Home / Finans  / Ne Kadarlık Ev Satın Alabilirim?

Ne Kadarlık Ev Satın Alabilirim?

Konut Kredisi Kullanmak İstiyorsunuz. Peki ödeme gücünüz ne kadar. Ne Kadarlık Ev Satın Alabilirim? sorusnun cevabı hangisieniyi.com'da

Ne Kadarlık Ev Satın Alabilirim?

Yeni bir ev satın almak size bir takım finansal avantajlar sağlayacaktır. Bunlardan ilki mal sahibi olma avantajıdır. Yapılan her aylık ödemenin bir kısmı faize bir kısmı ise ana paraya karşılık gelir. Yani siz her ay evinizin bir kısmını daha satın almış olursunuz. Buna ek olarak evinizin fiyatının düzenli olarak yükselmeside size kazanç sağlayan bir diğer faktördür. Yani yaptığınız kredi ödemelerinin toplamı ile evin piyasa değeri arasındaki fark sizin kazancınız olacaktır.

Bu noktada konuyu daha iyi anlamak için oranoranti.com’da yer alan hesaplama aracına göz atmanızı tavsiye ederiz:

Kirada mı Kalsam Satın mı Alsam?

Bir diğer avantajı ise hepimizin bir dezavantajı olan birikim alışkanlığı. Para biriktirmek gerçekten zor. Bu nedenle briikim yapamıyoruz. Fakat borçlandığımız zaman ödemelerimizi düzenli olarak yapıyoruz. Bu da bizi mal sahibi yapıyor.

Ne Kadarlık Bir Ev Satın Alabileceğinizi Belirleyin

 • Bu noktada sizlere bir kuraldan bahsedeceğiz, “28/36 Kuralı”. Bu kural bize şunu öneriyor, AFVS (Aylık anapara, faiz, vergi ve sigorta bedellerinin toplamı) aylık brüt gelirinizin %28’ini geçmemeli ve o anki durumunuzda bütün dış borçlanmalarınız (kredi kartı, ihtiyaç veya taşıt kredisi vs.) aylık brüt gelirinizin %36’sını geçmemeli.
  • Örneğin: Bir çiftin toplamda yıllık brüt 60.000TL kazandığını varsayalım yani aylık 5.000TL brüt gelirden bahsediyoruz. Bu durumda aylık 1.400 TL mortgage ödemesi yapmanız uygun olacaktır (5.000 x 0,28 = 1.400). Bu çiftin kullanacağı konut kredisi dışında 600 TL aylık borçlarının bulunduğunu varsayarsak toplam borçlarının ise 1.800 TL’yi (5.000 x 0,36 = 1.800) geçmemesi gerekir. Bu durumda 1.800 – 600 = 1.200 TL aylık ödeme güçleri vardır.
 • Bu rehber doğrultusunda hesaplama yaptığınızda istediğiniz evi satın almaya gücünüz yetmiyorsa birikim yaparak elinizdeki peşinat miktarını yükseltin. İlk kez konut kredisi kullanacaksanız bu süreçte konut kredileri için biraz daha detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.
 • İlk kez ev satın alıyorsanız gerekli peşinat miktarını biriktirmeniz bir yıldan uzun sürebilir. Bu durumda beklentinizi doğru şekilde belirlemek çokönemlidir. Çok pahalı, büyük ve lüks evleri hedeflememeniz daha doğru olacaktır.
 • Mortgaeg kredileri genelde konutun %75’ini finanse eder yani %25 oranında peşnat vermeniz gerekir. Bunun yanında %100 finansman sağlayan mortgage opsiyonlarıda vardır. Bu tarz kredilerde genelde 2. Bir konutu veya arsayı teminat göstermeniz gerekir. Bu opsiyonlarıda göz önünde bulundurun.
 • Mortgage kredilerine kapatma maliyeti olabilir. Örneğin kredi bitiminde konutun üzerindeki ipoteği kaldırmak için ipotek fek ücreti gibi ücretler alınabilir. Bunlar için hazırlıklı olun.
Kirada mı Kalsam Satın mı Alsam?

“Üç Kuralı” nı Takip Edin

 • Emlakçı, sigorta, mortgage danışmanı, avukat vesaire gibi ev satın alma sürecinde karşınıza çıkabileckek bütün masraflar için bu hizmetleri alabileceğiniz en az üç seçeneği karşılaştırmayı ihmal etmeyin.
 • Karşılaştırmanızı yaparken sadece para odaklı yapmayın. Bu hizmet sağlayıcıların işlerini ne kadar iyi yaptıklarını ve bilinirliklerini araştırın ve hesaplamalarınıza dahil edin.
 • Doğru opsiyonları bulmak için interneti iyi kullanın. Oranoranti.com’a mutlaka göz atın.
 • Emlakçıların amacı satış yapmak ve bu satış üzerinden komisyon kazanmaktır bu nedenle pazarlık stratejinizi iyi belirleyin. Bu stratejinizi bozacak kelimeler kullanmamaya özen gösterin.

Sigortayı Unutmayın

 • Mortgage uzun vadeli bir finansman opsiyonudur ve bu dönemde başınıza ne geleceği belli olmaz. Sizin için ciddi bir yatırım olduğunu düşünürsek sigortanın önemi biraz daha artacaktır. Konutunuzu oluşabilecek her türlü doğal afetler gibi olumsuz durumlara karşı sigorta yaptırın. Kendiniz içinde hayat sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin.

Doğru Yatırımlar Yapın, Fazla Tadilattan Kaçının

 • İlk evinizin son eviniz olduğunu düşünmüyorsanız sonraki aşamada daha iyi bir ev satın almayı hedefliyorsanız eviniz için gereksiz yatırımlardan kaçının. Mutfağınızı, banyonuzu baştan yaptırmak gibi maliyetler bir sonraki e planınızı daha zor hale getirebilir.
 • Unutmayınki ne kadar yatırım yaparsanız yapın evinizin deeri bir noktaya kadar artacaktır. Bu nokta genellike yaptığınız yatırımın altında kalacaktır. Evinizi maksimum %20 falzasına satabileceğinizi düşünün
 • Bir konutun değerini en çok etkileyen faktör onun coğrafi konumu ve çevresinedeki diğer yapılardır.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN