Home / Eğitim  / Özel Okullardan Kayıt Alırken Dikkat

Özel Okullardan Kayıt Alırken Dikkat

Özel okuldan çocuğunuzun kaydını alırken nelerle karşılaşacaksınız

Özel Okullardan Kayıt Alırken Dikkat

Çocuğunuzun eğitimini ne kadar önemsediğinizi biliyoruz. Küçük yaşta alınan kaliteli bir eğitim belki de çocuğunuzun tüm hayatını etkileyecek. Doğru kararı vermek bu anlamda zorlaşıyor. Yanlış karar vermeniz durumunda ise bu kararınızdan dönmeniz gerekiyor. Yani çocuğunuzun kaydını aldırmanız gerekiyor.

Bu nedenle çocuğunuzu özel okula kaydederken bilinmesi gereken fakat maalesef birçok kişinin bilmediği, kayıt sözleşmesinin derinlerine gizlenmiş bazı maddelerden söz edeceğiz.

Diyelim ki çocuğunuzu özel okula yazdırdınız ve eğitimine başladı. Bir süre sonra bazı sebeplerden ötürü çocuğunuzun kaydını dondurmak istediniz. Buraya kadar çok normal değil mi? Birçok kişinin başına gelebilecek bir durum. Fakat özel okullar için bu durum normal değil.

Şöyle anlatayım, kayıt dondurmak gibi bir seçenek yok. Onun yerine kayıt alma seçeneği var ve bu seçenek uygulanırken kayıt ücretinin %10’unu okul sizden alıyor. Çok anlamsız değil mi? Evet, bizce de öyle…

Örnek vermek gerekirse: Yıl boyunca okul için anlaştığınız tutar 10.000 TL olsun. Çocuğunuzun kaydını okuldan almak istediğinizde okula 1.000 TL ödemeniz gerekecek.

Daha bitmedi! Ödeyeceğiniz ücret gün üzerinden hesaplanıyor. Öyle olması gerekir zaten değil mi? Çocuğunuzun orada geçirdiği gün sayısı kadar ödemelisiniz tabii ki. Fakat durum tam olarak öyle değil. Çocuğunuzun okulda geçirdiği günlere ek olarak tatil günleri de  ( hafta sonu, yarı yıl tatili, resmi tatiller) hesaba dahil ediliyor. Evet, hiç adil değil.

Yine örnek ile açıklayalım: Öğretim yılı 235 gün olsun. Bu süre için yine 10.000 TL ödüyorsunuz. Yani günlük 42,55 TL ödeyeceksiniz. 100. günde okuldan ayrılmaya karar verdiniz. Bu durumda 100 x 42,55 = 4.255 TL ödemeniz gerekecek. Ama yarı yıl tatili vardı, haftasonları vardı. Bunlar yok.

Özel okul ücretini ödemek birçok aile için oldukça zahmetli fakat bir o kadar da gerekli. Belki de bazı aileler bu ücreti ödeyebilmek için borçlanıyor. Bu zahmete girmeden önce yukarıda bahsettiğimiz durumları da gözden geçirmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Başıma gelmez nasıl olsa çocuğum okula devam eder demeyin.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN