Home / Genel  / Mutfakta Kolaylık Sağlayacak İpuçları

Mutfakta Kolaylık Sağlayacak İpuçları

Basit ama etkili ipuçları

Mutfakta Kolaylık Sağlayacak İpuçları

Anadolu Topraklarındaki yaşama baktığımızda  genel olarak bütün işleri kadınlar yapar. Günün yarısını mutfakta geçirirler. Profesyonel yaşama göz gezdirdiğimizde ise; meslek seçimi olarak mutfağı seçen kadınların sayısı erkeklerle kıyaslandığında çok az bir orana sahiptir. Uzaktan bakıldığında mutfak işlerinin bir o kadar zevkli fakat kolay görünmediğini  bu mesleği yapanlar ya da mutfakta çok vakit geçirenler anlar. Bu yüzden  pratik bilgiler her alanda hayatımızı kolaylaştırır ve zamandan kazanmış oluruz. İşte yaşamı daha keyifli hale getiren mutfakta kolaylık sağlayacak  pratik bilgiler ve ipuçları…

1-) Tereyağı Rendelemek

Kek ya da hamur işi yaparken tereyağı eklemek zahmetli bir iştir. Bununla alakalı artık kolay bir yöntemimiz var. Öncelikle buzlukta tereyağını 30 dakika bekletin. Daha sonra çıkartıp rendelemeye başlayın. Dolayısıyla bu öneriyle tereyağın  hamura daha eşit miktarda yayılmasını sağlamış olacaksınız. Diğer bir avantajı ise; tereyağı rendelendikten sonra daha çabuk erimeye başlayacaktır.

2-) Dondurma Kutusunu Buzdolabı Poşetinde Bulundurmak

Dondurma kutusunu buzluktan çıkardığımızda don halini alır ve yemek için bir süre beklemek gerekir. Buzdolabı poşeti, soğuk olan havanın dondurmayı sertleştirmesini önler. Buzdolabı poşetine dondurma kutusunu yerleştirirken öncelikle poşetin havasının alınması gerekir. Havasının alınmasının ardından buzluğa koyabilir,istediğinizde çıkarıp rahat bir şekilde yiyebilirsiniz.

3-) Doğrama Yaparken Tahtanın Kayması

Sebzeleri doğrarken tahtanın kayması ve zaman kaybettirmesi insanı en sinir eden türlerden bir tanesidir. Bu yöntemle artık sinirlenmenizi engelleyerek çözüm sunuyoruz. Doğrama yaparken tahtanın altına ıslak bez ya da havlu kağıt koyarak tahtanızın kaymasını önleyebilirsiniz.

4-)  Marulun Taze Kalması

Marulu koymuş olduğunuz tabağın üzerine kuru olması şartı ile bir kağıt havlu koyun. Daha sonra tabağın üzerini streç filmle güzel  ve sıkı bir şekilde sarın. Buradaki püf nokta kağıt havlu marulun bozulmasını engelleyerek nemini alır.

5-) Kaynatma Yaparken Taşma Korkusuna Son

Yemek veya süt kaynattığınızda tencereden dışarı taşmasından tedirginseniz tencerenin üzerine tahta kaşık koyun. Tahta kaşık yerleştirmenin püf noktası; nemi alır ve üzerinde oluşan baloncukları patlatır.

6-) Ekmeğin Taze Kalması

Ekmeğin taze kalmasını istiyorsanız bayatlamış olan ekmeklerin üzerine bir iki kaşık su serpin.Daha sonra Folyo kağıdına sarıp 10 dakika kadar fırına atın.Bu yöntemi denediğinizde ekmekleriniz hep taze kalacaktır.

7-) Leke Çıkartmak Artık Kolay

Tavalarda ya da tencerelerinizdeki lekeyi çıkartamıyorsanız, bir bardak suyun içerisine 2 kaşık karbonat ve bir bardakta sirke karıştırarak tencerenizin içine dökün. Daha sonra 15 dakika kadar kaynatın. Bu şekilde lekelerin kolay bir şekilde çıktığını göreceksiniz.

8 -) Tahta Kaşıkların Rengini Kaybetmesini Önlemek

Sıklıkla kullanılan tahta kaşıkların gün geçtikçe rengini kaybetmesi ve kahve rengine dönüşmesi güzel bir görüntü yaratmaz. Bu durumu az da olsa engellemek için kullanacağınız zaman ya da kullandıktan sonra tahta kaşıkları duru bir suyla yıkarsanız iyi bir sonuç almış olacaksınız.

KISA YOLLAR:

eminkoklu90@gmail.com

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN