Home / Finans  / Kalenizi Kollayın

Kalenizi Kollayın

Bir türlü para biriktiremiyorsanız birde bu makaleyi okuduktan sonra deneyin.

Kalenizi Kollayın

Televizyonu Kapatın

Para biriktirmenin etkili yollarından biri, televizyon izleme oranınızı azaltmaktan geçmektedir.Bir çok faydası var: sizi para harcamaya iten reklamlara daha az maruz kalırsınız ve ayrıca elektrik faturasının tutarını bir nebze azaltacağınızı da unutmayın. En önemlisi ise, daha faydalı şeylere odaklanmanıza yardımcı olur, örneğin ek iş gibi.

Hediye Satın Almak Yerine Kendiniz Yapın

Hem para biriktirmek hem de yakınlarınızı cömertçe sevindirmek gibi bir amacınız varsa eğer, kendi hediyelerinizi yapmak bu amacınıza ulaşmanın en karlı yoludur. Mum, sabun veya yiyecek olarak kurabiye ya da pastalar yapabilirsiniz.

Kendini emeğinizi içerdiği için bu hediyeler çok daha anlamlı olacaktır.

Alışverişe Gitmeden Önce Bir Liste Hazırlayın ve Ona Bağlı Kalın

Para biriktirmenin en kolay yollarından biri, sadece ihtiyaçlarınızın bulunduğu bir liste ile alışverişe çıkmaktır. Çünkü eğer bir listeniz yoksa, bilinçsizce harcama yapmanıza neden olacak bir dürtü oluşabilir.

Dışarı Çıkmak Yerine Arkadaşlarınızı Davet Edin

Arkadaşlarınızla vakit geçirmek için dışarı çıkmak birçok yönden masraflıdır.

Ulaşım masrafı ve 1 liralık içeceğe 10 lira vermek yerine arkadaşlarınızla evde vakit geçirin.Kart oyunları oynayabilir,film izeleyebilir veya yemek yapabilirsiniz. Bu şekilde hem para biriktirip hem de keyifli vakit geçireceksiniz.

Kıyafetlerinizi Atmak Yerine Tamir Edin

Bir düğmesi koptu diye gömleğinizi atmayın – elinize iğne iplik alın ve yeni bir düğme dikin. Delindi diye pantolonunuzu atmayın – yama yapın. Dışarıda giyilemeyecek hale geldiğinde ise ev işleri yaparken giyin.

Birkaç basit dikme işlemini rahatça yapabilirsiniz. Böylece hem tasarruf etmiş hem de giysilerinizin ömrünü uzatmış olursunuz.

Çocukları Eğlendirmek İçin Çok Para Harcamayın

Birçok çocuk,özellikle yaşça daha küçük olanlar,fazla harcama yapmadan eğlendirilebilir . Top oynayın, parka götürün, çiçek ekin, bisiklet sürmesini öğretin.

Sigarayı Bırakın!

Sigara içen biriyseniz eğer,alışkanlığınızın sadece pahalı değil aynı zamanda sağlık konusunda tehlikeli olduğunu da bilmelisiniz. Ömrünüze birkaç yıl daha eklemeyi ve daha fazla para biriktirmeyi istiyorsanız eğer sigarayı bırakmayı denemelisiniz. Birden bırakamıyorsanız, sigarayı bırakmanıza yardımcı ürünler kullanmayı deneyebilirsiniz, ya da elektronik sigara kullanabilirsiniz. Hangi yolu seçerseniz seçin daha karlı çıkacaksınız.

Tekrar Oyananabilirliği Yüksek Olan Video Oyunlarını Satın Alın

Eğer siz de video oyunları oynayan biriyseniz oyun satın alma alışkanlığınızı değiştirmelisiniz. Tekrar tekrar oynayabileceğiniz oyunlar alın ve aldığınız oyunda ustalaşıncaya kadar oynamaya devam edin.

Aldığınız oyunun ömrünü doldurduğunu düşünüyorsanız eğer yeni bir oyun satın almadan önce takas etmeyi deneyin.

Kredi Kartı Kullanmayı Bırakın

Kredi kartı ile gereksiz borç yapıp başınızı derde sokmak gibi bir alışkanlığınız varsa, kredi kartınızı cüzdanınızda değil evin güvenli bir yerinde saklayın. Acil durumlar için kredi kartı bulundurmak iyi bir şey. Eğer kredi kartını sürekli kullanmak gibi bir eğiliminiz varsa, kartı gözden uzak bir yerlerde saklamak faydalı olacaktır.

Stresten Kurtulmak İçin Harcama Yapmayın

Zorlu bir iş günü ardından rahatlamak için yaptığınız harcamalar size masum gibi gelebilir. Ancak, bu çok doğru bir fikir değil. Bunun yerine daha başka yollara yönelebilirsiniz

Egzersiz yapmak, her zaman iyi bir seçenektir.Eğer stresliyseniz kitap okuyun, film izleyin veya varsa eğer bahçenizde vakit geçirin. Para harcamak uzun vadede stresinizi azaltmayacaktır.

KISA YOLLAR:

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN