Home / Yaşam  / Nişanlanmadan Önce Tartışmanız Gereken 9 Konu

Nişanlanmadan Önce Tartışmanız Gereken 9 Konu

Evlilik planları yapıyorsunuz. Nişanlanma aşamasına geldiniz. Nişanlanmadan önce bu konuları mutlaka düşünün.

Nişanlanmadan Önce Tartışmanız Gereken 9 Konu

Evlilik teklifini kabul etmeden önce aklınızda bulundurmanız gereken 9 madde

  1. Düğün: Gerçekçi olun ! Dizilerde ya da magazin programlarında gördüğünüz düğünlere özenmeyin. Düğün için gerçekçi bir bütçe belirleyin ve bu bütçe dahilinde hareket edin
  1. Yüzükler: Bütün birikiminizi nişan yüzüğüne harcamadan önce partnerinizle bu iş için ayıracağınız makul bir bütçe belirleyin ve ona sadık kalın.
  1. Finansal Felsefe: Harcama ve birikim yapmaya olan yaklaşımınızı inceleyin ve partnerinizden aynı şeyi çift olarak yapmanızı isteyin. Kısa ve uzun vadede finansal amaçlarınız nelerdir?
  1. Ev: Nerede yaşayacağınızı tartışın. Kira da mı yoksa kendi evinizde mi? Ev alacaksanız eğer aylık ödemeyi nasıl yapacaksınız? İlk defa mı birlikte yaşayacaksınız?
  1. Zaaflar: Harcama konusundaki zaaflarınızı birbirinizle paylaşın, böylece birbirinize cesaret verebilir ve birbirinizi destekleyebilirsiniz. Ara sıra savurganlık yapabilmek için, kabul edilebilir harcama sınırları belirleyin.
  1. Kız Tarafı: Finansal beklentileriniz ve geleneklerinizle nasıl baş edeceğinizi düşünün. Bütün aile fertlerine hediye alacak mısınız? Peki ya sıklıkla gelen yatılı misafirler? Bütçenizi aşmamak, finansal amaçlarınızdan sapmamak için sınırlar belirleyin.
  1. Çocuk: Çocuk isteyip istemediğinizi düşünün. Ne kadar süre sonra çocuk yapmayı düşünüyorsunuz? Nasıl ve ne zaman çocuğunuz için birikim yapmaya başlayacaksınız?
  1. Acil Durumlar: Beklenmeyen durumlar için plan yapın. Gelirlerinizi belirleyin ve acil durumlar için ne kadar para saklayabileceğinizi saptayın.Acil durum harcamalarının neler olabileceğini saptamaya çalışın. Sağlık harcamaları, doğal afetler ve işten çıkarılma gibi durumları unutmayın.
  1. Emeklilik: Uzun dönemli biriktirme planı belirleyin and yatırım yapacaksanız nasıl yapacağınıza karar verin. Emeklilik için yaptığınız birikimin hayatınızın ileriki dönemlerinde size sağlayacağı faydayı tartışın.

Finansal konular hakkında yapacağınız dürüst bir konuşma, evliliğinizin temellerini atmak için iyi bir başlangıç olacaktır. Ve unutmayın ki, bu konuları ilerleyen yıllarda değişen mali durumlara göre tekrar gözden geçirebilmek oldukça önemlidir

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN