Home / Finans  / Konut Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Konut Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Hayalinizdeki evi satın alabilmeniz için konut kredisine başvurabilirsiniz.

Konut Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkar

Bilindiği üzere bankacılık sektöründe en kolay çıkan kredilerden biri de kuşkusuz ki konut kredisidir diyebiliriz. Bankanın beklemiş olduğu kriterlere uygun olunduğu sürece herhangi bir sorunun yaşanmadığı defalarca karşılaşılmış durumlardır. Aşamalı olarak devam eden ve aceleye gelmeyen bir kredi olduğu için önemli olan müşterinin gerçek eve karar vermiş olması gerekmektedir. Sonraki işlemler banka aracılığı ile devam edeceği için sorunları çözmek daha kolay olmaktadır. Eğer ki müşteri bilinçli ise ve kredi notunda herhangi bir zedelenme olmamış ise Konut Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkar? Sorusunun cevabını vermekte çok kolaydır. Başvuru yapıldığı andan itibaren aynı gün içerisinde çıktığını belirtebiliriz. Dediğimiz gibi söz konusu olan müşterinin sicil kaydının düzgün olması ve bir sorun teşkil etmemesi durumudur. Sırası ile diğer aşamalarda gerçekleştirildikten sonra sadece krediyi değil aynı zamanda tapunuzu da almış olmaktasınız.

Karşılığında güzel bir teminatı olan ve taşınmaz olarak adlandırılan gayrimenkul kredileri en kolay çıkan krediler olarak bilinmektedir. Yapmanız gereken kredi kullanacağınız evin veya iş yerinin tapusunun kat ittifaklı veya kat mülkiyetli olmasına dikkat etmek ve tapu fotokopisi ile birlikte sizlerden istenilen diğer evrakları bankanıza teslim etmek olmalıdır. Bunlar teslim edildikten sonra banka ekspertizinin ödemesini yapmanız durumunda da ekspertiz evin kontrolünü yaparak evin maddi değerini ölçtükten sonra bankanıza kullanabileceğiniz kredi miktarını iletmektedir. Devamında da Konut Kredisi işinin hemen hemen yarısından çoğu tamamlandığı için geriye sadece tapu işlemleri kalmaktadır. Baktığımız zaman yaklaşık olarak 1 gün içerisinde sizlerin kkb durumları incelenmekte ve kredi kullanıma uygun olup olunmadığınız araştırılarak genel merkez tarafından onay verilmektedir. Bu süreçten sonrada kredi işlemleri devam ederek tapu gününe kadar ki olan süre hesaplanacak olursa yaklaşık 4 veya 5 iş gününde tüm işlemlerinizin tamamlanabileceğini söyleyebiliriz.

Kısacası anlatacağımız bu işlemler ortalama olarak pazartesi başvuruda bulunduğunuzu düşünerek ilk gün onay almanız durumunda en geç Cuma gününe kadar kredinizi kullanmış olmaktasınız. Yani her ne kadar işlemleri uzun sürüyor gibi gözükse de aslında işlemler kredi ile alakalı değil tamamen gayrimenkulünüzün alım politikası ile alakalıdır. Kişi geliri yeterli ise tek başına bile Konut Kredisi kullanabilir. Fakat gelir yetersizliği var ise kefil isteneceği için bu sefer kefilli bir şekilde kullanım sağlamaktadır. Yani siz ne kadar hızlı bir şekilde evraklarınızı hazırlar ve bankanıza ulaştırırsanız o kadar hızlı girişiniz yapılır ve o kadar hızlı sonuç alırsınız diyebiliriz. Resmi olarak kredi kullanım hakkınız rakam üzerinden %75 oranında olduğu için bu değerin istediğiniz rakamlara ulaşması da yine ekspertizin elindedir. Böylece geriye kalan kısmı da yine elden nakit olarak veya banka havalesi ile ödemeniz de mümkündür. Son olarak 1 günde kredinin çıkabileceğini gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN