Home / Finans  / Kredi Çekerken Bankaların En Çok Dikkat Ettiği Konular

Kredi Çekerken Bankaların En Çok Dikkat Ettiği Konular

Kredi kullanmadan önce bu konuları mutlaka okuyun. Bankaların dikkat ettiği konuları anlamak kredilendirme sürecinizi kolaylaştıracaktır

Kredi Çekerken Bankaların En Çok Dikkat Ettiği Konular

Ülkemiz genelinde birden fazla bankanın olduğunu ve hemen hemen her yerde bir şubeye rastlayabildiğimizi hepimiz bilmekteyiz. Banka ticaretinin çok fazla talep edilmesi ve her zaman için ihtiyaç duyulması da beklenilen bir davranıştır. Kimi zaman bireysel kimi zamanda da ticari alanda her ihtiyacımızı karşılayabildiğimiz yerlerdir. Tüketici açısından sorun olmayacakmış gibi gözükse de Kredi Çekerken Bankaların Dikkat Ettiği Konular fazlası ile bulunmaktadır.

Sıralamaya baktığımız zaman bir hayli fazla ve birden çok gibi görünen konulardır. Yaş sınırlamasından başlayarak risk raporuna kadar, aylık net gelirden meslek ve iş deneyimine kadar bir de medeni hali ve mal varlığı ile ilgili detaylar her zaman için karşımıza çıkabilir. Bu kriterlerin bazıları olumlu bazıları ise olumsuz yönde bizleri etkileyeceği için ince ayrıntılarını kaçırmamak gerekir.

Baktığımız zaman 18 yaşından küçük insanların kredi kullanamayacağını bildiğimiz gibi birde hayatımıza dahil olan 65 yaş üstü sınırlamasını da hatırlayabiliriz. Her bankada olmasa da çoğunlukla 65 yaş üstü kişilerin kredi kullanması pek uygun görülmez. Bundan dolayı en ideal olarak belirlenen 35 ile 55 yaşları arasında ki kredi kullanımları daha çok tercih edilmektedir. Hayat sürekli böyle kurallara bağlı olarak devam etmediği için bir de yanında medeni hal veya evlilik olup olmaması gözlemlenmektedir. Bunun nedeni ise evli kişilerin bekârlara oranla daha şanslı olduğu kabul edilir. Yani diğer eşin borca yardımcı olması gibi diyebiliriz. Böylece Kredi Durumlarında Bankaların Dikkat Ettiği Hususlar bu yönde ilerleme göstermektedir. Kimi zaman kendini kimi zamanda da müşterinin haklarını da savunabileceği kolaylıkları da sağlamaktadır. Daz avantaj olarak görmemek hatta bazı durumlarda faydasının olabileceğini düşünebiliriz.

Diğer açıklamalara göre bankalar çoğu zamanda da müşterinin mal varlığı olup olmadığını varsa nelere sahip olduğunu da ayrıca bilmek ister. Mal varlığı kuvvetli olan kişiler daha ön planda olduğu için daha fazla güven duygusu vermektedir. Sınırları her ne kadar zorlamış gibi gözükse de son olarak karşımıza çıkacak ve hatta en çok karşılaştığımız durum ise tatbikîde aylık gelir olarak bilinmektedir. Sigorta asgari ücretten mi yatıyor yoksa aldığı rakam üzerinden mi gibi soruların aydınlığa çıkmasına yaramaktadır. Unutmayalım ki kredi almak için bankanın beklentilerini yani Bankanın Kredi Aşamasında Ki Tutumu her daim dikkate alınmalıdır. Eliniz ne kadar güçlü ise o kadar kazanç sağlayabilirsiniz. Bu saymış olduğumuz özellikler kredi ayırt etmeksizin her koşulda kaleme alınmaktadır. İster ihtiyaç kredisi olsun, ister araç kredisi olsun isterse de konut kredisi olsun hiç fark etmez. Sonuç olarak hepsi kredi departmanın da yer aldığı için güven açısından bir takım teminatlara gerek duyulmaktadır. Bunların dışında kredi notunuzun değeri de çok önemlidir diyebiliriz.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN