Home / Finans  / Kredi İle Konut Almanın Avantajları

Kredi İle Konut Almanın Avantajları

Konut satın alırken kredi kullanmak gerçekten mantıklı mı?

Kredi İle Konut Almanın Avantajları

Ülkemizde inşaat sektörünün bir hayli hızlı olması ile birlikte inşaat firmalarının ve devletin katkısı sayesinde banka kredilerinde de yeri geldiğinde düşük faiz fırsatları ve ödeme kolaylıkları yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda konut almanın yani gayrimenkule yatırım yapmanın çok mantıklı olduğunu görmekteyiz. Yeri geldiğinde kira öder gibi kredi taksiti ödemek gibi avantajlara sahip olacağımız için nakit paramızı kullanmamıza da gerek kalmamaktadır. Ortalama olarak 120 aya kadar hatta ve hatta kimi bankalarda daha fazla vade yapılması bile mümkün olmaktadır. Bu pencereden bakarak Kredi İle Konut Almanın Avantajları için sayacağımız birçok örnek bulunmaktadır. İlk olanı ise %75 kısmına kredi kullanarak sadece %25 kısmını nakit ödemek bile avantaj olarak kabul edilebilir. Ayrıca değişken değil de sabit faiz oranının bulunuyor olması da borcunuz bitene kadar taksitlerin değişmediğini anlamına gelir. Böylece geliriniz yükselse bile ödeyeceğiniz taksit hep aynıdır.

Saymakla bitiremeyeceğimiz ve hatta yeri geldiğinde tavsiyelerde bulunacağımız banka kredileri için ara ödemeler yanı sıra gecikmeli taksit ödemeleri bir de yanında düşük taksitle başlayarak istediğiniz tarihte taksit yükseltebilme imkânlarına da sahip olmaktasınız. Baktığımız zaman ihtiyacınız olan bir evi nakit alma gücünüz yok ise hemen konut kredisi kullanarak sahip olabilmektesiniz. Sadece oturmak için değil yatırım maksadı ile satın almanız durumunda kiraya vererek kira gelirinizle kredinizi ödemeniz bile karşılaşılmış durumlardır. Tüm bunlar için Kredili Konut Alma sisteminin ne kadar mantıklı ve doğru olduğunu savunabiliriz. Her açıdan bakacak olursak sadece konut almakla kalmıyor ayrıca banka ilişkilerinizi de daha sıcak hale getiriyorsunuz diyebiliriz. Orta seviyelerde bulunan banka notunuz birden bire yükselişe geçerek sizlere farklı fırsatlarda sunulabilmektedir. Yanında gerekli olan hayat sigortası, dask poliçesi gibi sigortalarınızı da daha indirimli alabilmektesiniz.

Normal bireysel yani tüketici veya araç kredilerinden farklı olduğu için vade seçenekleri de çok fazla olmaktadır. Sınır kısıtlaması bulunmayan gelirinize göre ödeme tablosu hazırlayacağınız bir kredi ile karşı karşıya kaldığınız için tüm yollar sizlere açılmaktadır. Elinizde var olan mevcut paranızı başka yerlerde değerlendirerek Kredili Konut Satın Alma hakkınızı kullanarak farklı ticaretlerde yapabilmektesiniz. Banko ipotekli olacağı için olabilecek diğer borçlarınızdan da uzak kalmış olacaksınız. Bankacılık kanununa göre konut kredisi kullanmanız durumunda daha sonraki yıllarda faiz oranlarında düşüş sağlanırsa dilediğiniz kadar yapılandırma hakkınızda bulunmaktadır. Şu demek oluyor ki kredi kullandığınız dönemde faiz oranları %1 iken 1 sene sonra bu oranlar %0,90 düştüğünü düşünürsek eğer bankanıza giderek koşulsuz ve şartsız olmak şartı ile o anki oranla yapılandırma yaparak faizden fayda sağlayabiliyorsunuz. Hatta daha önceleri erken kapama cezası olan %2 cezayı da şimdilerde daha az ödeyerek sonlandırabileceksiniz. Geniş kapsamlı bir kredi olduğu için faydalarını saymakla bitiremeyiz.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN