Home / Finans  / Kimler Kredi Kullanamaz

Kimler Kredi Kullanamaz

Kimler neden kredi kullanamaz? Kredi kullanmak için ne yapmak gerekir

Kimler Kredi Kullanamaz

Kimi zaman güzel yanları olan kimi zamanda da kişileri olduğundan fazla bunaltan bankacılık sektörü ile ilgili bilmeniz gereken bir takım ince ayrıntılar mevcuttur. Uzaktan bakıldığı kadar kolay olmayan ve yeri geldiğinde ince eleyip sık dokuyan politikası sayesinde kişi ayrımlarını da çok iyi yapabilmektedir. Bankacılık ticareti ile ilgili olarak banka geçmişi olan ve banka ilişkileri kuvvetli olan kişilerin Kimler Kredi Kullanamaz statüsüne girmediğini bilmekteyiz. Bundan dolayı hiçbir şekilde banka ile bir teması olmayan kişiler veya geçmişte başka bankalar ile sorun yaşayarak hatta ve hatta kara listeye alınmış kişilerin kredi kullanması mümkün değildir diyebilmekteyiz. Hal böyle olunca da kredi kapılarınızın kapatılması hatta ve hatta sorunlu müşteri listesinde yer alıyor olmanız sizler açısından iç açıcı olmadığı da kesindir. Giriş yaparak konumuza daha kapsamlı bilgiler ile devam ederek sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Baktığımız zaman ilk olarak banka geçmişi olmayan kişilerin bile nasıl bir müşteri oldukları bilinmemesinden ötürü bankalar ön yargılı bir şekilde davranabilmektedir. Amaç burada kişinin nasıl bir banka hareketine sahip olduğu ve bankalarda olan borçlarına sadık olup olmadığı dikkate alındığı için mutlaka bir banka çalışması bulunmalıdır. Çok küçük borçlardan dolayı bile bankanın tanımış olduğu 90 günlük ödeme süresini aşan ve idari takibe düşen kişilerin bile Kredi Kullanamaz gibi durumlara düşebilmesi normaldir. İdari takibin tüm banka ticaretinizi bir anda yerle bir edeceğini bilmenizde fayda olduğu için bunu göz ardı etmek de pek doğru değildir. Sizle alakalı olmasa dahi bir kişiye kefillik yapmanız bile o borcun ödenmediği dönemlerde yine sizin peşinize düşülmektedir ve sizin ticari ilişkinizi bozabilmektedir.
Sonuç olarak baktığımızda merkez bankasında kaydı bulunan bir kişinin kesinlikle bir banka ile ticari ilişkisinin olamadığını açıkça söyleyebiliriz. Cezanız bitmiş olsa dahi kırmızı listeye alınmış olsanız bile ilk etapta hemen kredi başvurusu yapamazsınız.

Geçmişe dönük bankaya borcu olan kişilerin, banka idari takibi devam eden kişilerin, sürekli olarak gecikmeli ödeme yapan kişilerin ve son olarak da kredisi bulunan veya birden fazla kredi kullanmış olan kişilerin artık limiti dolmuştur ve Kredi Kullanamaz durumuna gelmiş olduğu bilinmektedir. Yani kötü maksatla bankaya borçlanmış olmanız ile bir de yanında artık normal kredi limitlerinizi doldurmuş olmanız bile sizin kredi kullanımınızı etkileyebilmektedir. Böyle durumlarda mümkün olduğunca var olan kredilerinizi azaltmanız veya varsa borçlarınızı hızlı bir şekilde ödemeniz gerekecektir. Tabi söz konusu olan kara listede görünen kişilerin ise 5 yıl boyunca bu haklarından mahrum kaldığını da ayrıca belirtmek isteriz. Banka ticaretinin çok önemli bir konu olduğunu ve gerekenden daha titiz davranılması gerektiğini bir kez daha vurgulayarak imkanlarınızı doğru amaçlarla kullanmanızı önemle belirtmek isteriz.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN