkında bile olamıyoruz. Bu yazıda altını çizdiğimiz paraya dair yapılan hataları anlamanız gelecekte yapılması muhtemel olan finansal hatalarınızın önüne geçmenize yardımcı olacaktır. En

Paranızla Yapmamanız Gereken 6 Şey

Finansallarımızı yönetmeye gelince hepimizin sıkıntı yaşadığı dönemler olmuştur ama bir çoğumuz bu sorunların farkında bile olamıyoruz. Bu yazıda altını çizdiğimiz paraya dair yapılan hataları anlamanız gelecekte yapılması muhtemel olan finansal hatalarınızın önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

En çok yapılan 6 hatayı aşağıda listeliyoruz. Bunları asla yapmamanız gereken maddeler olarak dikkate alabilirsiniz:

1. Düşünmeden harcamak

İhtiyacınız olmayan şeyler için para harcıyor musunuz? Hayatınızda sizin için önemli olan değerleri belirlediyseniz ve bu değerleri önceliklere göre sıraladıysanız satın alma kararlarınızı vermek sizin için daha kolay olacaktır. Finasal kararlarınızı önceliklerinize ve değerlerinize göre almazsanız maddi sıkıntı yaşamanıza kesin gözüyle bakabilirsiniz.

2. Faturalarınızı ve kredi kartı ödemelerinizi biriktirmek

Organize olmak için mutlaka zaman ayırın. Gözlerinizin hesaplarınızın üzerinde olsun ve ödemelerinizin tarihlerini sıkı şekilde takip edin. Ödemelerinizi bu tarihlerden önce eksiksiz şekilde yapmayı ihmal etmeyin. Finansallarınızı aktif olarak yönetmezseniz gereksiz yere faiz ve masraf ödemekten kurtulamazsınız.

3. Kısa vadeli plan yapmak

Evet kısa vadeli plan yapmayı ihmal etmeyin ama uzun vadeli planlarınızı da mutlaka yapın. Acil durumlar için kenarda mutlaka bir miktar paranız olsun. Birikim yapın!

4. Eksik ödemler yapmak

Kredi kartınıza gerekiyorsa her ay 10 TL fazla ödeme yapın ama kesinlikle eksik ödeme yapmayın. Ödemelerinizi yapamıyorsanız bütçenizi optimize etmeniz gerekiyor demektir. Faturalarınızı, mutfak harcamalarınızı, gezi mave eğlence masraflarınızı kontorol edin. Düşürebileceğiniz kalemleri tespit edip düşürün.

5. Finansal sorumluluklarınızı ötelemek

Hayatımız zorlaştıkça yapılması zor olan işleri yapılacaklar listesinin sonuna atmak doğamızda var. En azından haftada 1 saat ayırın ve bütçeniz için bir finas hedefi belirleyin. Örneğin: birikimlerinizden daha yüksek getiriyi nasıl elde edebilirsiniz? Bu sizin hedefiniz ise bankaların vadeli mebduat faiz oranlarını kontrol edebilirsiniz. Bu konuda bankalar ile pazarlık edebilirsiniz.

6. Geleceğinizi unutmak

Kaç yaşında olursanız olun emekliliğinizi planalmaya ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi edersiniz. Kendinizi her zaman emekli ollmuşsunuz gibi hayal edin ve bugün yaptığım yatırımlar ile ne kadar kazanabilirim sorusuna cevap arayın.

Bu en yaygın finansal hataları anlamak umarım paranıza bakış açınızı değiştirmiştir. Zamanla göreceksinizki bu hatalardan öğrenilerinizle kötü alışlkanllıklarınızı tersine çevirip yeni iyi alışkanlıklarınız sizin doğalınız haline gelmiş

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN