Home / Finans  / Kredi Karşılaştırma

Kredi Karşılaştırma

Kredilendirme bankaların biz tüketicilerin ihtiyaçlarını giderebilmemiz için faiz ve farklı isimler altında alınan masraflar karşılığı sağladığı fonlar olarak nitelendirilebilir. Yani ev satın almak, araba satın almak, topluca borçlarınızı kapatmak gibi aylık gelirinizle karşılayamayacağınız veya karşılamakta zorlanacağınız

Kredi Karşılaştırma

Kredilendirme bankaların biz tüketicilerin ihtiyaçlarını giderebilmemiz için faiz ve farklı isimler altında alınan masraflar karşılığı sağladığı fonlar olarak nitelendirilebilir.

Yani ev satın almak, araba satın almak, topluca borçlarınızı kapatmak gibi aylık gelirinizle karşılayamayacağınız veya karşılamakta zorlanacağınız durumlarda başvurduğumuz bir finansman yöntemidir.

Kredi başvuru süreci bu konuda yeni olan bir tüketici için zor olabilir. Bir çok seçenek arasında en iyi kredi seçeneğini bulabilmek için kredi karşılaştırma yöntemine başvurmanız gerekebilir.

Sizin İçin Bu Süreci Basitleştirmeye Çalışalım

Kredilerde denklem bir kaç temel değişken üzerine kurulmuştur. Bu değişkenleri inceleyelim.

Kredi Vadesi:

Kredi karşılaştırma konusunda büyük önem taşıyan bir değişkendir kredi vadesi. Kullanacağımız krediyi belirli bir süre içerisinde geri ödemeyi taahüd ederiz ve bu süre boyunca aylık takistler ile ödemelerimizi gerçekleştiririz.

Kredi vadesini ne kadar uzatırsak taksitlerimizin tutarı o kadar düşecektir fakat bu durumda daha fazla faiz ödememeiz gerekecektir.

Bu nedenle ödemelerin sizi zorlamayacak vede aşırı rahatlık içerisine girmeden optimum seviyede olması gerekmektedir. Uzun vadede yapılan borçlarımızda unutmamamız gereken önemli bir şey de bu vade boynca bizi sürprizlerin bekleyebileceği ve bu vade boyunca tekrar borçlanma ihtiyacımızın olabileceğidir.

Kredi vadesini mümkün olduğunca kıs tutmanızı öneririz.

Kredi Faiz Oranı:

Kredi faizi oranı kullanacağımız fon karşılığında bankaya ödeyeceğimiz faiz tutarını belirler. Kredi karşılaştırma esnasında en çok dikkat ettiğimiz değişken olduğunu söylenebilir fakat bu çok doğru bir yaklaşım değildir.

Krediler sadece faiz oranında ibaret değildir. Aynı zamanda ödememiz gereken masraflarda vardır.

Kredilerin faiz oranları belirleyeceğimiz vade seçeneğine ve kredi türüne göre değişkenlik göstermektedir. Yani 12 ay borçlandığımız bir ihtiyaç kredisinin faiz oranı 0,86 iken 24 ay borçlandığımızda 0,98 olabilir. Bu nedenle kredi vadesi doğru faiz oranının seçiminde de önem taşır.

Kredi Masrafları:

Bankalar kredi kullandırımlarında çeşitli isimler altında kredi tutarının belirli bir yüzdesi veya sabit bir tutarda masraf alırlar. Bu masraflar bazı durumlarda toplamda ödediğimiz miktarı ciddi anlamda etkileyebilir. Gerçekte aldığımız kredi tutarıda bu masraflara bağlıdır.

Örnek: 10.000 TL kredi aldınız ve sizden 1.000 TL dosya masrafı aldılar. Aslında kullandığınız kredi miktarı 10.000 – 1.000 = 9.000 TL dir yani 9.000 TL kullanıp 10.000 TL üzerinden faiz ödemesi yapacaksınız 🙁

Kredi karşılaştırma işleminde bu konuya çok dikkat etmenizi öneririz.

Yıllık Maliyet Oranı (YMO):

Yıllık Maliyet oranı masraflar dahil edilen yıllık bir faiz oranıdır. Kredi karşılaştırma esnasında dikkate alacağımız en önemli değişkendir. Farklı vadelerden ve faiz oranlarından bahsettik. Bu kadar çeşitlilik içeriisinde karşılaştırdığımız kredi ürünleri birbiri ile aynı özellikte olmadığı için yapılan kredi karşılaştırma işlemi doğru sonuç vermeyebilir.

Yani elmalarla armutları karşılaştırmak doğru değildir.

YMO armutları elma yapar ve elmalarla elmaları karşılaştırmanıza olanak verir.

Daha fazla bilgi için okumanızı tavsiye ederiz:

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN