Home / Finans  / Kredileri Karşılaştırırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Kredileri Karşılaştırırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Krediler ve kredi faiz oranlarıyla ilgili doğru karşılaştırmaları yaparak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Kredi KArşılaştırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gündelik hayatımızda ihtiyaçlarımızın ve tüketim alışkanlıklarımızın değişmesi ile birlikte sıklıkla karşımıza çıkan ve her zaman için ihtiyaç duyabileceğimiz bir finansman aracı haline gelen krediler, günden güne değişim ve çeşitlilik göstermektedir. Teknolojinin gelişimi ve bankaların bu gelişimi yakından takibi ile başvuru ve onay süreçleri son derece kolay hale gelmiştir. Bunun yanında bankacılığın yaygın olması ve müşteri çekebilmek adına her türlü imkanın sağlanıyor olması kredileri cazip hale getirmektedir.

Fırsatların günden güne çoğalması ile birlikte akıllarda bazı soru işaretlerini de beraberinde getiren krediler için Kredileri Karşılaştırırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususları bilme ve kredi ürünlerinin dinamiğini anlama ihtiyacı dahada önem kazanmaktadır.

Doğal olarak ilk aklımıza gelen unsur kredi faiz oranlarıdır diyebiliriz. Her bankada farklılık gösterebileceği gibi ihtiyaç kredileri, taşıt kredileri, konut kredileri gibi farklı alanlarda da farklı özellikler gösterebilirler. Bankaların kendine özgü kuralları ve çalışma politikası olmasından dolayı kar marjına göre güzel seçeneklerin yer alması da an meselesidir diyebiliriz. Bireysel kredi, konut kredisi, araç kredisi ve kişiye özel krediler gibi Kredi çeşitlerine göz atarak dikkat edilecek olan hususlara değinebiliriz. Doğru bilinen yanlışlardan biri olan hemen ilk fırsatları değerlendirmek olduğunu söyleyerek kredi kullanırken acele etmemeyi tavsiye etmekteyiz. Sonuç olarak her ne kadar ihtiyaç karşılamış olsa da ileriye dönük borçlanmayı da beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı gizli kapaklı değil de gayet açık ve şeffaf olan kredi seçeneklerine karar verilmelidir.

Şöyle açıklayacak olursak krediye ne kadar vade yapıldığı, hangi faiz oranından hesaplama yapıldığı, geri dönüş ödemesinin ne kadar olduğu, dosya masrafı alınıyor mu yoksa masrafsız kredi mi verilmektedir diye araştırmalar yapılabilir.

Özellikle Konut Kredileri için gelirinize en uygun vade seçeneğini seçmek ise sizlerin geleceği açısından son derece önemlidir. Kimi bankalar yıllık kotasını doldurabilmek adına sizlere ön onaylı krediler sunmaktadır. Fakat bu krediler kolay kullanım gösterdiği için faiz oranlarının da en yükseği hesaplanarak karşınıza getirilmektedir. İhtiyacınız olmayan ve sadece kullanmak için kredi almak son derece yanlıştır.

Farklı bankaları ziyaret ederek kredi seçeneklerini ve fırsatlarını karşılaştırma yaparken ilk dikkat etmeniz konu dosya masrafının ne kadar olduğu veya faiz oranının kaçtan hesaplandığına bakmaktır. Özel müşteri iseniz ve her daim tercih ediliyor iseniz size özel oranlardan faydalanmaya da özen göstermelisiniz. Masrafsız kredilerin birçoğu faiz oranını yükselterek hazırlandığı için sakın böyle bir tuzağa düşmemelisiniz.

Mümkün olduğunca diğer bankalarda aynı rakam şu kadar faiz alındığını belirtmek ve ayrıca başka masrafların talep edilmediğini dile getirmek doğru kabul edilebilir. O halde ne yapılmalıdır bir kredi alırken veya talep ederken ilk yapılması gereken Kredi Faiz Oranı ne şekilde hesaplandığını tespit etmek ve geri dönüşün ne kadara denk geldiğini hesaplamaktır. Ara ödemelerde veya erken kapamalarda her hangi bir kesintinin olup olmadığını bilmekte yine sizler açısından önem teşkil etmektedir.

Yapılandırmasının olup olmadığı aynı zamanda ne gibi sigortaların yapıldığı da mümkün olduğunca araştırılmalıdır. Kısacası gözü kapalı bir şekilde her şeyi kabul etmemek gerekir.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN