Home / Genel  / Mutlulukla İlgili Ortaya Çıkan Yeni Gerçekler

Mutlulukla İlgili Ortaya Çıkan Yeni Gerçekler

Mutluluk sizin elinizde. Ne olursa olsun gülümseyin :)

Mutlulukla İlgili Ortaya Çıkan Yeni Gerçekler

Mutluluğun resmini çizebilir misin diye soran şaire verilen cevaplar son zamanlarda çoğaldı. Üzerinde en çok konuşulan konulardan biri olan mutluluğun bir sürü tanımı var. Örneğin diyorlar ki mutluluk bir kelebekse eğer siz onu kolay kolay yakalayamazsınız ama başka şeylerle uğraşmayı denersiniz o gelir yumuşacık konar omuzlarınıza. Böyle güzel sözlerle tanımlanmaya çalışan mutlulukla ilgili gerçekler hakkında sadece romantiklerin değil, bilim adamlarının bile söylediği gerçekler var.

1-

Mutluluğun % 50’si genlere bağlıdır – Bu artık kabul edilmiş bir durum. Yani anne babanız iyimser insanlarsa, hayatın tadını çıkarmış kişilerse siz zaten mutlu olmak için yarı yarıya bir potansiyele sahipsiniz. Size kalan bardağın boş tarafını doldurmak gibi duruyor.

2-

Mutluluk % 10 içinde bulunduğunuz şartlara bağlıdır – Yüzdelerle konuşmaya devam eden bilim adamları insanın içinde bulunduğu koşulların onun psikolojisini sadece yüzde on civarında etkilediğini anlatıyorlar. Yani etrafınızda olup bitenleri mutluluğunuz veya mutsuzluğunuza neden göstermeyin, etkisi sadece onda birdir.

3-

O zaman geriye kalan % 40 tamamen size ait – Çıkan sonuca göre kendi mutluluğunuz size bağlı oluyor. Yani eyvah gene yağmur yağıyor yerine “yağmur yağıyor, toprağın ihtiyacı vardı zaten, gidip güzel bir şemsiye alayım kendime şeklinde” düşünmeye çalışın, uzman tavsiyeleri bu yönde.

4-

Mutluluk farklı seviyelerde yaşanıyor – Mutlu olmanın yolları sorusuna yanıt ararken herkesin farklı olduğunu unutmayın. Her insan farklı şeylerden mutlu olur ve bunu farklı seviyelerde yaşar. Sürekli gülen insanlar sürekli mutlu olan insanlar değillerdir.

5-

Mutlu olunca hedefe varmak kolaylaşır – Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız hayatta yapmak istediklerinize daha kolay ulaşırsınız. Konunun burasında ailemin desteği sözünü hatırlamak gerek. Ama bu sadece destektir, unutmayın sonuçta mutluluk size ait bir duygudur, aileniz kalkıp bunu içinize koymaz.

6-

Çevreniz genişse daha mutlu olabilirsiniz – Çevre faktörü her ne kadar küçük bir yüzdelik gibi dursa da tanıdığı çok olanların, insanlarla kolay iletişim kuran kişilerin daha mutlu olduğu görülmüştür. Selamlaşmak, gülümsemek, hal hatır sormak parayla değil ya, deneyin.

7-

Zaman geçtikçe daha mutlu olmazsınız –  Mutlulukla ilgili ortaya çıkan gerçekler hakkındaki bir diğer madde mutluluğun zamana bağlı olmadığıdır. Yaşınız ilerledikçe, dünyayı ve insanları daha iyi tanıdıkça daha mutlu olmazsınız. Bu tecrübelerinizin arttığı anlamına gelir, mutluluğun değil. Çünkü mutluluk zamansız bir duygudur. Yaşa, mekana, geçen yıllara bağlı değildir. Psikologlar mutluluğun anlık bir duygu olduğu konusunda hemfikirler.

Bilmek ya da Bilmemek İşte Bütün Mesele

Günümüzün entelektüel hayatında çok kullanılan bir söz var. Bilmemek mutluluktur diyorlar. Bunun bir kaçış yolu olduğu bellidir. Özellikle eğitimcilere göre aslında bilmek mutluluktur. İyiyi de kötüyü de bilin ve tercihinizi bilerek yapın. Bu insanın kendisiyle barışık olmasıdır, sonuçta mutluluğun da esasıdır.

KISA YOLLAR:

eminkoklu90@gmail.com

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN