Home / Finans  / Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bilindiği gibi bankacılık kurulunun ve devletin ortak kararı olarak her vatandaşa kredi notu yani kkb notu verilmektedir. Otomatik olarak en alt seviyeden başlayarak verilen bu notlar zamanla yükselmekte ve zamanla da düşüş yapmaktadır diyebiliriz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bilindiği gibi bankacılık kurulunun ve devletin ortak kararı olarak her vatandaşa kredi notu yani kkb notu verilmektedir. Otomatik olarak en alt seviyeden başlayarak verilen bu notlar zamanla yükselmekte ve zamanla da düşüş yapmaktadır diyebiliriz. Tüm bunların tek yetkilisi ve sorumlusu müşteri olduğu için notun ne değerlerde kaldığı da onun elindedir. Banka ilişkilerinin ne düzeyde olduğunu ve geçmişe yönelik bankaların sorgulatma yapabildiği bir sistem dâhilinde çalışmakta ve gerçek bilgiler aktarmakta olan kredi notu, müşterinin finansal değerlerini bir kalemde hesaplayabilme becerisine de sahiptir. Buradan yola çıkarak aklımıza takılan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Cümlesine ise birden fazla örnek verebiliriz. Çok zor olmamakla birlikte yapılacak birkaç ince ayrıntı ile kredi notu yükseltilebilir.

Kişinin banka ilişkileri iyi ise bireysel veya ticari anlamda dahi herhangi bir sorun yaşamamış ise belli seviyede olan kredi notunu yükseltmek daha kolaydır diyebiliriz. Mevcut olan kredi kartınızı düzenli bir şekilde kullanarak ve yeri geldiğinde harcadığınız limiti günü gelmeden yatırmanız dahi etkili bir yöntem sayılabilir. Bunun yanında bir de kullandığınız krediniz varise bu ihtiyaç kredisi olabilir, konut kredisi olabilir veya raca kredisi de olabileceği için bunlarında aksatılmadan gününde yatırılması şarttır. Hatta imkânınız var ise ara ödeme veya toplu ödeme yapmanı bile sizin lehinize olumlu sonuçlar doğurabilir. Tüm bunlara dikkat ederek hata yapmamayı göz önüne alarak Kredi Notu Yükseltme işlemi başarılı bir şekilde sonuçlanabilir. Gününde ve zamanında yapılan her ödeme banka tarafından değerli müşteri sıfatına alınmaktadır. Sadece notunuz yükselmekle kalmayacağı için bir de bankanın size özel olarak sunduğu fırsatlarından da faydalanabileceksiniz.

Şimdide madalyonun diğer bir yüzünden bakarak zamanında kredi notunu düşürmüş olan kişileri ele alarak kredi notunu nasıl yükseltebileceğini özetleyebiliriz. Bu durumlarda notu yükseltmek çok da kolay olmasa gerek ki ilk yapılması gereken varsa bankalara olan tüm borçlarınızı kapatmak olmalıdır. Sadece banka borcu değil aynı zamanda her hangi bir faturanızın bile borcu olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu söylemiş olduğumuz ilk hamleler ile hemen Kredi Notu yükseltmesi yapılmayacağı için elinizdeki ikinci kozunu kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Şöyle anlatacak olursak tüm borçlarınızı kapattıktan sonra düşük limitli bir kredi kartı alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun peşinde küçük bir kredi ve ardından da hesabınıza yatıracağınız bir miktar para ile ilk adımı atabilirsiniz. Düzenli bir şekilde elinizin altında ki değerlerin kıymetini bildiğiniz takdirde notunuzda küçük değişiklikler olduğunu fark edebileceksiniz. Her ne kadar eliniz teşekkür mektubu veya bir yazı geçmese bile bankaların sizlere sunmuş olduğu fırsatlardan bunları anlayabileceksiniz. Daha öncesinde sorunlu iken şimdiler de daha aktif bir müşteri olduğunuzu ispatlayarak istediğinizi elde etmiş olacaksınız. Her zaman için sağlam adımlar atmaya özen göstermeli ve asla hataya düşmemelisiniz.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN