Home / Kültür Sanat  / Kısa Filmlerin Hayatınıza Katacağı Şeyler

Kısa Filmlerin Hayatınıza Katacağı Şeyler

Kısa filmler hakkında merak ettiklerinizi yazımızda ele aldık

Kısa Filmlerin Hayatınıza Katacağı Şeyler

Son zamanların popülerleşen akımı kısa filmler. 30 dakika ve daha kısa sürede tamamlanan filmlere denir. Uzun filmerden ayıran özelliklerine bakarsak; uzun filmlere göre olaylar daha kısa ve öz sürede gerçekleşmektedir. Oyuncular daha kısa sürede, daha az kelimeyle çok şey söylerler. İlk sinema tarihine bakıldığında çekilen filmler 15 dakikadan oluşmaktaydı. Fransız Lumiere Kardeşler tarafından çekilen ilk film Trenin Gara Girişinde film 15 dakika sürmekteydi. Bu kısa film tarihinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Sinema Tarihi ve Kısa Filmlerin Hayatımıza Girişi

Sinema tarihi hızla gelişirken uzun metrajlı filmler çekilmiş, kısa metrajlı filmler de nitelikli eserleriyle adını duyurmayı başarmıştı. Filmin konusu ne kadar süre istiyorsa filmler o sürede tamamlanmaktadır. Kısa filmler olay örgüsünü işleyememekte, karakterleri derin biçimde analiz edememekte, dramatik hikayeler kuracak zamanı olmamaktadır. Çünkü filmin süresi maksimum 30 dakikadır. Bu sebeplerden dolayı kısa filmlere baktığımızda az karakter kullanan, basit bir konudan oluşan filmler olduğunu görmekteyiz. Yönetmen kısa film çekerken az ve öz anlatım sergiliyor, net mesajlar veriyor aslında. Sinema tarihi boyunca çekilen kısa filmler değişik sürelerde çekilmiş olup net bir süre sınırı olmamaktaydı. Fakat günümüzde 30 dakika olarak sergilenmektedir.

Kısa Filmlerin Popülerliği Hakkında

Kısa filmleri diğer filmlerden ayıran yönetmenin hikayesini kendisinin yazması, bütçesini belirlemesi, filmin tamamıyla sahibi olmasıdır. Bu sebeplerle kısa filmler daha öznel, içsel, dokunaklı olmaktadır. Filmde yönetmenin kişisel özellikleri ve içsel dünyası hissedilmektedir. Yönetmenin herhangi bir konuyu işleyebilmesi, istediği sözü söyleyebilmesi gibi özgürlükleri ve bağımsız oluşu kısa film izleyicilerini çekmekte, keyifli seyirler oluşturmaktadır. Kısa filmler oyuncuların hayatına özgürlük, bağımsızlık duygularını katmaktadır. Çarpıcı seslendirme biçimleriyle, farklı oyunculuk tarzlarıyla kısa filmler yaygın bir üretim alanına sahiptir. Kısa filmlerde bilinen oyuncular oynamamakta, yeni oyuncular adını duyurmakta, bu sayede yeni yetenekler keşfedilmektedir. Ödüllü kısa filmler de oldukça fazladır.

Kısa Film Festivalleri ve Yarışmaları

Kısa film festivalleri ise geniş kitleleri çekmekte, sinemanın en önemli öğelerinden biri haline gelmektedir. Kısa filmlerin dvd si yoktur, televizyonlarda yayınlanamaz, sinemalarda oynatılamaz tek yayılım alanları festivallerdir. Kısa filmler YouTube  üzerinden bazen izlenebilmektedir fakat sinema tadında olmayışı halkı tatmin edememektedir. Bu sayede halk ve kısa film meraklıları festivallere akın etmekte, izleyiciler hayatlarından kesitler bulmaktadır. Kısa filmin bir diğer özelliği de günlük hayatın içinden kareler bulmamız, bizleri anlatıyor oluşudur. Kısa filmlerin tanımı üzerine kesinlik olmayışı filmleri özgür yapmaktadır. Kısa filmler komik ya da dramatik olabilmektedir. Kısa film festivallerinin yanında adını duyuran kısa film yarışmalarına herkes katılabilmekte, eşsiz deneyimler kazanma fırsatı bulabilmektedir. Televizyon reklamlarında kamu spotu şeklinde yayınlanan kısa filmlerde de halkı koruyacak trafik güvenliği, kötü alışkanlıklar, güvenlik konuları gibi temalar işlenmektedir.

eminkoklu90@gmail.com

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN