Home / Finans  / Konut Kredisi Başvurusu

Konut Kredisi Başvurusu

Konut kredisi başvurusu son derece zor bir süreç olmakla birlikte bu süreci bir an önce olumlu sonuçlandırmak için elimizden geleni yaparız. Fakat konut kredileri genelde 5 ila 10 sene arasında uzun vadeli ve yüksek miktarlı

Konut Kredisi Başvurusu

Konut kredisi başvurusu son derece zor bir süreç olmakla birlikte bu süreci bir an önce olumlu sonuçlandırmak için elimizden geleni yaparız. Fakat konut kredileri genelde 5 ila 10 sene arasında uzun vadeli ve yüksek miktarlı ödemeleri olan bir finansman yöntemidir. Bu nedenle aceleye getirmemekte yarar olabilir. Burada yer alan bilgiler Konut Kredisi Başvurusu ile ilgili püf noktaları olmakla birlikte kredi başvurusu yapmadan önce okumanızı tavsiye ederiz.

Peki Bu Süreçte Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ekspertiz:

Konut Kredisi Başvurusu takibinde satın almak istediğiniz konutun değerinin belirlenmesi için sürecin başlar. Bu süreç bankanız tarafından anlaşmalı olarak belirlenen bir ekspertiz firması tarafından yürütülür. Ekspertiz eve gelip baktığında sizin de evde olmanız son dererce önemlidir. Ekspertiz bazen banka tarafından iki defa eve gelebilmekte bu sebeple size ilk başta söylenen ekspertiz masrafı 2 defa işleme alınmaktadır. Bu konuda dikkatli olup ekstra maliyetten kaçının.

Konut Kredisi İçin Sigorta Zorunlu mu?

Sigorta:

Deprem ve hayat sigortası haricinde ekstra sigortalar siz farkında olmadan bankalar tarafından yapılabilir. Bu sigortalar zorunlu olmamakla birlikte size ek yük oluşturmaktadır. İstemediğiniz bu sigorta kalemlerini çıkarttırarak ödemelerinizde rahatlama sağlayabilirsiniz.

Konut Kredisi Sonradan Kapatılabilir mi?

Kredi Kapatma:

Konut kredilerinde ödeme tablosuna baktığınızda uzun vadelerde ödediğiniz aylık taksitler sadece kredi faizi içermektedir. Bu sebeple kredinizin başlangıcında ödemelerinizin çoğu faiz ödemesi olacaktır ve ana paranız daha az azalacaktır. Kredi vadesi geçtikçe kredinizi kapatmak gittikçe daha mantıksız hale gelecektir. Konut kredilerinde kredinizi kapatmak istediğinizde kalan ana paranızın %2’si oranında bir masraf ödemeniz gerekir.

Fiaz Oranını Anladım Peki Ödemem Gereken Başka Bir Şey?

Yıllık Maliyet Oranı:

Faiz oranı sizin için düşük gelebilir fakat önemli olan yıllık maliyet oranıdır. Yıllık maliyet oranı hakkında daha detaylı bilgi almak için okumanızı tavsiye ederiz:

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Değerlendirilir?

Kredi Notu:

Kredi notu düşük olması durumunda az vadeli kredi almak istediğinizde bankalar buna kredi ödemenizi gerçekleştirmeyeceğiniz gözüyle baktıkları için onay vermemekte ve vade süresini uzatmaktadırlar. Bu durum sizin daha uzun süre kredi ödemenize ve daha önemlisi cebinizden çok daha fazla para çıkmasına sebep olmaktadır. Bankalarla bu konuda görüştüğünüzde üstelemeniz durumunda değişiklik yapabilmekteler dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Faiz Oranları Değişebilir mi?

Pazarlık:

Pazarlık her zaman yapılabilmekte banka çalışanının inisiyatifine de kalmakla beraber, maaş hesabınızın olduğu bankadan kredi almanız gibi durumlarda kredi ödemenizde indirim alabilmektesiniz.

Bir Bankaya Baktım Yeter mi?

Bütün Seçenekleri Değerlendirin:

Bankaların hepsi ile görüşün ve en son kredi almak istediğiniz bankadan diğer bankalardan olumlu dönüş aldığınız kısımlarında görüşmesini yapın. (Dask tutarı vs.)

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN