Home / Finans  / Ne Kadar Varlıklısınız?

Ne Kadar Varlıklısınız?

Fakir insanlar bir doları o an istedikleri bir şeyi satın almak için kullandıkları bir araç olarak görürler. Zenginler ise her doları yüz dolara dönüştürecek ve yeniden ekildiğinde binlerce dolara dönüşecek bir tohum olarak görürler. –T. Harv

Ne Kadar Varlıklısınız

Fakir insanlar bir doları o an istedikleri bir şeyi satın almak için kullandıkları bir araç olarak görürler. Zenginler ise her doları yüz dolara dönüştürecek ve yeniden ekildiğinde binlerce dolara dönüşecek bir tohum olarak görürler.

–T. Harv Eker, Secrets of the Millionaire Mind

Refahınız yaptığınız birikim kadardır, harcadığınız kadar değil. Yarın çalışmayı bıraktığınızı varsayarsak mevcut hayat tarzınızı ne kadar sürdürebileceğiniz sizin refah seviyenizi belirler.

Paraya farklı bir gözle bakmaya başladığınızda ne kadar kazandığınızdan bağımzsız olarak refah seviyeniz artacaktır:

Önce Kendinizi Sağlama Alın

Acil durum fonu oluşturarak işe başlayın. En azından kenara 500 TL koymayı hedefleyin ve sonrasında bu tutarı 3-6 aylık maaşınıza denk gelecek şekilde yükseltmeye çalışın. Bu parayı unutun.

Borçlarınızı Ödeyin

Borçlarınızı bir an önce bitirmeyi hedefleyin.

Akıllı Birikimlerde Bulunun

Getirisi en iyi olan ve en güvenli olan yatırım araçlarını değerlendirin. Bunu yaparken masraflarınızı da göz önünde bulundurun.

Şirketinizin Sizin İçin Yaptığı Yatırımları Maksimize Edin

Şirketiniz sizin için örneğin BES yatırımı yapıyorsa bunu en yüksek noktada tutmaya çalışın veya devlet katkılarından en yüksek seviyede yararlanmaya gayret gösterin.

Toplu Paralarınızı Planlayın

Şirketinizden aldığınız bonus ödemeleri veya başka bir şekilde gelen toplu paralarınızı harcarken iki kere düşünün.

Enflasyona Karşı Kaybetmeyin

Son 5 yılda enflasyon oranının ortalama %8 olduğunu düşünürsek yastık altına koyduğunuz 1.000 TL yaklaşık 10 yıl sonra kaybolacaktır.

Varlıklarınızı ve Yükümlülüklerinizi Hesaplayın

Sahip olduklarınızı (hisse senedi, mevduat yatırımı, konut, araba vs.) nakite çevirebilirsiniz. Peki bunlar borçlarınızı karşılamaya yeter mi?

Uzmanlardan Yardım Alın

Takıldığınız konularda uzman tavsiyesine başvurmaktan çekinmeyin ve gerekli bütün araştırmaları yaptığınıza emin olun.

Uzun Vadeli Refah Planlamanızı Yapın

İyi bir strateji kısa vadeli ve uzun vadeli finansal planlama üzerine kurulur. Kısa vadeli hedefler bir ila üç yıl arasında yapmayı hedeflediğiniz konularla ilgilidir. Uzun vadeli hedefler ise 20 ila 30 yıl arasında planlanabilir.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN