Home / Genel  / Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Bazen yaramaz ve huysuz olsalar bile her zaman çok sevimliler. Kediler hakkında daha önce hiç duymadığınız ilginç bilgiler

Kediler Hakkında 5 İlginç Gerçek

Kimilerinin çok sevdiği, kimilerinin görünce irkildiği kediler doğanın bir parçası olarak hayatımızdalar. Sarmanıyla, tekiriyle, karasıyla, beyazıyla evlerimizde ya da sokaktalar. Herkesin anlatacak bir kedi hikayesi olabilir. Bu konuda söylenecek hususlardan biri büyüme çağında evcil hayvanlarla birlikte olan çocukların ileriki yaşlarında çok daha mutlu, çok daha sakin ve çok daha kolay iletişim kurabilen insanlar oldukları hakkındadır. Kedi evcil hayvanlar içinde başta gelir, çünkü evde çok rahatlıkla yaşayabilir. Bir kedi pek çok kadının korkusunun aksine evi kirletmez, evin içindeki değişik yerleri değil, tek bir yeri tuvalet ihtiyacı için kullanır. Kediler hakkındaki gerçekler arasında uyku sürelerinden de bahsetmek gerek.

uyuyan-kedi

1-

Bir kedi günün üçte ikisini uykuda geçirir. Yani kediniz altı yaşındaysa sadece iki yıl gözü açık yaşamıştır. Üstelik bu kalan üçte birlik zamanın gene üçte birini de kendini temizleyerek geçirmiştir. Yani bir kedinin pis olacağı kolay kolay düşünülemez. Dilleri zımpara gibidir ve kendi vücutlarını kolayca yalayarak temizlerler.

2-

Kediler yüz farklı sesi duyabilirler. Köpeklerde bu sayı sadece 10 çeşittir. Bu yüzden kediler köpeklere oranlara çok daha fazla kendine özgü hayvanlardır. Dünyada 40 farklı türde 500 milyondan çok kedi yaşadığı tahmin ediliyor. Kedi severlerin çok iyi bildiği gibi her kedinin karakteri ayrıdır ve kedilerin sahipleri yoktur, kedilerin köleleri vardır. Sonuçta kedinizin istediğini yaparsınız.

3-

Karanlıkta insanlardan altı kat daha iyi görürler. Bu yüzden gece görüşünü kolaylaştıran aletler kedi gözü olarak anılırlar. Bir insan karanlıkta görmek için uğraşıp dururken kedi bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamaz. Bu arada kedilerin ilginçlikleri konusuna eklemek gerek. Bir kedinin 32. Kattan düşüp hayatta kaldığı bilinmektedir. Bu kadar yükseklik istisna bir durum olsa bile kedilerin dört ayak üstüne düştüğü doğrulanmış gerçektir.

4-

Erkek kediler çoğunlukla solaktır. Dişi kediler sağ patilerini çok daha ustalıkla kullanırlar. Dişi kedi bütün memeli hayvanlarda olduğu gibi yoğun annelik duyguları yaşar. Dünyanın en sevimli görüntüleri arasında her zaman kedi yavruları yar almıştır. Kendince oynayan, zıplayan, bir topun peşinde koşan minik bir kedi yavrusuna kolay kolay kimse dayanamaz.

Kediler Hakkındaki İlginç Notlar

Pek çok insanın aklına bile gelmeyen bir rakamı, 15 milyon sterlini bir İngiliz vatandaşı kedisine miras bıraktı. Kediler hakkındaki ilginç olaylar içinde Fransız kedi Felicitte’yi de anmak gerek. Uzaya gönderilen ilk kedi olan Felicitte bu yolculuğu başarıyla tamamladı ve sağ salim dünyaya döndü. Bu yüzden uzaya gönderilen ilk köpek olan Rus Laika’dan çok daha şanslıydı. Laika uzaydan geri gelmedi. Ve son olarak sıradan bir ev kedisinin bile dünyanın bir numaralı atleti, sürat koşucusu Usain Bolt’dan daha hızlı olduğunu ekleyelim. Kedi gibi benzetmesi boşuna yapılmamıştır.

eminkoklu90@gmail.com

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN