Home / Finans  / Para Biriktirmek İçin 7 Geçerli Sebep

Para Biriktirmek İçin 7 Geçerli Sebep

Neden para biriktirmek konusunda üzerimizde bir baskı oluştuğunu hep merak ettim. Eğer bütün giderlerimizi rahatlıkla karşılayabiliyorsak paramızın bir kısmını kenara koymaya ne gerek var?

Para biriktirmemizin bir çok sebebi vardır. Bu sebepler kişiden kişiye değişir. Para biriktirmeye kendimize bir yüzde hedefi koyarak başlayabiliriz. Bunu ayrı bir makalede inceleyeceğiz. Bu noktada aşağıda belirttiğimiz 7 sebebe dikkat çekmek istiyoruz.

1. Beklenmedik Durumlara Karşı Hazırlıklı Olmak:

Bu finansal sağlığımız ve hatta ruh sağlığımız için çok kritik bir noktadır. Beklenmedik durumların ne zaman karşımıza çıkacağını bilemeyiz. Bundan önce böyle bir durumla hiç karşılaşmamız olmamız bundan sonra karşılaşmayacağımız anlamına gelmez. Bu durumların başında trafik kazaları, ani sağlık problemleri veya işimizi bir anda kaybetmemiz gelmektedir. Burada ayırmanız gereken miktar ihtiyaçlarınıza göre 3-6 ay arası geçinmenizi sağlayacak bir tutar olmalıdır. Birikimin yanında bu durumlara karşı yaptıracağınız sigortalarda sizin için son derece faydalı olacaktır.

2. Emekliliğiniz:

Birikim yapmanız için geçerli sebeplerden birisi ise emekliliğinizdir. Emekliliğiniz için ne kadar erken birikim yaparsanız o gelecekte birikim yapa ihtiyacınız o kadar azalacaktır. Yatırdığınız paraların faiz getirisi olacağı için erken yapılan yatırımların getirisi daha büyük olacaktır.  Bizim önerimiz en az 10 yıl boyunca aylık brüt gelirinizin %10- 15’ini emekliliğinizi düşünerek yatırım yapmanız olacaktır.

3. Gayrimenkul Yatırımı İçin Peşinat:

Birikim yapmanız için 3. Sebebiniz ev veya arsa gibi gayrimenkul satın almak istiyorsanız peşinat ihtiyacınız olacaktır. Gayrimenkul satın alırken kredilendirme işlemi gayrimenkulün belirli bir oranı kadar gerçekleştirilir. Bu oran genelde %75’tir. Yani 100.000 TL’lik bir konutun 75.000 TL’si için kredi kullanabilirsiniz. Gayrimenkul satın alırken peşinat tutarı aynı zamanda pazarlık gücünüzü arttıracaktır.

4. Tatiller ve Lüks Giderler:

Eğlenmek sizin de hakkınız, tabi ki eğlenmelisiniz. Avrupa turuna çıkmak, dünyanın daha önce görmediğiniz yerlerini keşfetmek, yeni bir playstation almak yapabilecekleriniz arasında sıralanabilir. Fakat eğlence sonrasında giderlerinizi karşılamakta zorlanmak istemiyorsanız birikim yapmanız sizin için son derece iyi olacaktır.  Aynı zamanda bu aktiviteleri yapmadan önce elinizde nakit bulundurmanız yine pazarlık gücünüzü arttıracaktır. Hiçbirimiz çıktığımız bir seyahatin bedelini 5 yıl boyunca ödemek istemeyiz.

5. Yeni Bir Araç Satın Almak:

Arabanızı değiştirmenizin zamanı geldi, o zaman ciddi nakit ihtiyacınız var demektir. Aksi takdirde ödeyeceğiniz kredinin vadesi uzayacaktır ve dolayısıyla da ödeyeceğiniz faiz tutarı. Araba satın alırken cebinizde nakit olması daha önce bahsettiğimiz gibi pazarlık gücünüzü arttırır.

6. Tamirat Maliyetleri:

Arabanızın ve evinizin bakıma ihtiyacı var. Evinize boya yaptırmak, tesisat bakımı yaptırmak, parkelerinizi yenilemek, camlarınızı yenilemek gibi maliyetleri acil durum fonunuzdan finanse ederseniz zor durumda kalabilirsiniz.

7. Eğitim Giderleri:

Eğitim giderleri son derece önemlidir ve ciddi anlamda nakit ihtiyacı doğurabilir. Bu giderler kendimize ait olabileceği gibi çocuğumuza da ait olabilir. Çocuğumuz özel okula gidiyorsa okul taksitleri, kırtasiye masrafları, kitap masrafları, servis masrafı harcama kalemlerimiz arasında yer alacaktır. Bu kalemlerin altında ezilmemek için birikim yapmamız gerekir.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN