Home / Finans  / Kredi Ödemenizi Geciktirince Karşılaşacağınız Durumlar

Kredi Ödemenizi Geciktirince Karşılaşacağınız Durumlar

Kredi ödememi geciktirirsem ne olur? Hangi durumlarda haciz gelebilir?

Kredi Ödemenizi Geciktirince Karşılaşacağınız Durumlar

Ülkemizde ki bankacılık sektörünün çok geniş kapsamlı olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Birden fazla bankanın olması gerek devlet bankası gerek de özel bankalar olarak kendi aralarında farklı gruplara ayrılabilmektedir. Bireysel veya ticari alandaki bankacılık ilişkilerini pekiştiren ve kişinin banka notunun yükselmesine yardımcı olan çok güzel ayrıcalıklarda bulunmaktadır. Karşısında tek başına bir bireyin bulunmadığı birden fazla çalışan personeli ile hizmet veren bankaların en güzel yanı ise dilendiği zamanlarda nakit ihtiyacını karşılayabilecek kredilerin mevcut olmasıdır. Alması kolay fakat Kredi Ödemenizi Geciktirince Karşılaşacağınız Durumlar ise yeri geldiğinde can sıkıcı olabilmektedir. Kişinin kredi notunu düşürmesinden başlayarak banka itibarına kadar hatta ve hatta yeri geldiğinde güvensiz yani sorunlu müşteri sıfatına dahi kişiyi kolaylıkla sokabilmektedir. Bunlarla uğraşmak bir dertken bir de bu durumu düzeltebilmekte ayrı bir derttir diyebiliriz. Mümkün olduğunca emin adımlarla ilerlemenin daha doğru olacağının da altını çizmek isteriz.

Bankalar müşterilerine sadece kredi vermekle kalmıyor aynı zamanda belli İnisiyatifleri de beraberinde veriyor diyebiliriz. Çok fazla olmamakla birlikte birkaç ödemenizin gecikmeli olmasına yumdukları gibi çok fazla dikkate de almamaktadırlar. Lakin verilmiş olan 90 günlük yani 3 aylık bir gecikmeyi yaşamanız durumunda ise merkez bankası kayıtlarına tabi tutularak kara listeye alınmanızda an meselesidir. Böyle durumlarda yani Kredi Ödeme Gecikmesi durumunda kişinin bir bakıma banka itibarı zedelenmiş olur ve geleceğe dair planları da suya düşmüş olmaktadır. Mümkün olduğunca ödeyemeyeceğiniz kredileri kullanmamalı, borçla borç kapatmamalı ve kendinizi riske atmamalısınız. Sorun oluşmaları durumunda bankanızdan yapılandırma talep edebilir veya gecikmelerinizle alakalı olarak bilgilendirmeler yapabilirsiniz. Bir bankada yaşadığınız sorun direk sizin sicilinize işlediği için diğer bankalarda da aynı muameleyi görmeniz gayet normaldir.

Kullanılan krediler çok düşük rakamlı olabilir ve hatta o anda ödeyecek durumunuz dahi olmayabilir fakat her ne olursa olsun bir şekilde borcunuzu ödemelisiniz. Özellikle ticaretle uğraşan veya bir takım krediler ihtiyacı olan kişilerin gecikmeli ödemeleri daha sonradan karşılarına çıkacağı için bir daha kredi alma şansını bile bulamaz diyebiliriz. Şöyle özetleyecek olursak bankacılık sektörü kişinin borcuna nasıl sadık olup olmadığını sıkı yöntemlerle takip edebildiği için yapacağınız her gecikmeler sizin lehinize sonuçlanabilir. Borcunuz olmasa dahi bir sonraki kredi talebiniz olumsuz sonuçlanır veya kredi notunuz düştüğü için yetersiz görülerek ret edilebilir. Her kim olursa olsun bankacılık sektöründe bir takım kurallar olduğu için yapılan en ufak Kredi Gecikmeleri bile kayda alınarak kişinin geçmişine eklenmektedir. Bir daha beklentilerini karşılayamaz veya farklı talep ettiği kredi kartı gibi ihtiyaçlarını da temin edemeyebilir. Her daim gecikmeli ödemeler yapmanız durumunda tüm banka itibarınızı kaybedebilir, bunu düzeltmek için geç kalabilir ve en önemlisi de son şanslarınızı bile kaybederek sorunlu müşteri sıfatına geçebilirsiniz.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN